Gorące tematy

Lekarka została koordynatorką ds. walki z dyskryminacją. Po kilku minutach "zebrała hejt za wygląd"

Gorące tematy

Autor:
Berenika
Olesińska
Źródło:
zdrowie.gazeta.pl, TikTok, Instagram
Szpitalny korytarz, Julia Pankiewicz

Julia Pankiewicz to rezydentka psychiatrii, która została właśnie koordynatorką ds. praw kobiet i walki z dyskryminacją Regionu Mazowieckiego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy. Od momentu objęcia nowej funkcji kobieta mierzy się z okrutnym hejtem, a jej fotografia, którą opublikowano na stronie OZZL, wywołała duże oburzenie. Internauci krytykują wygląd lekarki. W jej obronie stanęła między innymi Karolina Korwin-Piotrowska.

Julia Pankiewicz - rezydentka psychiatrii zhejtowana za wygląd

Julia Pankiewicz jest aktywistką. Od lat działa na rzecz walki o równouprawnienie kobiet. Zawodowo zajmuje się leczeniem ludzkiej psychiki i na co dzień pracuje w Mazowieckim Szpitalu Wojewódzkim Drewnica w Ząbkach. Ambitna rezydentka psychiatrii dodatkowo szkoli się w dziedzinie psychologii kryzysu i interwencji kryzysowej. Niebawem ukończy studia podyplomowe na Uniwersytecie SWPS.

Jej zaangażowanie w projekty społeczne doceniło środowisko lekarskie, które mianowało ją na stanowisko koordynatorki ds. praw kobiet i walki z dyskryminacją Regionu Mazowieckiego OZZL. Objęta funkcja stawia przed Julią Pankiewicz nowe wyzwania, ale również daje wiele możliwości, by naprawić świat.

- W środowisku lekarskim, gdzie efektywność i jakość pracy zależą od poziomu współpracy w skomplikowanej siatce zależności (a nie hierarchii) zawodów medycznych, nie ma miejsca na dyskryminację ze względu na płeć, orientację seksualną, tożsamość płciową, rasę, narodowość, język czy kulturę. Powstanie oficjalnego stanowiska w strukturach Związku napawa ogromną nadzieją, (...) dlatego liczę, że od teraz kwestia dyskryminacji nabierze wyższej rangi w oczach decydentów i nas samych - komentowała tuż po ogłoszeniu decyzji.

Walka z hejtem

Co 7. Polak doświadczył hejtu w sieci
Co 7. Polak doświadczył hejtu w sieci Dzień Dobry TVN
wideo 2/4

Niestety kandydatura Julii Pankiewicz, a wreszcie sam wybór OZZL nie spodobały się wielu internautom, którzy bardzo powierzchownie i krytycznie ocenili lekarkę. Hejterzy pominęli kwestię posiadanych przez specjalistkę kwalifikacji i predyspozycji, a skupili się wyłącznie na jej wyglądzie. Gdy w sieci pojawiło się zdjęcie rezydentki psychiatrii z ogoloną głową, tatuażami i licznymi kolczykami na twarzy, użytkownicy mediów społecznościowych nie powstrzymali się od słów krytyki skierowanych pod jej adresem.

Julia Pankiewicz zareagowała na hejt z klasą. Zapowiedziała, że na jakiś czas ograniczy swoją internetową aktywność. - Kochani i kochane, jestem przytłoczona wczorajszym dniem i pewnie jeszcze chwilę będę. Wyłączam się na ten czas i odpoczywam od Twittera, bo ostatnie, co mi teraz potrzebne, to aura nienawiści - napisała.

Karolina Korwin-Piotrowska staje w obronie dyskryminowanej lekarki psychiatrii

Nieprzyjemna sytuacja, która spotkała Julię Pankiewicz, mocno poruszyła Karolinę Korwin-Piotrowską. Oburzona dziennikarka nie może pogodzić się z faktem, że w obecnych czasach, w których świadomość na temat negatywnych skutków dyskryminacji powinna rosnąć, nadal dochodzi do tak przykrych incydentów. Publicystka stanęła więc w obronie lekarki i nagłośniła sprawę.

- To jest pani Julia Pankiewicz. Jest psychiatrką. Jest aktywistką. (...) Jest też młodą kobietą, która zbiera od kilkudziesięciu godzin w sieci, głównie na Twitterze, totalny, gremialny, od wszystkich płci, ludzi z różnych polityczno-wyznaniowych baniek, hejt za wygląd. Nie za brak umiejętności zawodowych - czytamy we wpisie Korwin-Piotrowskiej.

Dziennikarka przy okazji zadała bardzo ważne, dające do myślenia pytania, które zostawiła bez odpowiedzi. - Gdzie są feministki? Działaczki body positive? Czy ktoś wyjdzie ze swojej bańki i pomoże? Czy ktoś stanie w jej obronie na poważnie? W jakim kraju my żyjemy? Kim jesteśmy? To jedno zdjęcie pokazało, z jaką dyskryminacją na co dzień mierzą się kobiety w Polsce - gorzko oceniła.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Berenika Olesińska

Źródło: zdrowie.gazeta.pl, TikTok, Instagram

Źródło zdjęcia głównego: David Sacks/Getty Images, Twitter

Pozostałe wiadomości