Dom

Kiedy odchodzi ukochany pupil. Ekspertka podpowiada, jak przejść przez ten niełatwy okres

Dom

Autor:
Katarzyna
Oleksik
Strata po śmierci zwierzaka
Strata po śmierci zwierzakaDzień Dobry TVN
wideo 2/5

W wielu domach kot, pies, czy chomik są po prostu członkami rodziny. Utrata ukochanego pupila może być bardzo trudnym doświadczeniem. Jak sobie z tym poradzić? Co może nam pomóc przetrwać ten niełatwy okres? O tym w Dzień Dobry TVN porozmawialiśmy z Mają Pisarek, psychologiem, psychotraumatologiem.

Śmierć ukochanego zwierzaka. Jak sobie poradzić ze stratą?

Żyjemy w czasach, w których z każdej strony płyną do nas komunikaty, że mamy być silni, twardzi. W ocenie Mai Pisarek, psychologa, psychotraumatologa tłumienie emocji zwłaszcza w monecie straty nie niesie za sobą nic dobrego. - Jeżeli chodzi o emocje, kiedy chodzi o utratę, kiedy chodzi o smutek związany z rozstaniem, z pustką, którą przeżywamy po utracie kogokolwiek bliskiego, a wiemy, że pies jest dla nas wybitnie bliską osobą, czy kot, czy jakiekolwiek nasze zwierzę, to czemu mamy blokować emocje, [...], jeżeli blokujemy, to chorujemy - powiedziała w Dzień Dobry TVN ekspertka.

Kiedy tracimy ukochanego zwierzaka, należy pozwolić sobie na przeżywanie straty. Na odczuwanie smutku, trzeba również dać sobie trochę czasu, żeby te wszystkie emocje wybrzmiały. - Zachęcam do tego, żeby otoczyć się ludźmi, którzy rozumieją tak samo, jak my stratę bliskiego członka rodziny. Pozwolić im zaopiekować się sobą, pozwolić, żeby byli przy nas w tym czasie - tłumaczyła nasza rozmówczyni.

Kolejny zwierzak pomaga uporać się ze stratą?

Bardzo często zdarza się, że osoby, które tracą ukochanego pupila, niemal od razu decydują się na przygarnięcie nowego zwierzaka. Zdaniem specjalistki nie jest to najlepsze rozwiązanie. - Myślę, że warto jest jednak poczekać chwilę i dojść do momentu, w którym będziemy pewni, że ta strata jest już zamknięta - powiedziała.

Utrata zwierzaka jest trudna również dla dziecka. Zdarzają się jednak rodzice, którzy np. po śmierci chomika, którym opiekowała się ich pociecha, kupują niemal identycznego zwierzaka, bo to, żeby oszczędzić dziecku trudnych emocji. Specjalistka jest zdania, że takie praktyki nie powinny mieć miejsca, ponieważ dziecko nie uczy się obcowania ze stratą.

Czy pochowanie zwierzaka, odprawienie symbolicznej ceremonii może nam pomóc uporać się ze stratą? Dowiecie się tego z dalszej części rozmowy.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Katarzyna Oleksik

Źródło zdjęcia głównego: Paweł Wodzyński/East News

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości