Dzień Edukacji Narodowej, popularnie nazywany Dniem Nauczyciela co roku obchodzony jest 14 października. Jest to święto wszystkich osób zajmujących się zawodowo oświatą i zgodnie z tradycją – to idealna okazja do podziękowania ulubionym pedagogom za trud włożony w codzienne obowiązki. Z tej okazji zwykle uczniowie i ich rodzice decydują się wręczyć im kwiaty oraz drobne upominki. Niestety coraz częściej uczniowie, a raczej - ich rodzice, wpadają na pomysły, które mogą wyrządzić więcej szkody, niż korzyści. Jakich prezentów na Dzień Nauczyciela lepiej unikać?
Dzień Nauczyciela – jakich prezentów nie dawać?
Dzień Nauczyciela to święto będące idealną okazją do podziękowania pedagogom za ich zaangażowanie. Zwykle dzieci i ich rodzice decydują się na klasową zbiórkę pieniędzy i wspólne wręczenie kwiatów lub czekoladek, by tym drobnym gestem powiedzieć "dziękuję". Coraz częściej rodzice uczniów wychodzą jednak z inicjatywą nieco bardziej pomysłowych, lub nawet – drogich prezentów, które niekoniecznie będą mile widziane przez nauczycieli.
Okazuje się, że nie każdy podarek sprawdzi się w przypadku Dnia Nauczyciela. Nie chodzi tu jednak o to, czy wypada wręczyć coś innego niż kubek z zabawnym napisem czy pamiątkowe zdjęcie, a o kosztowne prezenty, które mogą przysporzyć pedagogowi kłopotów z prawem. Jeżeli koszt upominku przekroczy nawet kilkaset złotych, sprawą może zainteresować się prokurator. Z tego powodu lepiej porzucić pomysł zakupu drogich perfum, czy karty podarunkowej na konkretną kwotę.
Dzień Nauczyciela – jakie prezenty są niezgodne z prawem?
O kwestii przyjmowania kosztownych prezentów mówi jasno kodeks karny w art. 228, który związany jest z przyjmowaniem łapówek. Mimo że intencje dzieci i rodziców mogą być dobre, prawo ma jasne stanowisko w tej sprawie.
- Kto, w związku z pełnieniem funkcji publicznej, przyjmuje korzyść majątkową lub osobistą albo jej obietnicę podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8. W wypadku mniejszej wagi sprawca podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2 – czytamy w kodeksie karym.
Zgodnie z prawem każda osoba, która pełni funkcję publiczną, czyli m.in. nauczyciele i dyrekcja placówki, nie może przyjmować korzyści majątkowych, a więc kosztownych prezentów innych niż te symboliczne – bukiety kwiatów czy słodycze. To nie jest koniec: rodzic, który zdecyduje się jednak "uszczęśliwić" nauczyciela podarkiem "z wyższej półki" sam naraża się na kłopoty z prawem, nawet jeśli wprost nie namawia pedagoga do przyjęcia prezentu.
Upominek dla ulubionego nauczyciela wcale nie musi być drogi, wystarczy, że będzie symbolicznym dowodem na to, że ciepło myślimy o jego codziennym wysiłku.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Martyna Wojciechowska pokazała biologiczną mamę i siostrę Kabuli. "Piękne kobiety"
- Katarzyna Warnke i Piotr Stramowski nie są już razem. "Była to decyzja trudna, ale konieczna"
- Gosia Ohme nie mogła powstrzymać łez. Wszystko przez Filipa Chajzera
Autor: Zofia Wierzcholska
Źródło: edziecko.pl
Źródło zdjęcia głównego: Getty Images/Valeriy_G