Gorące tematy

Jak ubrać dziecko na zakończenie roku szkolnego? Poznaj porady ekspertki

Gorące tematy

Aktualizacja:
Dzieci wychodzące ze szkoły

W związku z wysokimi temperaturami wielu rodziców zastanawia się, jak powinno się ubrać dziecko na uroczystość wręczenia świadectw. Sprawdziliśmy, co jest dozwolone, a czego należy unikać. Dr Irena Kamińska-Radomska, ekspertka z zakresu etykiety, apeluje przede wszystkim o skromność.

Jaki strój wybrać na zakończenie roku szkolnego?

Wielkimi krokami zbliża się zakończenie roku szkolnego. Dlatego rodzice szukają informacji, czy krótkie spodenki oraz bluzki na ramiączkach są odpowiednie na oficjalne rozdanie świadectw. Kiedyś było jasne, że strój ma być biało-granatowy i raczej skromny. Jak jest teraz?

Uczniowie o zmianach w edukacji
Uczniowie o zmianach w edukacjiDzień Dobry TVN
wideo 2/5

- Jeśli chodzi o szkołę, to tu powinien być wzór ubioru w ogóle, za którym zarówno nauczyciele, jak i uczniowie powinni podążać. Na zakończenie roku powinien być strój tradycyjny, czyli biała bluzka i granatowy dół - spodnie czy spódniczka. Ten ubiór powinien być skromny, to jest podstawa, zarówno w trakcie zakończenia czy każdego dnia w ciągu całego roku szkolnego - zastrzega dr Irena Kamińska-Radomska, ekspertka z zakresu etykiety.

Dress code nauczycieli podczas zakończenia roku szkolnego

Irena Kamińska - Radomska zaznacza, że zasady ubioru dotyczą także nauczycieli. To oni, podobnie jak rodzice, powinni dawać dobry przykład dzieciom. Zatem czego nauczyciel nie może nosić?

- Tu jest zupełnie inna granica dress code'u. Tu jest on służbowy i w tym przypadku nie ma miejsca na krótszą spódnicę niż do kolana. Maksymalnie powyżej 6 cm powyżej środka kolana, a nie kolana w ogóle. To samo jeśli chodzi o rękawy, mogą być krótkie, ale powinny być na tyle długie, żeby po podniesieniu ręki nie było widać pach. Nie ma mowy o żadnych przezroczystościach, tiulach, koronkach. To wszystko się nie nadaje do szkoły. Nauczyciele mają dawać przykład, podobnie jak rodzice - mówi stanowczo dr Kamińska-Radomska.

Podsumowując - zasady, które warto zapamiętać to skromny ubiór, odpowiednia długość spodni i spódnic, a także odpowiednia długość rękawa, która pozwoli zakryć pachy. W szkolnym dress codzie należy wystrzegać się odkrytego brzucha, przezroczystości czy tiulowych części garderoby. Najwłaściwszy zestaw na zakończenie roku to nadal ten w biało-granatowym kolorze.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Kiedy szkoła może odesłać dziecko do domu?

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor: Daria Pacańska

Źródło zdjęcia głównego: BraunS/Getty Images

Pozostałe wiadomości