Zwierzęta

Jak wybrać wygodne i chłonne pieluchy dla psa?

Zwierzęta

Autor:
Adrian
Adamczyk
Kobieta trzymająca psa i pieluchę. Pieluchy dla psów. Zwierzęta domowe. Akcesoria dla zwierząt.

Pieluchy dla psa są rozwiązaniem, które pozwoli utrzymać czystość w domu i poprawić komfort zwierzęcia w sytuacji, kiedy zachowanie higieny jest utrudnione. Odpowiednio dobrane nie przeszkadzają w codziennym funkcjonowaniu pupila. Jednak ich stosowanie powinno wynikać z realnej potrzeby, a nie wygody właściciela.

Zdarza się, że pies z powodu wieku lub różnego rodzaju schorzeń ma problem z nietrzymaniem moczu. Jest to trudna sytuacja nie tylko dla właściciela, który musi zadbać o zachowanie odpowiedniej higieny i czystości w domu, ale także dla czworonoga. Zwierzę jest zdenerwowane, przestraszone i ma poczucie winy. Skutecznym rozwiązaniem na poradzenie sobie z problemem są pieluchy lub pieluchomajtki dla psa.

Zwierzęta

Jak pomagać zwierzętom, żeby nie szkodzić
Jak pomagać zwierzętom, żeby nie szkodzić Dzień Dobry TVN
wideo 2/27

Kiedy stosować pieluchy dla psa?

Stosowanie pieluch lub pieluchomajtek dla psa powinno być podyktowane potrzebą, a nie wygodą właściciela w przypadku, kiedy zwierzę nie ma kontroli nad oddawaniem moczu oraz jest to na tyle częste i uciążliwe, że nie jest możliwe zastosowanie innych środków zapobiegawczych (np. podkładów higienicznych). Nietrzymanie moczu u czworonoga powstaje na skutek:

  • wad anatomicznych układu moczowego;
  • uszkodzenia rdzenia kręgowego i nerwów;
  • otyłości;
  • zmian nowotworowych;
  • urazów w obrębie jamy brzusznej;
  • osłabienia mięśni z powodu zaawansowanego wieku;
  • zabiegu operacyjnego;
  • lęku i problemów behawioralnych;
  • stresu.

Pieluchy dla psów dorosłych można stosować także w trakcie rekonwalescencji po chorobie lub operacji oraz po skaleczeniu lub podczas cieczki u suczek, kiedy krwawienie jest na tyle obfite, że dochodzi do zabrudzeń legowiska, podłogi i mebli, a w domu są obecne małe dzieci lub inne zwierzęta. Dostępne są także pieluchy dla szczeniąt , przydatne w trakcie nauki czystości.

Specjalne pieluchy dla psa (starego, dorosłego, samca, suczki, szczeniaka) można kupić w sklepie zoologicznym lub skorzystać z pieluch dla dzieci, po wcześniejszym wycięciu otworu na ogon.

Zobacz wideo: Pies, który wykrywa fałszywe banknoty

Pies, który wykrywa fałszywe banknoty
Pies, który wykrywa fałszywe banknoty Źródło: Dzień Dobry TVN

Jak wyglądają pieluchy i pieluchomajtki dla psa?

Pieluchy są dopasowane do fizjologii i anatomii zwierzęcia. Ich wygląd różni się w zależności od płci psa i przeznaczenia. Standardowe przypominają pampersa dla dzieci, jednak mają wycięcie na ogon i zwykle są koloru czarnego, aby nie było widać na nich zabrudzeń z krwi lub kału. Wewnątrz posiadają żelową powłokę, która wiąże mocz lub krew i sprawia, że pampersy dla psa są bardziej chłonne, a część, która styka się z ciałem czworono

Pieluchy dla psa samca nie są zbytnio zabudowane i wyglądają jak pas, który zakłada się za pomocą samoprzylepnych taśm wokół brzucha. Ten rodzaj zabezpieczenia higienicznego dopasowuje się do ciała i nie utrudnia w żaden sposób ruchów zwierzęcia.

Natomiast pieluchomajtki dla psów od pieluchy różnią się jedynie tym, że nie posiadają zapięcia na samoprzylepne taśmy. Przylegają do ciała za pomocą gumki, dzięki czemu zmniejsza się ryzyko zsunięcia lub odpięcia. 

Jak wybrać pieluchę dla psa? 

Pieluchę dla psa należy dobrać odpowiednio do wielkości zwierzęcia. Przed zakupem powinno się dokładnie zmierzyć obwód brzucha pupila. Dopasowanie rozmiaru zapobiegnie zsuwaniu się pieluchy, a także zapewni zwierzęciu komfort. Ważne, aby pampersy były chłonne i dobrej jakości, co zapobiegnie przeciekaniu i rozrywaniu się materiału. Właściciele psów ruchliwych i aktywnych powinni zdecydować się na pieluchomajtki, ponieważ lepiej dopasowują się do ciała i nie rozpinają się. 

Jak zakładać psu pieluchę? 

Pieluchę dla psa zakłada się w pozycji stojącej i od tyłu. Należy przełożyć ogon przez specjalny otwór, przyłożyć pampersa do grzbietu i brzucha (tak aby obejmował narządy płciowe), a następnie zapiąć samoprzylepne taśmy. Ważne jest, aby podczas używania pieluch dla psa dbać o odpowiednią higienę cewki moczowej. Pampersa lub pieluchomajtki należy często zmieniać (najlepiej zaraz po przemoczeniu), a czworonoga regularnie podmywać, ponieważ resztki moczu są pożywką dla bakterii. 

Pieluchy dla suczek

Pieluchy dla suczek są stosowane najczęściej podczas cieczki, kiedy nie można zapanować nad utrzymaniem czystości. W sklepach zoologicznych dostępne są wielorazowe pieluchy na cieczkę w formie majtek, w których wymienia się wkładkę higieniczną i można prać je w pralce. Są kolorowe i estetyczne, dlatego pupil może spacerować w nich po dworze.

Pieluchy dla szczeniaka

Pieluchy dla szczeniąt są przeznaczone głównie dla tych psów, które nie zostały jeszcze nauczone czystości i zdarza im się załatwić swoje potrzeby w domu. Należy je stosować jako wsparcie nauki, a nie środek zastępczy. Większość behawiorystów zaleca używanie ich tylko podczas podróży, nieobecności właściciela lub wizyty w obcym mieszkaniu. Przyzwyczajenie psa do pampersa może opóźnić wypracowanie u psa potrzeby komunikowania konieczności wyjścia na dwór.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: photographer/Getty Images

Pozostałe wiadomości