Gorące tematy

Literacka Nagroda Nobla. Olga Tokarczuk odebrała nagrodę!

Gorące tematy

Aktualizacja:

Pomimo tego, że w Sztokholmie jest zimno i w nocy spadł śnieg, atmosfera panująca w stolicy Szwecji jest gorąca. Wszystko za sprawą ceremonii wręczenia medali noblowskich, która odbędzie się dziś w Filharmonii Sztokholmskiej. Michał Rusinek opowiedział o tym, jakie emocje towarzyszą wydarzeniu i z jakim przyjęciem spotkała się Olga Tokarczuk.

Zgodnie z tradycją Literacka Nagroda Nobla przyznawana jest 10. grudnia, czyli w rocznicę śmierci swojego fundatora, Alfreda Nobla. Tego dnia Olga Tokarczuk odbierze z rąk króla Szwecji Karola XVI Gustawa dyplom oraz złoty medal. Pomimo zimowej aury polska noblistka spotkała się w Szwecji z bardzo ciepłym przyjęciem. Początkowo to Peter Handke wzbudzał większe zainteresowanie mediów, jednak sytuacja uległa zmianie po wygłoszonym przez Olgę wykładzie.

Ostatnie przygotowania

9. grudnia miało miejsce kameralne spotkanie pisarki z kilkunastoma tłumaczami jej utworów, którzy przybyli do stolicy Szwecji. Z tej okazji w Instytucie Polskim czytano fragmenty dzieł noblistki.

Ceremonię wręczenia nagród poprzedzona jest złożeniem wieńca na grobie Alfreda Nobla oraz próba generalna z udziałem laureatów nagrody. W tym czasie ćwiczy się poszczególne elementy protokołu, kroki i ukłony.

Podczas wydarzeń związanych z uroczystością obowiązują stroje galowe. Od kobiet oczekuje się wystąpienia w długich wieczorowych sukniach, a od mężczyzn – fraków, białych muszek i koszul.

Kulminacja Tygodnia Noblowskiego

Rozpoczęcie ceremonii wręczenia medali noblowskich przypada na godzinę 16. Odbywającą się w Filharmonii Sztokholmskiej uroczystość inauguruje prezes Fundacji Noblowskiej. Następnie wygłaszane są laudacje na cześć laureatów. Polska noblistka wejdzie na scenę jako dziesiąta.

Król Karol XVI Gustaw wręczy zwycięzcom złote medale i kaligrafowane dyplomy. Po zakończeniu uroczystości rozpocznie się bankiet, podczas którego tegoroczni zwycięzcy wygłoszą krótkie przemowy.

Olga Tokarczuk w kreacji Gosi Baczyńskiej

10 grudnia wszystkie oczy skierowane będą na Olgę Tokarczuk. Polska pisarka na ceremonii pojawi się w kreacji Gosi Baczyńskiej. Jak wyglądała ich współpraca?

Odebrałam telefon pewnego dnia. Zadzwoniła Ania, partnerka syna Olgi, z pytaniem, czy nie podjęłabym się tego. Powściągliwym entuzjazmem się wykazałam. Pewnie dlatego, że nie zdałam sobie sprawy z rangi tego wydarzenia.

- wspomina Gosia Baczyńska.

Projektantce zależało na tym, aby suknia była zgodna z wizerunkiem, charakterem i wrażliwością Olgi Tokarczuk.

Bardzo ważne było też to, aby suknia zgodna była z protokołem. Kreacja będzie poza czasem tak, jak jej literatura.

- dodała projektantka.

Zobacz też:

Zobacz jak wyglądają kulisy wręczenia Literackiej Nagrody Nobla

Jak zachować się podczas ceremonii rozdania Nagród Nobla?

Margaret Atwood i Bernardine Evaristo z Nagrodą Bookera 2019

Ceremonia wręczenia nagrody Nobla

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor: Agata Polak

Pozostałe wiadomości