Dobry nauczyciel jest autorytetem. Kim jeszcze powinien być? "Tym, który naucza, a nie poucza"

Jak gwiazdy wspominają swoich nauczycieli?
Źródło: Dzień Dobry TVN
O nauczycielach, których pamiętamy przez całe życie
O nauczycielach, których pamiętamy przez całe życie
Jak od dzisiaj zmieni się szkoła?
Jak od dzisiaj zmieni się szkoła?
Jak pomóc dziecku przetrwać pierwsze dni w szkole?
Jak pomóc dziecku przetrwać pierwsze dni w szkole?
Co nie gra z WF-em w szkołach?
Co nie gra z WF-em w szkołach?
Jak powinna zmienić się polska szkoła?
Jak powinna zmienić się polska szkoła?
Niemal każdy z nas spotkał na swojej drodze wyjątkowego nauczyciela. Kogoś, kto potrafił dostrzec drzemiące w nas możliwości oraz potencjał. O tych wyjątkowych pedagogach w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Arturem Barcisiem, Adą Fijał oraz Anną Jarosik.

Jak gwiazdy wspominają swoich nauczycieli?

Artuś Barciś wyznał, że takim wyjątkowym pedagogiem była dla niego pani Elżbieta Sosnowska. Aktor i reżyser przyznał, że nauczycielka pokazała mu zupełnie inny świat. Zapoznała z twórczością Ewy Demarczyk, czy Marka Grechuty. - Zakochałem się w tym świecie. Już wiedziałem, że chcę w nim pozostać. Wysłała mnie na konkurs recytatorski, który w końcu wygrałem - powiedział w Dzień Dobry TVN Artur Barciś.

Ada Fijał, aktorka, przyznała, że o aktorstwie marzyła już szkole podstawowej. Jednak nie od razu poszła w tym kierunku. - Dostałam się do I LO w Krakowie do biol-chemu. Wszyscy wybierali się na studia medyczne, jakoś tak uległam trochę tej presji - powiedziała. Mimo to Ada Fijał nie zapomniała o aktorstwie. Jest absolwentką krakowskiej PWST oraz stomatologii Collegium Medicum UJ w Krakowie (2000).

Anna Jarosik, aktorka i wykładowca w studium aktorskim BAZA oraz Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie, początkowo nie chciała grać. - Skończyłam dziennikarstwo, kulturoznawstwo i nagle mnie olśniło, że chcę być aktorką. Jeśli chodzi o takie natchnienie do zawodu, to myślę, że bardzo dużo dał mi Jan Peszek, [...], Dorota Segda, [...], i Iza Kuna - powiedziała Anna Jarosik.

Dobry nauczyciel. Jakie powinien mieć cechy?

Artur Barciś jest zdania, że dobry nauczyciel to taki, który jest autorytetem. Jeśli stawia niską ocenę, to dlatego, że uczeń na nią zasłużył, a nie dlatego, że go np. nie lubi. - Autorytet skreśla te rzeczy. To jest bardzo trudno zbudować, ale jak się jest właściwym człowiekiem na właściwym miejscu, czyli nauczycielem, tym, który naucza, a nie poucza. Szczęśliwie miałem takich nauczycieli - przyznał aktor i reżyser.

Dobry nauczyciel nie powinien też dręczyć ucznia, który nie najlepiej radzi sobie z jego przedmiotem. - To rodzaj empatii. Jeśli ktoś zauważy, że z jakiegoś przedmiotu zupełnie nie dajemy sobie rady, a w innym jesteśmy świetni, to myślę, że takie małe przymknięcie oka nie zrobi nam krzywdy - dodała Ada Fijał, aktorka.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Katarzyna Oleksik

Źródło zdjęcia głównego: Ola Skowron/East News

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak i gdzie zmierzyć skład ciała?
Materiał promocyjny

Jak i gdzie zmierzyć skład ciała?