Zwierzęta

Kocyki dla psa – jak wybrać najlepszy model?

Zwierzęta

Jak wychować pieska?

Kocyk dla psa ma podobne zastosowanie jak w przypadku ludzi. Wykorzystuje się go do okrycia, zapewniając zwierzakowi ciepło i poczucie bezpieczeństwa. Warto zastosować go także jako narzutę na kanapę, w sytuacji, gdy pupil mocno linieje. Kocyki sprawdzą się również jako przytulne i komfortowe legowisko dla czworonoga, które odizoluje go od zimnej podłogi.

Koce dla psa stanowią osobiste przedmioty zwierzaka, które utożsamia on z bezpieczeństwem i wygodą. Warto zabierać je do weterynarza, na długą podróż i we wszystkie miejsca, które mogą być dla niego stresujące. Ich zaletą jest łatwość utrzymania w czystości, w przeciwieństwie do dywaników czy ceraty. Koc wystarczy włożyć do pralki. Jak wybrać najlepszy model dla czworonoga?

Kocyki dla psa – dostępne rodzaje

W zależności od przeznaczenia koca właściciel powinien zastanowić się nad odpowiednią wielkością. Jeśli ma on spełniać przede wszystkim funkcję legowiska, należy dopasować go do rozmiarów pupila. W tym celu warto zmierzyć długość i szerokość czworonoga. Jeśli jednak będzie wykorzystywany również jako narzuta na meble czy do samochodu, jego rozmiar powinien być odpowiednio większy. Z jakimi modelami można spotkać się w sklepach?

  • Klasyczne materiałowe – kocyk dla psa wykonany z bawełny, flauszu czy polaru może stanowić niezwykle komfortowe i wygodne legowisko. Tego typu modele doskonale chronią meble przed zaleganiem sierści. Ich zaletą jest łatwość czyszczenia i dostępność wielu wariantów kolorystycznych. Właściciel bez problemu dopasuje kolor kocyka do charakteru mieszkania.
  • Koce dwustronne – z jednej strony mają materiałowe wykończenie, najczęściej bawełniane, z drugiej zaś powierzchnię antypoślizgową. Są szczególnie przydatne, gdy legowisko czworonoga znajduje się na panelach. Dzięki temu koc nie będzie się przesuwać, nawet podczas zabawy. Bardzo często powłoka antypoślizgowa jest także wodoodporna. Tego typu koce miewają także dodatkowe wypełnienie w środku, które sprawia, że całość jest znacznie grubsza i cieplejsza.
  • Koc-mata – określenia stosuje się zamiennie. W przeciwieństwie do tradycyjnego kocyka jest znacznie grubszy i cięższy, a przez to wytrzymalszy. Często wykonany ze skóry, sztruksu, ale również grubszej bawełny. Jego zaletą jest większa odporność na zadrapania i uszkodzenia.
  • Koc dla psa do samochodu – częściej przyjmuje formę pokrowca o właściwościach wodoodpornych i antypoślizgowych. Wykorzystuje się go zarówno na tylnych siedzeniach, jak i w bagażniku. Jest szybki i prosty w rozłożeniu, najczęściej zaczepia się go o przednie i tylne zagłówki. Nylonowe pokrowce są odporne na zniszczenia i rozerwania. To doskonałe rozwiązanie podczas dłuższych wyjazdów z psem. Koc chroni tapicerkę przed zabrudzeniem i sierścią czworonoga.
  • Koc chłodzący dla psa – wysoka temperatura dla większości psów bywa bardzo uciążliwa. W takich sytuacjach nie pomaga nawet ziajanie, które jest naturalnym mechanizmem chłodzącym czworonogów. Koce i maty chłodzące, w zależności od modelu, potrafią utrzymywać niską temperaturę nawet przez kilka dni. Niektóre z nich wypełnione są specjalnym żelem. Przed rozłożeniem należy je schłodzić w miejscu, gdzie temperatura jest niższa niż na dworze. Droższe modele wykorzystują wełnę chłodzącą, która zachowuje swoje właściwości nawet przez 2 dni.
  • Specjalne koce – jeśli pies towarzyszy właścicielowi podczas dalekich wypraw, nieraz w ekstremalnych warunkach, warto zaopatrzyć się w bardziej specjalistyczne modele. Tego typu koce posiadają warstwę termoizolacyjną i często dodatkowe wzmocnienia.

Kocyk dla psa a rasa czworonoga

Wielkość zwierzaka i przeznaczenie kocyka to nie jedyne kwestie, które trzeba wziąć pod uwagę przed dokonaniem zakupu. Równie ważne jest usposobienie pupila i jego charakter, które wynikają najczęściej z rasy. Duże znaczenie odgrywa także wiek, gdyż ten przekłada się na aktywność zwierzaka.

Kocyki dla psa-szczeniaka powinny być wykonane z bardzo miękkich i delikatnych tkanin. W takim przypadku najlepiej sprawdzą się tradycyjne, materiałowe modele. Mata, z uwagi na swą grubość, może nie znaleźć aprobaty u czworonoga. Warto wybrać model wykonany z materiału, który dobrze pochłania płyny i nadaje się do prania w pralce.

W przypadku aktywnych psów bardzo ruchliwych i energicznych najlepiej sprawdzi się koc dwustronny z powłoką antypoślizgową. Dzięki temu właściciel nie będzie zmuszony do ciągłego przestawiania legowiska i znajdujących się na nim zabawek.

Dla starszych psów większych rozmiarów poleca się wytrzymałe maty, wykonane z grubych materiałów. Alternatywą mogą być wełniane lub polarowe koce, bardziej odporne na uszkodzenia niż bawełna.

Małe rasy, takie jak maltańczyki, yorki czy shih tzu potrzebują delikatnych i miękkich tkanin. Sprawdzą się więc tradycyjne modele, które dodatkowo mogą być pokryte warstwą futerka.

Zobacz też:

Źródło zdjęcia głównego: Westend61/Getty Images

Pozostałe wiadomości