Gorące tematy

Jak wygląda budowa Centrum Psychiatrii Dzieci i Młodzieży? Możecie w niej pomóc

Gorące tematy

Autor:
Dominika
Czerniszewska
Reporter:
Filip Chajzer
Fundacja TVN buduje Centrum Psychiatrii Dzieci i Młodzieży
Dzień Dobry TVNFundacja TVN buduje Centrum Psychiatrii Dzieci i Młodzieży

Fundacja TVN wraz z Centrum Zdrowia Dziecka buduje nowoczesne Centrum Psychiatrii dla Dzieci i Młodzieży. Na jakim etapie są prace nad kliniką? Dlaczego ta inicjatywa jest szalenie ważna? Jak można pomóc? O tym Filip Chajzer porozmawiał z dr. Katarzyną Rogalą i Jarosławem Prugarem, kierownikiem budowy.

Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją

23 lutego obchodzimy Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. - Bardzo często zapominamy o tym, że depresja dotyka również dzieci, a prób samobójczych jest coraz więcej. (…) Często zaburzenia psychiczne u dzieci współistnieją z innymi chorobami - czy genetycznymi, czy metabolicznymi - mówiła dr Katarzyna Rogala, psychiatra w rozmowie z Filipem Chajzerem, reporterem Dzień Dobry TVN.

Problemy natury psychologicznej

Psychoefekty - codziennie wpływają na nasze życie
Psychoefekty - codziennie wpływają na nasze życie Dzień Dobry TVN
wideo 2/10

Stan polskiej psychiatrii wciąż jest w powijakach. Brakuje specjalistów, miejsc, gdzie zostałaby udzielona fachowa pomoc. Słowa te potwierdza specjalistka, która - jak przyznała - widzi światełko w tunelu. - Jest to problem, ale sytuacja ma się ku lepszemu. (…) Można zaapelować do młodych lekarzy, żeby specjalizowali się w psychiatrii dzieci i młodzieży, bo potrzeby są ogromne - zaznaczyła nasza rozmówczyni.

Budowa Centrum Psychiatrii Dzieci i Młodzieży

Najmłodszych, którzy wymagają pomocy psychiatrycznej wciąż przybywa. Dlatego Fundacja TVN i Centrum Zdrowia Dziecka połączyły siły, by wybudować pierwsze w Polsce Centrum Psychiatrii Dzieci i Młodzieży.

- Takich miejsc w Polsce jest ciągle za mało. Oprócz tego, że ilościowo zapewnimy opiekę, to zdecydowanie jakość tych usług psychiatrycznych dla dzieci się poprawi. Będzie to bardzo nowoczesne miejsce o wysokich standardach. Będzie mieścił się tutaj oddział całodobowy dla dzieci, który przewiduje miejsca dla 34 pacjentów. W tym takie ważne miejsce, czyli pododdział detoksykacji. Będą tam trafiały dzieci, np. po próbach samobójczych przez zatrucia. Dodatkowo oddział dzienny dla 30 pacjentów i jeszcze specjalistyczne poradnie oraz szczegółowe, np. dla dzieci z zaburzeniami snu, poradnia seksuologiczna i dla dzieci z autyzmem – tłumaczyła dr Katarzyna Rogala.

Budowa Centrum idzie pełną parą. Jak zaznaczył Jarosław Prugar, nawet silny wiatr nie jest w stanie jej powstrzymać. - Jesteśmy na stropie wysokiego parteru drugiej części, którą realizujemy. Tutaj widzimy przyszłe wejście i dziedziniec, który będzie za chwilę realizowany. (…) To jest wielki budynek. Prawie 6000 m kw. Mimo ostatnich perturbacji z wiatrami staramy się dotrzymywać harmonogramu - mówił kierownik budowy.

Przekaż 1 proc. podatku na Centrum Psychiatrii Dzieci i Młodzieży

W budowę zaangażowanych jest wiele osób. Do tej grupy zalicza się pani Wiktoria, która jest operatorką żurawia wieżowego. Pracownica zachęciła, by wesprzeć ten szczytny cel, a Filip Chazjer zwrócił się do widzek i widzów z prośbą o przekazanie 1 proc. podatku.

- To nic nie kosztuje. To jest złożenie tylko deklaracji podatkowej. Te pieniądze są bardzo ważne. To jest gigantyczna suma: 31 mln złotych, żeby wybudować ten budynek do stanu deweloperskiego, ale już 50 mln złotych, żeby go wyposażyć - podkreślił dziennikarz.

Osoby, które chciałaby wesprzeć Fundację TVN i budowę Centrum, mogą to zrobić:

  • przekazując 1 proc. podatku
  • wysyłając SMS o treści "Pomagam" pod numer 7126 (koszt SMS 1,23 zł z VAT);
  • wysyłając przelew na Telefon BLIK na numer 509 559 966;
  • dokonując wpłaty na konto PL 25 1140 1010 0000 2581 1800 1001;
  • bezpośrednio na stronie Fundacji TVN.

Filip Chajzer uruchomił zbiórkę na budowę Centrum Psychiatrii Dzieci i Młodzieży w swoich mediach społecznościowych. - 100 proc. bez żadnych potrąceń idzie właśnie na tę budowę. To jest moja gigantyczna prośba: Pomóżcie! - zaapelował dziennikarz.

Zobacz, jak wygląda plac budowy Centrum oraz wizualizacja w materiale wideo. Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz też:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Dominika Czerniszewska

Reporter: Filip Chajzer

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości