O szczegółach dowiesz się z naszego materiału wideo.
Zwróć uwagę na te trzy punkty.
Każdego roku ok. 90 tys. kobiet w Polsce doznaje różnego rodzaju przemocy domowej. Wielu rodzin nie obejmują te statystyki. Często przemoc zaczyna się od drobnych gestów czy słów, a narasta przez lata. Tak było w przypadku Marii. - "Mamo ja się boję, że on nas w nocy wszystkich pozabija". Myślałam dokładnie o tym samym – oświadczyła ofiara.
Przemocy domowej doświadcza około 800 tys. Polek, a blisko 100 tys. rodzin ma założoną Niebieską Kartę. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy kierownika Pogotowia Dla Ofiar Przemocy w Rodzinie "Niebieska Linia" Renatę Durdę, aby zapytać, czy procedura Niebieskiej Karty jest rzeczywiście skuteczna?
Co zrobić, kiedy z za ścianą słychać krzyki i płacz dziecka? Jak zareagować, nie szkodząc jednocześnie ofierze przemocy domowej? Policja reaguje na każde zgłoszenie zaniepokojonych sąsiadów. Co dzieje się za zamkniętymi drzwiami po ich interwencji, kiedy ofiara zostaje znowu sam na sam ze sowim oprawcą? Gdzie kobiety mogą szukać pomocy prawnej i ekonomicznej? W Dzień Dobry TVN Sara Winnicka - prezes fundacji pomagającej ofiarom przemocy Oblivion i kom. Iwona Jurkiewicz ze stołecznej komendy policji powiedziały, jak reagować na przemoc domową i, jak rozmawiać z jej ofiarami.
Niedawno Pani Karolina ujawniła nagrania, na których słychać jak mąż się nad nią znęca. Dlaczego latami trwała w związku z tyranem, który na co dzień stosował wobec niej przemoc psychiczną i fizyczną? "Miałam bardzo zakorzenione to, że miłość znosi wszystko i nadstawia drugi policzek" - wyznaje w Dzień Dobry TVN. Kiedy mąż zaczął wulgarnie odnosić się do ich córek, coś w niej pękło. Co chciałaby powiedzieć kobietom, które tkwią w matni przemocy domowej? W Dzień Dobry TVN Anita Kucharska-Dziedzic i Sara Winnicka, prezeski fundacji pomagającym ofiarom przemocy domowej, powiedziały, dlaczego tak trudno jest zostawić partnera, który krzywdzi całą rodzinę.
W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Monikę Walsh - Mrs Irlandii 2014, która swoją popularność wykorzystuje w szczytym celu. Polka postawiła pomagać ofiarom przemocy domowej i przyłączyła się do kampanii "Queens without scars". Dlaczego? Czy w małżeństwach mieszanych przemoc domowa występuje częściej? Jak Monika Walsh pomaga Polkom mieszkającym w Irlandii? Czy na emigracji częściej dochodzi do przemocy w domu?
W ramach wspólnej akcji Dzień Dobry TVN i Stowarzyszenia Niebieska Linia gościliśmy na czacie psycholog Ewelinę Bazyluk. Z jakimi sprawami zgłaszali się do niej nasi widzowie? Czy były to głównie ofiary przemocy? A może pisali również oprawcy? Czy ludziom ciężko przełamać się, aby opowiedzieć o swoim problemie? Kto - poza rodziną - może być grupą wsparcia dla ofiar przemocy?