Wiosna to doskonały czas na długie, leśne spacery. Wybierając się jednak na tego rodzaju wyprawę, warto patrzeć pod nogi. Leśnicy z Nadleśnictwa Gościno ostrzegli na swoim facebookowym profilu przed jednym ze zwierząt, które można spotkać w tym okresie w lasach. "W filmie widać dość agresywnego zaskrońca. Odstrasza, bo czuje zagrożenie".
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo.
Zaskrońce znów pojawiają się w lasach
Pojawienie się w lesie zaskrońców często wiąże się z nadejściem wiosny. Wiele zmęczonych mroźną zimą gadów wychodzi wówczas na słońce, by podnieść swoją temperaturę ciała.
"Na nagrzanych promieniami słońca polanach, łąkach i nieużytkach spotkać można nabierające sił po zimowej hibernacji gady. Czasem można natrafić na węże. W filmie widać dość agresywnego zaskrońca. Odstrasza, bo czuje zagrożenie, jednak nie jest jadowity" - czytamy we wpisie, jaki opublikowało na Facebooku Nadleśnictwo Gościno.
W Polsce zaskroniec zwyczajny należy do najbardziej pospolitych gatunków węży i znajduje się pod ochroną. Lubi przebywać na obszarach podmokłych i bagnistych, a także na skrajach liściastych lasów.
Zaskrońce - czym się charakteryzują?
Zaskrońce są niejadowite i nie stanowią dla człowieka zagrożenia. Gdy same poczują, że grozi im niebezpieczeństwo, udają martwe, wydzielając nieprzyjemnie pachnącą ciecz.
Samica zaskrońca może osiągnąć długość do 1,5 m, a samce są mniejsze. Swoją nazwę zawdzięczają dwóm żółtym, otoczonym czarną obwódką, plamom z tyłu głowy, znajdującym się "za skroniami".
Na nagrzanych promieniami słońca polanach, łąkach i nieużytkach spotkać można nabierające sił po zimowej hibernacji...
Posted by Nadleśnictwo Gościno, Lasy Państwowe on Friday, April 4, 2025
Zobacz także:
- Polacy otrzymali pilny alert RCB na telefon. "Nie dotykaj"
- W niezwykły sposób karmią porzuconego liska. Nagranie rozczuliło internautów
- Nieodpowiedzialne zachowanie turystów w Tatrach. "Ludzie się nigdy nie nauczą"
Autor: Aleksandra Kokot
Źródło: Facebook
Źródło zdjęcia głównego: Tatiana Lavrova/Getty Images, Nadleśnictwo Gościno, Lasy Państwowe/ Facebook