Gorące tematy

Kryzysu psychicznego doświadcza coraz więcej osób. "Pandemia nam pokazała, jak to jest blisko"

Gorące tematy

Autor:
Katarzyna
Oleksik
Realia polskiej psychiatrii
Realia polskiej psychiatriiDzień Dobry TVN
wideo 2/5

8 milionów Polaków doświadczyło lub wciąż doświadcza zaburzeń psychicznych. Na jaką pomoc mogą liczyć? Jak działa psychiatria w Polsce? Co musi zostać poprawione? Na ten temat w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Anetą Pawłowską-Krać, autorką książki "Głośnik w głowie. O leczeniu psychiatrycznym w Polsce".

Realia polskiej psychiatrii

- Te 8 milionów Polaków to są badania, które były robione tak naprawdę przed pandemią, a specjaliści, którzy robili badania już po pierwszych falach pandemii, mówią, że np. jeśli chodzi o depresję ok. 7 proc. Europejczyków zmaga się z tym problemem, ale pandemia spowodowała przynajmniej kilkukrotny wzrost tego problemu. [...] Pandemia spowodowała, że nasz stan psychiczny po prostu się pogorszył - mówiła w Dzień Dobry TVN Aneta Pawłowska-Krać, autorka książki "Głośnik w głowie. O leczeniu psychiatrycznym w Polsce".

Ustawa o ochronie zdrowia psychicznego i konstytucja gwarantują każdemu niezależnie od miejsca zamieszkania, niezależnie od statusu materialnego łatwą, dostępną opiekę zdrowotną i pomoc psychiatryczną. - W praktyce nie wygląda to zbyt różowo. W książce staram się opowiedzieć od takiej bardzo praktycznej strony, co to wszystko znaczy, kiedy człowiek zaczyna chorować. Oczywiście nikt nie spodziewa się, że zacznie chorować, np. jedną z bohaterek jest młoda dziewczyna, ma 24 lata i spada na nią psychoza. Wcześniej żyła fajnym, aktywnym życiem. I wtedy się zaczyna cała droga, szukanie pomocy. Na początku bardzo po omacku [...] - mówiła.

Warto dodać, że to, czy uda nam się uzyskać fachową pomoc w dużej mierze zależy od tego, gdzie mieszkamy. - Na obszarze 2/3 kraju nie ma zespołów leczenia środowiskowego. Na podobnym obszarze nie ma oddziałów dziennych, a pomoc psychiatryczna powinna się składać z kilku elementów, czyli doraźnej, ambulatoryjnej, zespołu leczenia środowiskowego [...], oddziału dziennego i oddziału całodobowego. Dopiero te wszystkie elementy powodują, że ta opieka jest wszechstronna, adekwatna do potrzeb - mówiła Aneta Pawłowska-Krać.

Ile jest ośrodków w Polsce?

Centrów pomocy dla dzieci i młodzieży jest w Polsce ponad trzysta. - [...] Ośrodków dla dorosłych jest tylko 41, ale one są zupełnie inaczej zbudowane. Ośrodki dla dorosłych mają od razu wszystkie te elementy. One są wzorem, do tego dążymy [...] - mówiła Aneta Pawłowska-Krać.

Choć o depresji, kryzysach i zaburzeniach psychicznych mówi się coraz więcej, to chorzy wciąż są stygmatyzowani. Tymczasem takie problemy może mieć każdy z nas. - [...] Pandemia nam to pokazała, jak to jest blisko. Granica jest cienka między prosperowaniem w pełni a funkcjonowaniem, w którym zaczynają się lęki, zaburzenia snu. To już jest informacja - zgłoś się do specjalisty [...]- dodała.

Fundacja TVN buduje Centrum Psychiatrii Dzieci i Młodzieży

Powstaje pierwsze w Polsce Centrum Psychiatrii Dzieci i Młodzieży na terenie Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie. W placówce znajdzie się oddział pobytu stałego dla 32 pacjentów (tyle będzie łóżek na oddziale), w tym: oddział obserwacji – 6 łóżek, oddział detoksykacji – 4 łóżka, oddział szpitalny - 22 łóżka. Oprócz tego w Centrum powstanie Poradnia psychiatryczna, w niej: 3 gabinety lekarskie, 2 - terapii grupowej, gabinet terapii rodzinnej, gabinet seksuologa i gabinet zabiegowy. Fundację możesz wesprzeć:

  • wysyłając SMS o treści "Pomagam" pod numer 7126 (koszt SMS 1,23 zł z VAT);
  • wysyłając przelew na Telefon BLIK na numer 509 559 966;
  • dokonując wpłaty na konto PL 25 1140 1010 0000 2581 1800 1001;
  • bezpośrednio na stronie Fundacji TVN;
  • na Facebooku i Instagramie Fundacji, klikając przycisk "przekaż datek";
  • przekazując 1 proc. podatku na Fundację TVN - numer KRS: 00000 14124. 

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Katarzyna Oleksik

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości