Gorące tematy

Skakała z samolotu z Bondem, piła herbatę z Misiem Paddingtonem. Jak Elżbieta II zapisała się w popkulturze?

Gorące tematy

Autor:
Katarzyna
Lackowska
Królowa Elżbieta II w Muzeum Figur Woskowych

Choć śmierć Elżbiety II stała się faktem, wielu wciąż bardzo trudno się z nim pogodzić. W ciągu 70 lat, w czasie których zasiadała na brytyjskim tronie, zapisała się nie tylko na kartach historii powszechnej, ale także w światowej popkulturze. Jej nietuzinkowe poczucie humoru, memiczne zdjęcia i absolutnie wyjątkowe wystąpienia w najbardziej zaskakujących rolach pozostaną, tak jak ona, niezapomniane.

James Bond, agent Jej Królewskiej Mości

O agencie 007 słyszeli wszyscy. Wzmianki o jego służbie dla Jej Królewskiej Mości pojawiały się w każdym filmie z serii. Na fali tej legendy w 2012 roku James Bond (w tej roli Daniel Craig) osobiście eskortował monarchinię na stadion Wembley, na którym miała otworzyć igrzyska olimpijskie. O ile pierwsza część nagrania, w którym Elżbieta opuszcza Pałac Buckingham w towarzystwie agenta, nie była aż tak zaskakująca, tak skok ze spadochronem i lądowanie na stadionie wywołało bardzo emocjonalne reakcje zebranych na miejscu i przed telewizorami. I choć królowa rzeczywiście wzięła udział w nagraniach, skok ze spadochronem był już, oczywiście, kwestią montażu.

Sam Daniel Craig bardzo miło wspominał spotkanie z królową. Po jej śmierci opublikował też w sieci krótki komunikat:

Brytyjska rodzina królewska

Świat żegna Królową Elżbietę II
Świat żegna Królową Elżbietę IIDzień Dobry TVN
wideo 2/6

Jak wielu byłem głęboko zasmucony dzisiejszą wiadomością i moje myśli są z rodziną królewską, tymi, których kochała i wszystkimi, którzy ją kochali. Pozostawia nieporównywalne dziedzictwo i będzie jej bardzo brakowało 

Herbatka z Misiem Paddingtonem

Pierwsza połowa 2022 roku upłynęła pod znakiem obchodów Platynowego Jubileuszu monarchni. Z tego powodu królowa zdecydowała się na spotkanie przy herbacie z kultowym w Wielkiej Brytanii misiem Paddingtonem.

Niezdarny pluszak wypił z imbryka herbatę, nabałaganił rozpryskując krem z ciastek, w końcu zaproponował królowej kanapkę z marmoladą. – Zawsze przechowuję jedną na wszelki wypadek – wyjaśnił miś zdejmując charakterystyczny kapelusz i wyciągając z niego kanapkę. – Ja też tak robię – odparła królowa, wyjmując z czarnej, kultowej torebki swoją kanapkę. – Na później – dodała. Nagranie kończy się zdaniem wypowiedzianym przez Misia: Thank you Ma'am, for everything. Tak też słynny pluszak pożegnał monarchinię 8 września 2022 roku, chwilę po tym, jak do wiadomości publicznej podano informację o jej śmierci.

Frank Cottrell Boyce, który napisał sceny z udziałem królowej podsumował jej wystąpienie w spocie z misiem Paddingtonem w wywiadzie dla stacji BBC w piątek, 9 września 2022 roku: Królowa miała więcej kwestii do wypowiedzenia niż w materiale z Jamesem Bondem, bo filmowanie jej było o wiele tańsze, niż filmowanie Paddingtona. Warto pamiętać, że królowa miała do odegrania rolę i zrobiła to świetnie. To nie było łatwe zadanie. Paddingtona nie było w Pałacu."

Królowa na szklanym i srebrnym ekranie

Nie dziwi nikogo fakt, że życie i służba królowej stała się materiałem tak chętnie wykorzystywanym w filmach i serialach. Ikoniczna postać bardzo często pojawiała się, oczywiście, w tle historii, których akcja rozgrywała się na terenie Wielkiej Brytanii, ale powstało też wiele obrazów bezpośrednio odnoszących się do życia monarchinii. W rolę Elżbiety II wcielały się takie aktorki, jak Helen Mirren (w filmie "Królowa" z 2006 roku), Jane Alexander, Claire Foy, Olivia Colman, Imelda Staunton (wszystkie w "The Crown") Neve Campbell, Sarah Gadon, Freya Wilson, czy Julie Walters.

Inspiracja dla muzyków

Podobnie, jak dla filmowców, Elżbieta II od lat była inspiracją dla muzyków. Pojawia się w tekstach piosenek, na okładkach płyt takich zespołów jak Sex Pistols, Pet Shop Boys, czy Madonny. Fani monarchini oraz Beatelsów pamiętają z pewnością Złoty Jubileusz królowej z 2002 roku. Paul McCartney musiał zmierzyć się z własnym wstydem i zażenowaniem i wykonać przed królową hit Beatlesów z 1969 r., "Her Majesty" (ang. "Jej Wysokość"). Nie dało się ukryć, że McCartney nie czuje się komfortowo śpiewając przed Jej Królewską Mością: "Jej Wysokość to ładna dziewczyna, ale nie ma zbyt wiele do powiedzenia".

Zobacz specjalny raport tvn24: Nie żyje królowa Elżbieta II.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Katarzyna Lackowska

Źródło zdjęcia głównego: Getty Images

Pozostałe wiadomości