Pomimo tego, że w Sztokholmie jest zimno i w nocy spadł śnieg, atmosfera panująca w stolicy Szwecji jest gorąca. Wszystko za sprawą ceremonii wręczenia medali noblowskich, która odbędzie się dziś w Filharmonii Sztokholmskiej. Michał Rusinek opowiedział o tym, jakie emocje towarzyszą wydarzeniu i z jakim przyjęciem spotkała się Olga Tokarczuk.
Zgodnie z tradycją Literacka Nagroda Nobla przyznawana jest 10. grudnia, czyli w rocznicę śmierci swojego fundatora, Alfreda Nobla. Tego dnia Olga Tokarczuk odbierze z rąk króla Szwecji Karola XVI Gustawa dyplom oraz złoty medal. Pomimo zimowej aury polska noblistka spotkała się w Szwecji z bardzo ciepłym przyjęciem. Początkowo to Peter Handke wzbudzał większe zainteresowanie mediów, jednak sytuacja uległa zmianie po wygłoszonym przez Olgę wykładzie.
Ostatnie przygotowania
9. grudnia miało miejsce kameralne spotkanie pisarki z kilkunastoma tłumaczami jej utworów, którzy przybyli do stolicy Szwecji. Z tej okazji w Instytucie Polskim czytano fragmenty dzieł noblistki.
Ceremonię wręczenia nagród poprzedzona jest złożeniem wieńca na grobie Alfreda Nobla oraz próba generalna z udziałem laureatów nagrody. W tym czasie ćwiczy się poszczególne elementy protokołu, kroki i ukłony.
Podczas wydarzeń związanych z uroczystością obowiązują stroje galowe. Od kobiet oczekuje się wystąpienia w długich wieczorowych sukniach, a od mężczyzn – fraków, białych muszek i koszul.
Kulminacja Tygodnia Noblowskiego
Rozpoczęcie ceremonii wręczenia medali noblowskich przypada na godzinę 16. Odbywającą się w Filharmonii Sztokholmskiej uroczystość inauguruje prezes Fundacji Noblowskiej. Następnie wygłaszane są laudacje na cześć laureatów. Polska noblistka wejdzie na scenę jako dziesiąta.
"Symbolika sukni związana jest z prawami kobiet. Fascynuje mnie czas sufrażystek. Sukienka nawiązuje estetycznie do Selmy Lagerlöf, która dostała tę nagrodę 110 lat przede mną, jako pierwsza kobieta." Dziękuję Gosi Baczyńskiej za to dzieło.❤️#OlgaTokarczuk https://t.co/b1ZP8SwfLv pic.twitter.com/tcoTNvWLWg
— Olga Tokarczuk official (@tokarczuk_olga) 11 grudnia 2019
Król Karol XVI Gustaw wręczy zwycięzcom złote medale i kaligrafowane dyplomy. Po zakończeniu uroczystości rozpocznie się bankiet, podczas którego tegoroczni zwycięzcy wygłoszą krótkie przemowy.
The King of Sweden and the Queen of Literature. ❤️ #NobelPrize #OlgaTokarczuk Photo: Agnieszka Holland (on FB) pic.twitter.com/y1Na2mEBQh
— Olga Tokarczuk official (@tokarczuk_olga) 10 grudnia 2019
Olga Tokarczuk w kreacji Gosi Baczyńskiej
10 grudnia wszystkie oczy skierowane będą na Olgę Tokarczuk. Polska pisarka na ceremonii pojawi się w kreacji Gosi Baczyńskiej. Jak wyglądała ich współpraca?
Odebrałam telefon pewnego dnia. Zadzwoniła Ania, partnerka syna Olgi, z pytaniem, czy nie podjęłabym się tego. Powściągliwym entuzjazmem się wykazałam. Pewnie dlatego, że nie zdałam sobie sprawy z rangi tego wydarzenia.
- wspomina Gosia Baczyńska.
Projektantce zależało na tym, aby suknia była zgodna z wizerunkiem, charakterem i wrażliwością Olgi Tokarczuk.
Bardzo ważne było też to, aby suknia zgodna była z protokołem. Kreacja będzie poza czasem tak, jak jej literatura.
- dodała projektantka.
Zobacz też:
Ceremonia wręczenia nagrody Nobla
- 30 lat doświadczenia
- Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
- Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
- Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań
Autor: Agata Polak
Podziel się
Podziel się
- Podziel się
- Tweetnij
- Wyślij znajomemu