Bianka Zalewska nagrodzona w Białym Domu. "To było naprawdę bardzo miłe, bardzo fajne przeżycie"

Autor:
Katarzyna
Oleksik
Reporter:
Marcin Sawicki
Pierwsza Polka z nagrodą dla kobiet i niezwykłej odwagi
Pierwsza Polka z nagrodą dla kobiet i niezwykłej odwagi Dzień Dobry TVN
wideo 2/17

Bianka Zalewska, reporterka Dzień Dobry TVN, otrzymała nagrodę International Women of Courage Award. Wyróżnienie przyznawane jest odważnym kobietom z całego świata. Dziennikarce wręczyli je pierwsza dama USA Jill Biden i szef dyplomacji Antony Blinken.

Bianka Zalewska otrzymała wyjątkowe wyróżnienie

Bianka Zalewska walczyła z rosyjską dezinformacją. W 2014 roku jej auto zostało ostrzelane. Bianka została ranna, miała uszkodzony kręgosłup. Od inwazji Rosji na Ukrainę w ubiegłym roku stawia czoła zastraszaniu i śmiertelnemu zagrożeniu. Relacjonuje losy uchodźców i ofiar konfliktu. Szkoli dziennikarzy z przeciwdziałania dezinformacji. To właśnie za te działania nasza redakcyjna koleżanka - w środę, 8 marca - z rąk pierwszej damy i szefa dyplomacji Stanów Zjednoczonych odebrała nagrodę International Women of Courage Award.

Wojna w Ukrainie

Ewakuacja dzieci z Charkowa
Ewakuacja dzieci z Charkowa Dzień Dobry TVN
wideo 2/16

- Oczywiście dużo stresu. Jill Biden i Antony Blinken - poznaliśmy ich chwilę przed ceremonią. W zupełnie innym pomieszczeniu, tam, gdzie czekałyśmy na to wszystko, gdzie się przygotowywałyśmy, gdzie rozmawiałyśmy z dziewczynami z poprzednich edycji, które przyjechały. Tam przyszła pierwsza dama i przyszedł też pan Blinken, żeby się z nami poznać. Z każdą z nas zamienić kilka słów, to więc to było naprawdę bardzo miłe, bardzo fajne przeżycie - powiedziała Bianka Zalewska.

Nagroda dla Bianki Zalewskiej - przesłanie

- Z tą nagrodą wiąże się przede wszystkim szansa na powiedzenie więcej o Ukrainie. My przez kolejne tygodnie będziemy jeździć po różnych stanach, będziemy odwiedzać wiele różnych miejsc, uniwersytety, fundacje, stowarzyszenia. Tu jest naprawdę bardzo dużo osób, z którymi można porozmawiać, z którymi można się wymienić doświadczeniami, którym można powiedzieć więcej o Ukrainie, którzy chcą rozmawiać o Ukrainie - powiedziała dziennikarka Dzień Dobry TVN.

Bianka dodała, że od 2014 roku swoimi reportażami stara się krzyczeć o tym, co się dzieje w Ukrainie. - Myślę, że ta nagroda to naprawdę jest szansa, żeby powiedzieć znowu o tym, po raz kolejny, że w Ukrainie jest wojna, jest straszna i że Ukraina potrzebuje pomocy z całego świata - dodała.

Kto jeszcze otrzymał to wyjątkowe wyróżnienie? Dowiecie się tego z dalszej części rozmowy.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki dostępne są na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Katarzyna Oleksik

Reporter: Marcin Sawicki

Źródło zdjęcia głównego: Jakub Kaminski/Dzien Dobry TVN/East News

Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości