Szopowisko, czyli wyjątkowy dom dla zwierząt. "Bożena nabrała sił, nauczyła się bycia kurą"

Autor:
Dominika
Czerniszewska
Reporter:
Agata Zjawińska
Szopowisko - wyjątkowy dom dla dzikich zwierząt
Szopowisko - wyjątkowy dom dla dzikich zwierząt Dzień Dobry TVN
wideo 2/34

Lekarz weterynarii Grzegorz Dziwak prowadzi Szopowisko, w którym mieszkają nie tylko szopy, lecz i inne zwierzęta. Opiekun o swoich podopiecznych opowiedział w rozmowie z Agatą Zjawińską, reporterką Dzień Dobry TVN. - Trafiła do nas kura, gdzie nauczyła się życia na wolności - podkreślił.

Kryształowice. Azyl dla zwierząt

W Kryształowicach w województwie dolnośląskim mieści się Szopowisko, w którym przebywa wiele gatunków zwierząt - od dzikich po egzotyczne. Jedną z mieszkanek jest kura Bożenka, która wcześniej była w laboratorium.

- Miała służyć eksperymentom, ale tak się stało, że zachorowała i, krótko mówiąc, groziła jej śmierć. Na szczęście jedna z osób, która się opiekowała kurami, zajęła się Bożeną - jej rehabilitacją, leczeniem. Kiedy tylko Bożena nabrała sił, trafiła do nas, gdzie nauczyła się życia na wolności, bycia kurą. Co więcej, jest tutaj królową naszego wybiegu, ponieważ stwierdziła, że nie będzie jak pozostałe kury mieszkać na dworze i mieszka w domu. Tam się stołuje razem z psami - tłumaczył lek. wet. Grzegorz Dziwak w rozmowie z Agatą Zjawińską, reporterką Dzień Dobry TVN.

Skunks i kangury w wyjątkowym domu

Do wyjątkowego domu trafił skunks Tafi.

- Jest gatunkiem egzotycznym, który stał się popularny jako zwierzę domowe. To też niestety jest bolączka tych zwierząt, które są kupowane i nie zawsze okazuje się, że jest to dobry pomysł. [...] Tafi został oddany przez poprzednich właścicieli. Oczywiście upewnili się, że będzie miał tutaj dobrze. Jest to bardzo kochany skunks, bardzo grzeczny. Natomiast skunksy w domu potrafią być problematyczne. Są to zwierzęta nocne. One niszczą i są dużymi żarłokami, więc słyną z tego, że potrafią dostać się do lodówki, szafki i narobić naprawdę dużo bałaganu w domu - mówił Grzegorz Dziwak.

W azylu mieszkają też trzy kangury. - Pierwsza była Lila, która jest niewidoma. Była odchowywana sztucznym mlekiem, co u kangurów niestety często prowadzi do rozwoju zaćmy. Przeprowadzono u niej pionierską operację usunięcia zaćmy. Zajęła się tym moja koleżanka Natalia Kucharczyk. Lilia odzyskała na jakiś czas wzrok, nauczyła się tutejszego wybiegu i umie tutaj funkcjonować. Niestety obecnie ponownie ten wzrok straciła. Jest tutaj też Gucio - jej małżonek oraz ich syn - wyjaśnił rozmówca Dzień Dobry TVN.

Jeśli chcesz pomóc w rozbudowie azylu, kliknij TUTAJ.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry Extra znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Dominika Czerniszewska

Reporter: Agata Zjawińska

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości