Poznaj polskiego szefa kuchni, który zdobył gwiazdkę Michelin. "Nie jest to łatwa droga"

W czerwcu ukazał się prestiżowy przewodnik gastronomiczny Michelin. W tym roku na liście najlepszych restauracji znalazła się krakowska Bottigliera 1881, która tym samym oficjalnie dołączyła do grona najlepszych lokali kulinarnych na świecie. To już trzecia gwiazdka Michelin w Polsce. Anna Kalczyńska i Andrzej Sołtysik postanowili osobiście odwiedzić restaurację i porozmawiać z jej szefem kuchni, Przemkiem Klimą.

Restauracja Bottigliera 1881 z gwiazdkę Michelin

Bottigliera 1881 to trzecia w Polsce i pierwsza w Krakowie restauracja, która otrzymała gwiazdkę Michelin, czyli jedno z największych wyróżnień w branży gastronomicznej. Ten niebywały sukces jest w dużej mierze zasługą Przemysława Klimy, szefa kuchni i współwłaściciela mieszczącego się na urokliwym Kazimierzu lokalu.

Zanim Klima trafił do Bottigliera 1881, szkolił się w najlepszych restauracjach w Polsce i Europie. W przeszłości pracował m.in. jako zastępca Andrei Camastry i Wojciecha Modesta Amaro, którzy także zdobyli gwiazdki Michelin. Zakładając własną restaurację, Przemek i jego wspólnik chcieli stworzyć wyjątkowe miejsce dla ludzi, w którym nie zabraknie doskonałego jedzenia i pasji do "robienia fajnej gastronomii".

Wróciłem do Krakowa po 10 latach z Warszawy i innych miast Europy i po prostu zrobiliśmy coś fajnego, zdobyliśmy gwiazdkę Michelin

– powiedział Przemysław Klima.

Zapytany o to, jak udało mu się zdobyć tak prestiżowe wyróżnienie, odpowiedział:

Nie jest to łatwa droga na pewno. Jest to konsekwencja, systematyka i ciężka praca, taka u podstaw, dlatego musisz mieć fajnych ludzi, solidnych ludzi, zgrany team. Dopiero wtedy możesz myśleć, że jesteś dobry, ale nie wiem, czy na gwiazdkę, bo kryteria są różne, a nikt ich nie zna do końca

Klima zwrócił uwagę na to, że dobra restauracja nie obejdzie się bez ludzi, którzy posiadają pasję do gotowania i goszczenia innych.

Klucz do sukcesu

Potrawy serwowane w Bottigliera 1881 przyrządzane są z pasji do gastronomii. Na talerzach pojawiają się proste, acz pełne smaku potrawy składające się z dwóch, trzech, maksymalnie czterech składników.

Bardzo proste składniki, ale fajnie przygotowane i tak podane w naszym stylu

– zaznaczył szef kuchni.

Inspiracją dla restauracji było duńskie słowo "hygge" oznaczające komfort i wygodę, którego używa się do komunikowania osiągnięcia wewnętrznej równowagi, bezpieczeństwa oraz szczęścia. Tym samym Bottigliera 1881 miała być miejscem, w którym klienci będą mogli czuć się luźno i swobodnie.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz też:

Polak gotuje w jednej z najmniejszych restauracji w Wielkiej Brytanii i zdobywa prestiżowe tytuły

Paco Pérez. Katalończyk zakochany w Gdańsku. W polskiej kuchni ceni kiszonki

Damian Wawrzyniak potrafi, czyli polski chleb w Wielkiej Brytanii: "Gotujemy tak, jak babcia gotowała"

Autor: Agata Polak

podziel się:

Pozostałe wiadomości