Kot norweski leśny – najważniejsze informacje o hodowli, pielęgnacji i charakterze

Kot
Kot norweski
Źródło: Getty Images/ Anna Frignani / EyeEm
Miły dla ludzi, spokojny i opanowany w domu, a także energiczny na zewnątrz – taki właśnie jest kot norweski leśny. W parze z takim charakterem idzie także piękna sierść i uroczy pyszczek. Sprawdź, czy warto hodować koty norweskie leśne w domu.

Kot norweski leśny to piękny i bardzo życzliwy wobec ludzi gatunek. Jeśli chodzi o pielęgnację, nie zajmuje ona wiele czasu. Między innymi dlatego hodowla kota norweskiego leśnego to doskonały pomysł nawet dla osób z dziećmi.

Kot norweski leśny – charakterystyka

Norweski kot leśny to rasa pochodząca ze Skandynawii, gdzie koty te żyły pierwotnie w dziczy. Koty norweskie leśne to niezwykle silne zwierzęta ze względu na warunki naturalne, w jakich żyły. Codziennie walczyły o przetrwanie, dlatego szybko przystosowują się nawet do trudnych warunków atmosferycznych.

Zwierzęta

Źródło: Dzień Dobry TVN
To miejsce przytuli każde zwierzątko
To miejsce przytuli każde zwierzątko
Czego twój pupil nie powinien jeść?
Czego twój pupil nie powinien jeść?
Aktorstwo z pazurem i z kopyta
Aktorstwo z pazurem i z kopyta
Jak przygotować zwierzę do lotu samolotem?
Jak przygotować zwierzę do lotu samolotem?
Jakie ptaki przylatują na wiosnę do Polski?
Jakie ptaki przylatują na wiosnę do Polski?
Czy twój pies wie, że go kochasz?
Czy twój pies wie, że go kochasz?
Jak pomagać zwierzętom, żeby nie szkodzić
Jak pomagać zwierzętom, żeby nie szkodzić
Psy do zadań specjalnych
Psy do zadań specjalnych
Jak zwierzęta domowe wpływają na nasze zdrowie?
Jak zwierzęta domowe wpływają na nasze zdrowie?
Schronisko przyjmuje zwierzęta z Ukrainy
Schronisko przyjmuje zwierzęta z Ukrainy
Na czym polega pomoc dla zwierząt laboratoryjnych?
Na czym polega pomoc dla zwierząt laboratoryjnych?
Zwierzęta z kijowskiego zoo przyjechały do Poznania
Zwierzęta z kijowskiego zoo przyjechały do Poznania
Psy towarzyszą uczniom na lekcjach
Psy towarzyszą uczniom na lekcjach
Jak zwierzęta przygotowują się do wiosny?
Jak zwierzęta przygotowują się do wiosny?
Kto pokocha koty z Palucha?
Kto pokocha koty z Palucha?
Psy szwajcarskie łączą ludzi
Psy szwajcarskie łączą ludzi
Dzień Kundelka
Dzień Kundelka
Intymne życie zwierząt
Intymne życie zwierząt
Koci celebryci
Koci celebryci
Lisy jak psy i koty. Czy staną się zwierzętami domowymi?
Lisy jak psy i koty. Czy staną się zwierzętami domowymi?
Najbardziej wymagające rasy psów
Najbardziej wymagające rasy psów
Przytulisko dla kotów potrzebuje pomocy
Przytulisko dla kotów potrzebuje pomocy
Psy z obrazka
Psy z obrazka
Pożegnalne zdjęcia psów
Pożegnalne zdjęcia psów
Co robi kot, kiedy nie ma nas w domu?
Co robi kot, kiedy nie ma nas w domu?
Hiszpania: zwierzęta podczas rozwodów traktowane jak dzieci
Hiszpania: zwierzęta podczas rozwodów traktowane jak dzieci
Lira i Funia – bohaterskie psy, które uratowały właścicielkę przed pożarem
Lira i Funia – bohaterskie psy, które uratowały właścicielkę przed pożarem
Psie przedszkole
Psie przedszkole
Jak wyczesać kota i wyjść z tego cało?
Jak wyczesać kota i wyjść z tego cało?
Polski sportowiec ratuje ukraińskie psy
Polski sportowiec ratuje ukraińskie psy
Psi terapeuta do zadań specjalnych
Psi terapeuta do zadań specjalnych
Mam kota na punkcie kota
Mam kota na punkcie kota
Olga Frycz pomaga zwierzętom
Olga Frycz pomaga zwierzętom

Ta rasa kotów ma charakterystyczne cechy zarówno jeśli chodzi o budowę ciała, jak i usposobienie. Kot norweski leśny jest dosyć duży i ma mocną budowę. Jego masa ciała może wynosić nawet 10 kilogramów. Samice są odrobinę mniejsze od samców. Głowa u kota norweskiego leśnego jest kanciasta, co wyróżnia przedstawicieli tej rasy spośród innych ras kotów. Charakterystyczne są też uszy – bardzo szerokie i na czubku lekko zaokrąglone.

Oczy kota norweskiego leśnego mają kształt migdałów i są lekko skośne. Tęczówki mogą mieć różnorodne kolory. Kot norweski ma też dosyć długi ogon. Łapy kotów norweskich leśnych są duże i silne, co potwierdza ich pochodzenie. Tylne są dłuższe od przednich. Sierść kota norweskiego leśnego jest gruba, a szata półdługowłosa, ma dwie warstwy, może mieć różnorodne barwy. Umaszczenie kotów tej rasy jest sprawą indywidualną, w hodowli występują m.in. kot norweski leśny rudy , czarny czy brązowy. Spotyka się też koty norweskie leśne białe lub czarno-białe.

Hodowla kotów norweskich leśnych 

Hodowla kotów norweskich leśnych jest dosyć prosta i nie wymaga zbyt wielu poświęceń. Leśne koty norweskie mają długą sierść, jednak nie oznacza to, że pielęgnacja jej jest skomplikowana. Jest odporna na przemoczenie, dlatego koty norweskie leśne doskonale radzą sobie z wodą czy wilgocią. Jak pielęgnować koty leśne norweskie? Od czasu do czasu warto wyczesać sierść pupila, np. raz w tygodniu. Kiedy zwierzę zaczyna linieć, można robić to częściej, np. codziennie. W ten sposób łatwiej usunąć nadmiernie wypadające włosy. Przyda się do tego grzebień obrotowy.

Leśne norweskie koty nie wymagają kąpieli, choć zwykle lubią wodę. Ich sierść jest długa, gęsta i wodoodporna, zwierzęta radzą sobie z jej pielęgnacją samodzielnie. Raz na jakiś czas warto sprawdzić czystość uszu kota, a także regulować długość pazurów. Aby dokładnie je wyczyścić oraz obciąć pazury, najlepiej wybrać się do specjalisty.

Kot norweski leśny doskonale radzi sobie z podróżowaniem. Dzięki temu możesz go zabrać ze sobą do weterynarza bez żadnych problemów. Jeśli zmieniasz miejsce zamieszkania, kot szybko przystosuje się do nowych warunków.

Kot norweski leśny – charakter

Hodowla kotów norweskich leśnych jest bardzo przyjemna ze względu na ich naturę i zachowanie. Zwierzęta są energiczne, żywiołowe oraz ciekawskie. Uwielbiają się wspinać, dlatego często skaczą po meblach i do tego są zwinne. Możesz je znaleźć np. na kuchennej szafce lub półce, która wisi dość wysoko.

Jeśli chodzi o podejście do ludzi, kot norweski leśny jest opanowany i spokojny, dlatego łagodnie zachowuje się w stosunku do dzieci. Jest także tolerancyjny. Jeśli liczysz na to, że kot będzie wymagał ciągłych pieszczot, ten gatunek nie jest dla ciebie. Koty norweskie leśne nie wymagają od ludzi głaskania, niezbyt chętnie też przesiadują na kolanach. Dzięki temu kot doskonale sobie poradzi w warunkach domowych. Chodzi swoimi ścieżkami i lubi przebywać na zewnątrz. Kot norweski leśny aktywnie spędza czas poza domem. Często szuka także nowych przestrzeni, dlatego lubi poznawać nowe tereny, dlatego dobrym pomysłem jest wyprowadzanie go na spacer.

Kota tej rasy można przyzwyczaić do chodzenia na smyczy. Podczas spaceru może się zdarzyć, że kot będzie polował na inne zwierzęta, szczególnie na małe ssaki.

Koty norweskie leśne w stosunku do osób obcych są z zasady zdystansowane. Za to dobrze dogadują się z innymi zwierzątkami domowymi, szczególnie z różnymi rasami kotów i psów. Potrafią nauczyć się szybko nowych sztuczek.

Norweski kot leśny a choroby 

Norweskie leśne koty są narażone na problemy z układem pokarmowym. Jest to spowodowane dużą ilością sierści. Koty przez przypadek mogą połykać ją podczas pielęgnacji. Kiedy włosy dostają się do żołądka lub jelit, zaczynają zbijać się w twardą kulę, która może doprowadzić do problemów żołądkowo-jelitowych. Właśnie dlatego warto podawać kotom tej rasy specjalną karmę lub pastę, która rozpuszcza keratynę.

Trzeba dokładnie obserwować skórę oraz sierść zwierząt. Koty norweskie leśne mogą mieć problemy skórne. Czasem u tych kotów występuje choroba mięśnia sercowego, która powoduje niewydolność serca. Przez dłuższy czas może ona przebiegać nawet bezobjawowo. Kot norweski leśny może chorować także na chorobę spichrzeniową, która jest stwierdzana u zwierząt tylko tej rasy. W takim przypadku pojawiają się u kota problemy z metabolizmem glukozy.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Getty Images/ Anna Frignani / EyeEm

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana