Jak rozpoznać, że dziecko jest maltretowane? Zwróć uwagę na te trzy punkty

Jak rozpoznać, że dziecko jest ofiarą przemocy?
Źródło: Uwaga! TVN
Jak rozpoznać, że dziecko jest maltretowane? Zwróć uwagę na te trzy punkty
Jak rozpoznać, że dziecko jest maltretowane? Zwróć uwagę na te trzy punkty
Mąż zgotował jej piekło, teraz trafił do więzienia
Mąż zgotował jej piekło, teraz trafił do więzienia
Jak chronić nasze dzieci przed przemocą?
Jak chronić nasze dzieci przed przemocą?
Jak reagować na przemoc?
Jak reagować na przemoc?
Mówimy głośno o cichej przemocy
Mówimy głośno o cichej przemocy

Sprawa 8-letniego Kamila z Częstochowy, który został skatowany przez ojczyma i zmarł na skutek nieleczenia doznanych oparzeń, wstrząsnęła całą Polską. Ta tragedia sprawiła, że przedstawiciele różnorakich instytucji państwowych podjęli debatę na temat braku skuteczności systemu ochrony dzieci przed przemocą. Jak rozpoznać, że maluch, którego mijamy na ulicy, w sklepie lub w szkole może być ofiarą agresywnych opiekunów?

Czy dziecko jest maltretowane? 3 wskazówki, dzięki którym rozpoznasz ofiarę przemocy

Śmierć 8-letniego Kamilka z Częstochowy to nie jest jedyny przypadek w Polsce, w którym dziecko stało się ofiarą własnych rodziców bądź opiekunów. Dr n. med. Andrzej Bulandra, koordynator Centrum Urazowego dla Dzieci w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka przyznaje, że podobnych historii, które jednak na szczęście nie zakończyły się śmiercią, zna o wiele więcej. - Jest to kilkanaście przypadków rocznie - zaznaczył w programie "Uwaga! TVN".

Jako lekarz, który ma styczność z maltretowanymi maluchami, wie, jakie symptomy powinny wzbudzić niepokój i skłonić postronne osoby do podjęcia interwencji, a tym samym do uratowania kilkulatka bądź niemowlęcia. Wymienił 3 wskazówki, których nie można bagatelizować.

- Pierwsze to jest zachowanie dziecka i jego relacja z rodzicem. Dziecko, które jest traktowane w sposób właściwy przez rodziców, nie boi się rodzica, szuka u niego wsparcia, wręcz ucieka przed nami do rodzica. Natomiast dziecko, które jest maltretowane, tego rodzica się boi. Druga sprawa to jest brak współgrania pomiędzy tym, co rodzic mówi odnośnie okoliczności zdarzenia a obrażeniami, które my u dziecka widzimy. No i trzeci element to jest wygląd samych obrażeń - wymienił specjalista.

Obrażenia charakterystyczne dla dzieci z przemocowych rodzin

Dr n. med. Andrzej Bulandra uświadomił widzom programu "Uwaga! TVN", że obrażenia, które są oznaką stosowanej wobec dziecka przemocy, można rozpoznać nawet niefachowym okiem.

- Niektóre obrażenia są bardzo charakterystyczne dla dziecka maltretowanego, takie jak złamania kości ramiennej, złamania kości udowej. U takich małych dzieci, u niemowląt zmiany związane z zespołem dziecka potrząsanego czy też dość charakterystyczne oparzenia typu rękawiczek i skarpetek, gdzie te rączki i nóżki są zanurzane w gorącej wodzie. No ślady po papierosach czy po innych przedmiotach, które są użyte do zadawania dziecku cierpienia - stwierdził lekarz.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Rodzaje i rola błonnika w diecie
Materiał promocyjny

Rodzaje i rola błonnika w diecie