Gończy polski, podobnie jak inne rasy gończe, pochodzi od psów św. Huberta. Pierwsze wzmianki o tych czworonogach można znaleźć w literaturze XVI wieku. Początkowo psy zostały uznane przez FCI (Międzynarodowa Federacja Kynologiczna) za odmianę ogarów polskich, dopiero w 1963 roku jej przedstawicieli zaliczono do odrębnej rasy. Pies polski gończy, jak przystało na psa myśliwskiego, ma świetny węch i dużą wytrzymałość, dzięki czemu dobrze radzi sobie podczas polowań na zwierzynę płową, zające, lisy oraz drobniejsze gryzonie. Współcześnie psy coraz częściej adoptowane są jako typowe psy rodzinne. Jaki mają charakter? Jak je żywić i pielęgnować?
Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo
Ciekawostki o zwierzętach
Ile kosztuje gończy polski?
Najlepszym miejscem na zakup gończych polskich jest oficjalna hodowla. Tylko nawiązując kontakt z zaufanym hodowcą, przyszły właściciel może mieć pewność co do stanu zdrowia zwierzaka oraz jego przodków. Za szczeniaka z rodowodem trzeba zapłacić średnio około 2000 złotych.
Jak wygląda gończy polski? Opis rasy
Polski gończy zaliczany jest do rasy średniej, której przedstawiciele charakteryzują się umięśnioną i proporcjonalną budową ciała. Waga psa wynosi zazwyczaj 25 kg, suki są drobniejsze od psów. Umaszczenie gończego polskiego może mieć kolor czekoladowy lub czarny podpalany, najrzadziej spotykany jest odcień rudy.
Pies gończy polski – charakter i zachowanie
Gończy polski wyróżnia się wesołym usposobieniem i żywiołowością. W stosunku do wszystkich członków rodziny jest nastawiony przyjaźnie, dobrze dogaduje się również z innymi pupilami domowymi. Może mieszkać zarówno w dużym domu z ogrodem, jak i w mieszkaniu w centrum miasta, jednak aby utrzymać psa w zdrowiu i dobrym samopoczuciu, niezależnie od miejsca zamieszkania, członkowie rodziny powinni zapewnić pupilowi sporo aktywności fizycznej. Długie spacery i wspólne zabawy to konieczność w przypadku tej rasy.
Nie jest to z pewnością pies-kanapowiec, cierpliwie czekający, aż ktoś się nim zainteresuje. Jeśli zbyt długo zostaje pozostawiony sam sobie i nie ma okazji do wybiegania się, może zacząć niszczyć meble.
Prędko adaptuje się do nowych warunków, jest odważny i nie boi się pobytu w nowych miejscach. Gończy polski szybko przywiązuje się nie tylko do właściciela, ale też do terytorium, dlatego nie należy spodziewać się u niego przyjaznego nastawienia wobec obcych. Przy czym zwykle na nieznajomych nie reaguje głośnym szczekaniem, a raczej baczną obserwacją, nieufnością i dystansem. Odpowiednio wychowane psy nie przejawiają agresji, o ile nie czują bezpośredniego zagrożenia.
Gończy polski – jak tresować psa? Wychowanie i szkolenie
Gończy polski z pewnością nie jest dobrym psem dla każdego. Zwłaszcza niedoświadczeni właściciele nie powinni decydować się na adopcję szczeniaków tej rasy. Od opiekunów gończych polskich wymaga się dużej odpowiedzialności, konsekwencji i stanowczości. Ze względu na swój wrodzony instynkt myśliwski, zwierzę wymaga zdecydowanego prowadzenia już od najmłodszych lat.
Warto uczyć psa posłuszeństwa, stosując przy tym nagrody w postaci ulubionych smakołyków pupila. Na szczęście pies gończy polski należy do ras wyjątkowo inteligentnych i łatwo poddaje się tresurze. Trzeba jednak znaleźć na szkolenie odpowiednio dużo czasu – osoby zabiegane, które nie mogą poświęcić zwierzakowi wystarczająco dużo uwagi, powinny zdecydować się na mniej wymagającą rasę.
Gończe polskie uwielbiają ruch, chętnie towarzyszą członkom rodziny podczas joggingu czy pływania. Szybko opanowują nowe sztuczki i dobrze czują się w sportach typu agility. Odpowiednio prowadzony pies sprawdza się nie tylko jako myśliwy czy obrońca domu, ale także jako codzienny towarzysz i przyjaciel.
Żywienie i pielęgnacja psów gończych polskich
Pies wymaga, przede wszystkim, regularnego szczotkowania – średnio raz w tygodniu, a w okresie linienia nieco częściej. Ważnym czynnikiem wpływającym na prawidłowy rozwój pupila w wieku szczenięcym jest odpowiednio dobrana karma. Dorosłe psy mają skłonności do łakomstwa, dlatego, aby uniknąć wystąpienia otyłości, należy zwrócić szczególną uwagę na rodzaj podawanego pokarmu oraz jego ilość.
Pies gończy polski – najczęstsze choroby rasy
Polski gończy zwykle cieszy się dobrym zdrowiem nawet do późnej starości. Przeciętna długość życia przedstawicieli tej rasy wynosi 12–15 lat. U dorosłych psów gończych może pojawić się dysplazja, w wieku szczenięcym natomiast odnotowuje się przypadki nużycy. Profilaktycznie warto kontrolować stan uzębienia oraz uszu pupila.
Zobacz także:
- Które psy nie będą się dobrze czuły w domu? To cenna wskazówka przy wyborze
- Jak wygląda nauka savoir-vivre'u wśród czworonogów? "Szczeniak nie może być izolowany od innych psów"
- Do serca przytul psa. Jak wybrać pupila dla siebie?
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: Anita Kot/Getty Images