Bobry stały się przedmiotem politycznej dyskusji i memów po tym, jak premier Donald Tusk dostrzegł relację między powodziami a działalnością tych zwierząt. W sukurs przyszli im ekolodzy i miłośnicy przyrody. Nam w studiu Dzień Dobry TVN o życiu i zwyczajach tych dużych gryzoni opowiadał Dawid Popończyk, znany jako Leśny Kawaler.
Czy bóbr jest szkodnikiem?
Jak tłumaczył ekspert, będące ostatnio na cenzurowanym zwierzęta są bardzo pożyteczne, zwłaszcza teraz, kiedy coraz częściej mierzymy się z suszą. - Podnosi wody gruntowe dookoła tych tam, które buduje, w związku z czym zwierzęta mają picie, mogą się schłodzić w czasie upalnych dni, reguluje wodę w korytach rzek, ptaki mogą gniazdować w miejscach bezpiecznych - opowiadał.
Bobry wybierają miejsca, w których żyją, bazując m.in. na dostępności pożywienia. - Przede wszystkim jedzą rośliny. Często można usłyszeć gdzieś, że ryby. Ale to nieprawda - podkreślił przyrodnik. - Przede wszystkim korzenie, pędy, liście - wymieniał.
Zwyczaje bobra
Czemu służy budowa tam? - Podnosi tę wodę po to, żeby wejście do swojego domu było dość głęboko pod wodą, bo wtedy on się czuje bezpiecznie, wie, że drapieżnik się nie dostanie - mówił Dawid Popończyk.
Naturalnym wrogiem bobra jest wilk. - Regulują populację na danym terenie - podkreślił przyrodnik.
Bobry to świetni nurkowie. Pod wodą potrafią wytrzymać nawet 15 minut. A jak wyglądają ich relacje w obrębie gatunku? Co jeszcze warto wiedzieć o tych wyjątkowych zwierzętach? Sprawdźcie w materiale wideo na górze strony.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Uratowały żabkę ze złamaną nogą. Zdjęcie płaza podbiło Internet. "Musieliśmy improwizować"
- Jest ich już troje. Niezwykłe narodziny "ptasiego dinozaura" w parku z dziką przyrodą
- Pani Elżbieta od 50 lat jest opiekunką małp w zoo. "Najtrudniejsza to jest zawsze choroba"
Autor: Michalina Kobla
Źródło zdjęcia głównego: gettyimages/ Chase Dekker Wild-Life Images