Gorące tematy

Wyjątkowa książka o Wołodymyrze Zełenskim. "Chciał być prezydentem pokoju, a został prezydentem wojny"

Gorące tematy

Autor:
Sabina
Zięba
Reporter:
Bianka Zalewska
„Zełenski bez makijażu”
„Zełenski bez makijażu” Dzień Dobry TVN
wideo 2/6

Na polskim rynku niebawem ukaże się książka pt. "Zełenski. Poza scenariuszem" o prezydencie, który w ostatnich miesiącach jest na ustach całego świata. W Dzień Dobry TVN o tej publikacji opowiedział jej autor, ukraiński pisarz i dziennikarz, Serhij Rudenko. Rozmawiała z nim Bianka Zalewska.

"Zełenski. Poza scenariuszem"

Wołodymyr Zełenski zdobył międzynarodową popularność za sprawą swojej postawy w czasie wojny Rosji z Ukrainą. Choć jeszcze kilka lat temu ludzie z niego żartowali, dziś doceniany jest na całym świecie. O jego politycznej drodze postanowił napisać ukraiński pisarz, Serhij Rudenko. Początkowo jego publikacji nie było łatwo wydać i zrobił to na własny koszt. Po wybuchu wojny książka zaczęła cieszyć się jednak wielkim zainteresowaniem. Wówczas dziennikarz (będąc już w schronie) postanowił dopisać część dotyczącą agresji Rosji na Ukrainę. Dziś "Zełenski – bez makijażu" (tak brzmi ukraiński tytuł) tłumaczony jest na 15 języków, a prawa do książki kupiły już 22 kraje, m.in. Kanada, Australia, Nowa Zelandia, Japonia, Gruzja, Estonia, Litwa, Norwegia, Włochy i USA.

- Napisałem tę książkę jeszcze w 2020 roku, gdy nikt na świecie nawet o niej nie pomyślał. Na przełomie lutego i marca tego roku była jedyną w świecie książką o Zełenskim. (...) Już wcześniej pisałem książki o ukraińskich politykach. Napisałem o Wiktorze Janukowyczu, Wiktorze Juszczenko i Julii Tymoszenko. Tę napisałem we wrześniu 2020 roku. Chciałem zebrać informacje i przede wszystkim dla siebie, jako dziennikarza, odpowiedzieć na pytanie, kim jest Zełenski - mówił Serhij Rudenko w Dzień Dobry TVN.

Pierwsza książka o Wołodymyrze Zełenskim

Ukraiński dziennikarz przeprowadził kilka wywiadów z ludźmi z otoczenia prezydenta Ukrainy i rozmawiał z ekspertami politycznymi. Zebrał wypowiedzi wielu osób, które wiedziały dużo o Zełenskim albo znały go osobiście. W ten sposób stworzył "portret żywego człowieka ze wszystkimi wadami i zaletami". W książce pokazał finalnie prezydenta w trzech odsłonach.

- Pierwszy to ten, który doszedł do władzy i nie do końca rozumiał, gdzie się znalazł. Drugi to oswajanie Zełenskiego z władzą, a trzeci to czas wojny - tu jest pokazana jego ewolucja. Zełenski był wielką gwiazdą w show-biznesie, dla większości widzów był jakby członkiem rodziny. Skoro każdego wieczoru włączali telewizor i tam był Zełenski, to traktowali go jak swojego. (...) Na początku się z niego śmiali, mówili że nie potrafi rządzić krajem. 24 lutego 2022 roku zobaczyliśmy zupełnie nowego Zełenskiego. Pokazał swoje waleczne cechy - został w Kijowie, nawet w tym czasie, kiedy do miasta wchodziły rosyjskie grupy dywersyjne. Chciał być prezydentem pokoju, a został prezydentem wojny - dodał Serhij Rudenko w naszym programie.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji na Ukrainie.  Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Sabina Zięba

Reporter: Bianka Zalewska

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości