Co się dzieje w polskiej szkole?
Fundacja Dbam o Mój Z@sięg oraz Uniwersytet Gdański w roku szkolnym 2021/2022 przeprowadzili badania w ponad 600 szkołach na temat jakości relacji szkolnych. Zebrano odpowiedzi 51 848 uczniów oraz 4 824 nauczycieli z terenu całej Polski. Wynika z nich, że dzieci nie czują się w placówkach dobrze.
- Szkoła dzisiaj, w wyniku tych naszych badań prowadzonych przez fundację i uniwersytet, jest szkołą bardzo opresyjną, jest szkołą, w której uczeń nie ma praktycznie wpływu na to, co się dzieje w szkole. Wywindowany jest do granic możliwości system krytycznego oceniania, więc ja się wcale nie dziwię, że co 3 uczeń w naszych badaniach mówi, że jak myśli o szkole, to odczuwa bardzo silny stres i w ogóle nie chce do niej chodzić - powiedział dr Maciej Dębski.
Okazuje się, że uczniowie potrzebują dzisiaj szkoły relacyjnej, która da im oparcie i możliwość porozmawiania o ich problemach osobistych.
- To jest rola nas, dorosłych. To, że nasze dzieci nie potrafią nawiązywać relacji albo w ogóle nie oczekują tej relacji, to jest nasza odpowiedzialność. W naszych badaniach okazuje się, że "najtrudniejsze" i "najgorsze" relacje w szkole mają nauczyciele, czyli możemy powiedzieć, że ten przykład idzie odgórnie - powiedziała Joanna Flis.
Nastroje wśród nauczycieli
- Mnóstwo nauczycieli odczuwa zazdrość do innych nauczycieli. Mnóstwo nauczycieli skarży się na to, że kolega, koleżanka z pracy nie mówi świadomie "dzień dobry". To są, można by powiedzieć, zachowania przemocowe. Oczywiście, oni się między sobą nie biją, ale takie szpilki bardzo mocno budują duży dystans między nauczycielami - powiedział dr Maciej Dębski.
Doktor zauważył również, że czas dla nauczycieli nie jest obecnie najlepszy. Na ich nastroje wpływają niskie wynagrodzenia i zmiany prawne.
Jak stworzyć odpowiednie warunki dla uczniów?
Goście Dzień Dobry TVN podkreślają, że szkoły powinny stawiać bardziej na indywidualne zainteresowania dzieci, ale też znajdować przestrzeń do wspólnej pracy.
- Ja myślę, że młodzież powinna o wiele częściej realizować projekty edukacyjne, gdzie robią coś wspólnie. Szkoła powinna wytworzyć w pewnym momencie coś na zasadzie rytuału takiego szkolnego, na co uczeń czeka, czego chce doświadczać - powiedział dr Maciej Dębski.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Ołena Zełenska w wywiadzie dla Dzień Dobry TVN o rodzinie w czasie wojny
- Bartosz Gelner skomentował różnicę wieku między nim a Magdaleną Cielecką. "To jest absurd"
- Radosław Majdan jest nadopiekuńczym ojcem? "Stoły obkładam poduszkami"
Autor: Daria Pacańska
Źródło zdjęcia głównego: Paweł Wodzyński/East News