Uczniowie nie potrafią nawiązywać relacji w szkole. "To jest nasza odpowiedzialność"

Źródło: Dzień Dobry TVN
Jak powinna zmienić się polska szkoła?
Jak powinna zmienić się polska szkoła?
Jak dzieci zmieniłyby szkołę?
Jak dzieci zmieniłyby szkołę?
Nauczanie domowe w górskiej wiosce edukacyjnej
Nauczanie domowe w górskiej wiosce edukacyjnej
Czy w polskiej szkole jest bezpiecznie
Czy w polskiej szkole jest bezpiecznie
Szkoły, które uczą inaczej
Szkoły, które uczą inaczej
Jakie zmiany czekają polską szkołę?
Jakie zmiany czekają polską szkołę?
Występ tancerzy Szkoły Musicalowej
Występ tancerzy Szkoły Musicalowej
Fobia szkolna dzieci w spektrum autyzmu
Fobia szkolna dzieci w spektrum autyzmu
Jak poprawić bezpieczeństwo w szkołach?
Jak poprawić bezpieczeństwo w szkołach?
Jedyna taka szkoła pszczelarska w Polsce i w Europie
Jedyna taka szkoła pszczelarska w Polsce i w Europie
Szkolna gonitwa – dlaczego dzieci są przeciążone nauką?
Szkolna gonitwa – dlaczego dzieci są przeciążone nauką?
Szkolny stres i jego wpływ na dzieci
Szkolny stres i jego wpływ na dzieci
Uczniowie o zmianach w edukacji
Uczniowie o zmianach w edukacji
Sprawdziliśmy najlepsze licea w Polsce
Sprawdziliśmy najlepsze licea w Polsce
Jak szkoła wpływa na życiowe wybory?
Jak szkoła wpływa na życiowe wybory?
Pierwsza ukraińska szkoła dla dzieci, które uciekły przed wojną
Pierwsza ukraińska szkoła dla dzieci, które uciekły przed wojną
Jak przetrwać szkołę?
Jak przetrwać szkołę?
Wyniki postpandemicznych badań dotyczących relacji rówieśniczych w polskich szkołach nie napawają optymizmem. Joanna Flis, psycholożka, terapeutka i naukowczyni, oraz dr Maciej Dębski, prezes Fundacji Dbam o Mój Z@sięg, opowiedzieli, co należy poprawić, żeby dzieci lepiej czuły się w klasach.

Co się dzieje w polskiej szkole?

Fundacja Dbam o Mój Z@sięg oraz Uniwersytet Gdański w roku szkolnym 2021/2022 przeprowadzili badania w ponad 600 szkołach na temat jakości relacji szkolnych. Zebrano odpowiedzi 51 848 uczniów oraz 4 824 nauczycieli z terenu całej Polski. Wynika z nich, że dzieci nie czują się w placówkach dobrze.

- Szkoła dzisiaj, w wyniku tych naszych badań prowadzonych przez fundację i uniwersytet, jest szkołą bardzo opresyjną, jest szkołą, w której uczeń nie ma praktycznie wpływu na to, co się dzieje w szkole. Wywindowany jest do granic możliwości system krytycznego oceniania, więc ja się wcale nie dziwię, że co 3 uczeń w naszych badaniach mówi, że jak myśli o szkole, to odczuwa bardzo silny stres i w ogóle nie chce do niej chodzić - powiedział dr Maciej Dębski.

Okazuje się, że uczniowie potrzebują dzisiaj szkoły relacyjnej, która da im oparcie i możliwość porozmawiania o ich problemach osobistych.

- To jest rola nas, dorosłych. To, że nasze dzieci nie potrafią nawiązywać relacji albo w ogóle nie oczekują tej relacji, to jest nasza odpowiedzialność. W naszych badaniach okazuje się, że "najtrudniejsze" i "najgorsze" relacje w szkole mają nauczyciele, czyli możemy powiedzieć, że ten przykład idzie odgórnie - powiedziała Joanna Flis.

Nastroje wśród nauczycieli

- Mnóstwo nauczycieli odczuwa zazdrość do innych nauczycieli. Mnóstwo nauczycieli skarży się na to, że kolega, koleżanka z pracy nie mówi świadomie "dzień dobry". To są, można by powiedzieć, zachowania przemocowe. Oczywiście, oni się między sobą nie biją, ale takie szpilki bardzo mocno budują duży dystans między nauczycielami - powiedział dr Maciej Dębski.

Doktor zauważył również, że czas dla nauczycieli nie jest obecnie najlepszy. Na ich nastroje wpływają niskie wynagrodzenia i zmiany prawne.

Jak stworzyć odpowiednie warunki dla uczniów?

Goście Dzień Dobry TVN podkreślają, że szkoły powinny stawiać bardziej na indywidualne zainteresowania dzieci, ale też znajdować przestrzeń do wspólnej pracy.

- Ja myślę, że młodzież powinna o wiele częściej realizować projekty edukacyjne, gdzie robią coś wspólnie. Szkoła powinna wytworzyć w pewnym momencie coś na zasadzie rytuału takiego szkolnego, na co uczeń czeka, czego chce doświadczać - powiedział dr Maciej Dębski.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Daria Pacańska

Źródło zdjęcia głównego: Paweł Wodzyński/East News

podziel się:

Pozostałe wiadomości