Azyl dla szopów
Grzegorz Dziwak obok swojego domu zbudował azyl dla szopów, w którym obecnie mieszka ponad 60 zwierząt.
- Są przynoszone przez ludzi, którzy najczęściej znajdują młode szopy. One same idą do ludzi w poszukiwaniu pokarmu - powiedział lekarz weterynarii.
A skąd szopy wzięły się w Polsce?
- Jest to gatunek inwazyjny, niestety, czyli taki, którego nie powinno u nas być. Są w pewnym sensie szkodnikami dla naszej rodzimej fauny. Szopy wzięły się tutaj nie z własnej woli. Zostały przyniesione przez człowieka, by być hodowane jako zwierzęta futerkowe, ale też jako takie maskotki domowe. One świetnie sobie radzą w naszym klimacie, więc zaczęły się mnożyć. W tym momencie jest ich zbyt dużo - przyznał Dziwak.
Szopy w Polsce
Szopy mogą zagrażać naszej przyrodzie. W jaki sposób?
- Przede wszystkim są wszystkożerne i bardzo inteligentne. Potrafią wszędzie wejść, pływać, wspinać się. Potrafią otwierać wszelkie skrytki, bardzo szybko się uczą. Są głównym zagrożeniem dla ptactwa, ponieważ plądrują gniazda ptaków w okresie lęgowym, zjadając jaja i pisklęta. Szopy to zwierzaki, które słyną z tego, że są śmieciarzami, czyli żerują w pobliżu siedzib ludzkich w śmietnikach - opowiadał założyciel azylu.
Co czeka te zwierzęta na wolności? Zobacz materiał wideo. Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Opieka nad zwierzętami to niełatwe zadanie. Jak wygląda praca w zoo "od kuchni"?
- Jak rozpoznać, że pupil choruje? Behawiorystka: "Mało ludzi o tym wie"
- Pieką torty dla psów. "Używamy składników najwyższej jakości"
Autor: Justyna Piąsta
Reporter: Dagmara Kowalczyk
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN