Choć ze względu na swą masywną budowę ciała został zakwalifikowany do grupy molosów, czarny terier rosyjski jest zwierzęciem bardzo zwinnym i niezwykle sprawnym. Jest blisko spokrewniony ze sznaucerem olbrzymem, jednak płynie w nim krew także innych ras.
Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo
Ciekawostki o zwierzętach
Czarny terier rosyjski – jak powstała ta rasa?
Ten wyjątkowy czworonóg jest mieszanką sznaucera olbrzymiego, rottweilera oraz airdale. Po tym ostatnim miał ponoć odziedziczyć wytrzymałość i łatwość prowadzenia. Pozostałym dwóm natomiast zawdzięcza swoją wielkość oraz silną budowę ciała. W ten sposób powstał pies, który zdaniem jego twórców idealnie nadawał się do pracy ze służbami granicznymi czy wojskiem. Co więcej, z racji kraju swego pochodzenia czarny terier rosyjski był też psem odpornym na skrajne warunki klimatyczne.
Z założenia miał być wszechstronny i dobrze współpracujący z człowiekiem. Taki też był, jednak szybko też okazało się, że ta rasa bardzo szybko przywiązuje się do swego pana, przez co czworonogi te nie były pożądane do wykonywania zadań ze zmieniającym się przewodnikiem. Kiedy czarny terier rosyjski został uznany za rasę w 1968 roku i jego popularność znacznie wzrosła, znalazło się wielu jego amatorów. Mimo że początkowo był wykorzystywany w wojsku, obecnie wiele osób hoduje czarnego teriera rosyjskiego jako psa towarzyszącego rodzinie.
Jak wygląda czarny terier rosyjski?
Masywny i grubokościsty czarny terier rosyjski ma dużą prostokątną głowę i dość mocną szyję, wydatną klatkę piersiową i długi wysoko osadzony ogon. Jego uszy są małe i trójkątne, a oczy owalne i ciemne.
Czarny terier rosyjski może ważyć 36–68 kilogramów i mierzyć 64–72 cm wzrostu. Jego umaszczenie zwykle jest jednolite i czarne, choć zdarzają się też psy z szarymi włosami. Do tego ma bardzo gęsty podszerstek, doskonale chroniący go przed zimnem.
Pielęgnacja czarnego teriera rosyjskiego
Terier rosyjski czarny wymaga sporo pielęgnacji. Jego sierść jest gęsta i ma tendencję do szybkiego kołtunienia się, dlatego systematyczne szczotkowanie i kąpiele to podstawa w utrzymaniu higieny teriera rosyjskiego czarnego. Strzyżenie wykonuje się, aby nadać sylwetce psa odpowiedni kształt. Trymowanie zaleca się co półtora miesiąca. Do tego zbyt zanieczyszczone lub skołtunione włosy, jeśli zajdzie taka konieczność, należy zgolić.
Zdrowie czarnego teriera rosyjskiego
Jeśli chodzi o zdrowie czarnego teriera rosyjskiego, z wiekiem mogą pojawić się takie problemy, jak np. dysplazja stawów biodrowych i stawów łokciowych. U psa mogą też wystąpić infekcje uszu czy oczu, a także choroby przyzębia lub układu moczowego. Zdarza się też karłowatość.
Czarny terier rosyjski – charakter
Odważny, silny, bardzo pojętny, bardzo czujny, ale także nieufny wobec obcych – taki właśnie jest czarny terier rosyjski. Szkolenie psa należy wdrożyć już od najmłodszych lat. Czworonogi te bowiem mają temperament, nad którym może być trudno zapanować, jeśli odpowiednio wcześniej nie podejmie się właściwego treningu posłuszeństwa.
Czarny terier rosyjski szybko się uczy i bardzo szybko reaguje na komendy. Czworonóg ten jest psem bardzo silnym, dlatego nie jest polecany do domu, w którym są małe dzieci, bo nieumyślnie, np. w czasie zabawy, mógłby zrobić im krzywdę. Nie jest też rekomendowany osobom starszym. Z kolei osoby aktywne i konsekwentne w szkoleniu powinny być idealnym właścicielem czarnego teriera rosyjskiego. Hodowle tych psów w Polsce są dość popularne, więc łatwo nabyć wymarzonego pupila. Warto jednak pamiętać, że czarny terier rosyjski jest czworonogiem, którego trudno do czegoś zmusić. Podczas tresury przyda się sporo cierpliwości.
Rosyjski czarny terier jest idealnym kompanem do spacerów, treningów agility czy zabawy. Nie nadaje się dla osób, których często nie ma w domu lub nie mają zbytnio czasu, by poświęcać mu tyle uwagi, ile potrzebuje, bo źle znosi samotność. Jeśli jego potrzeba kontaktu z człowiekiem jest zaspokojona, jest on spokojny i zrównoważony.
Czarny rosyjski terier niezbyt dobrze znosi towarzystwo tej samej rasy lub psów o podobnej wielkości. Zdecydowanie odnajduje się natomiast wśród mniejszych czworonogów. Jest niezwykle przywiązany do swego pana i lubi być przy nim blisko nie tylko w domu, lecz także biegając po ogrodzie. Do tego, co bardzo ważne, wykazuje gotowość do obrony bez zbędnej agresji. Dlatego, jeśli ktoś poszukuje psa do towarzystwa, który jednocześnie będzie idealnym stróżem domu, idealnym wyborem będzie właśnie czarny terier rosyjski. Cena szczeniaków z rodowodem to wydatek rzędu nawet kilku tysięcy złotych.
Zobacz także:
- Które psy nie będą się dobrze czuły w domu? To cenna wskazówka przy wyborze
- Jak wygląda nauka savoir-vivre'u wśród czworonogów? "Szczeniak nie może być izolowany od innych psów"
- Do serca przytul psa. Jak wybrać pupila dla siebie?
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: fotosave/Getty Images