Gorące tematy

Popularne lody wycofane ze sprzedaży. Sanepid ostrzega przed rakotwórczą substancją

Gorące tematy

Autor:
Oskar
Netkowski

Popularne lody Häagen-Dazs okazały się zawierać zakazaną w Unii Europejskiej substancję. Główny Inspektorat Sanitarny przekazał informację o wycofaniu przez firmę kilku partii produktów.

Zakazana substancja w lodach Häagen-Dazs

Niedawno firma IGLOTEX SA zdecydowała o wycofaniu produktów, które zostały wprowadzone do obrotu, zanim firma uzyskała informację o ich zanieczyszczeniu.

- Główny Inspektor Sanitarny został poinformowany poprzez System Wczesnego Ostrzegania o Niebezpiecznej Żywności i Paszach (RASFF) o rozszerzeniu wycofania prowadzonego przez firmę Häagen-Dazs o wskazane poniżej partie lodów, ze względu na wykrycie w nich śladowych ilości 2-chloroetanolu (substancji pochodnej tlenku etylenu) – przeczytamy na stronie GIS.

Zdrowie

Jak wiatr wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie?
Jak wiatr wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie?Dzień Dobry TVN
wideo 2/6

Teraz pojawiła się aktualizacja ostrzeżenia publicznego z 13.07.2022 r. w sprawie wycofania kolejnych kilku partii lodów. W pierwszej połowie lipca wycofano sześć z nich.

Lody Häagen-Dazs wycofane

GIS poinformował o wycofaniu konkretnych partii lodów Häagen-Dazs. - Nie należy spożywać partii produktów określonych w tym komunikacie - zaapelował sanepid. Chodzi o poniższe artykuły:

  • - belgian chocolate 460ml, nr partii 4266585 (z datą minimalnej trwałości 30/03/2023);
  • - macadamia nut brittle 460ml, nr partii 4266569 (04/04/2023) oraz nr partii 4281488 (21/04/2023);
  • - pralines&cream 460ml, nr partii 4271507 (09/04/2023);
  • - duo belgian chocolate & vanilla 420ml, nr partii 4271142 (15/04/2023).

2-chloroetanol - czym jest?

2-chloroetanol to pochodna tlenku etylenu, czyli organicznego związku chemicznego z grupy eterów. Tlenek etylenu ma działanie narkotyczne. W przemyśle wykorzystuje się go do gazowej sterylizacji sprzętu medycznego, w środkach farmaceutycznych, produkcji przypraw, a także jako środek bakterio- i grzybobójczy. Używa się go np. przy konserwacji różnych przedmiotów, takich jak książki.

To także substancja o działaniu rakotwórczym i mutagennym. Jej niepożądane działanie może przyczyniać się do powstawania m.in. nowotworów piersi oraz układu limfatycznego i krwionośnego.

Więcej informacji z kraju i ze świata znajdziesz na tvn24.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Oskar Netkowski

TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Franziska Krug/Getty Images

Pozostałe wiadomości