Zwierzęta

Czy pies może jeść ziemniaki? Jak należy je przygotowywać i na co uważać?

Zwierzęta

Autor:
Adrian
Adamczyk
Kobieta i pies na kanapie

Czy pies może jeść ziemniaki gotowane, surowe, a może takie z obiadu? Warto wiedzieć, że oparta głównie na mięsie dieta czworonoga powinna być uzupełniana o warzywa, a dobrym przykładem są w tym przypadku odpowiednio przygotowane ziemniaki. Czego dostarczają psu i jak mu je podawać?

Czy pies może jeść ziemniaki?

Ziemniaki pojawiają się często w składzie karm przeznaczonych dla czworonogów. Wielu właścicieli uważa, że są jedynie bezwartościowym wypełniaczem. Jeśli przygotowujemy psu posiłki samodzielnie, zastanawiać może również zasadność podawania mu gotowanych ziemniaków. Tymczasem warto wiedzieć, że ziemniaki dla psa są cennym źródłem energii i substancji odżywczych, których nie należy wyłączać z diety zdrowego psa. Warzywo to zawiera duże ilości witaminy A, C, witamin z grupy B, magnezu, żelaza, fosforu, potasu i wapnia. Poprawia trawienie i perystaltykę jelit dzięki sporej dawce błonnika pokarmowego. Ziemniaki działają również przeciwzapalnie i ochronnie na układ krążenia. Zdrowy pies z łatwością trawi odpowiednio przygotowane bulwy. Nie obciążają jego układu pokarmowego, dlatego tak korzystne jest podawanie ziemniaków czworonogom uczulonym na gluten czy zmagającym się z alergiami pokarmowymi. Należy jednak wiedzieć, że karmienie psa kartoflami w niektórych przypadkach nie będzie wskazane.

Kiedy psu nie można dawać ziemniaków?

Mimo bogactwa składników odżywczych, jakie dostarczają psu ziemniaki, właściciele niektórych czworonogów będą musieli zrezygnować z podawania im tych cennych warzyw. Bogate w węglowodany ziemniaki są dobrym źródłem energii dla ruchliwych psiaków, mogą jednak sprzyjać nadmiernemu nabieraniu wagi u psów kanapowych. Jeśli zatem twój pupil ma skłonności do tycia, lepiej nie dostarczać mu wysokokalorycznych kartofli. Podobna sytuacja dotyka właścicieli czworonogów chorujących na cukrzycę. Ze względu na wysoki indeks glikemiczny ziemniaków po ich spożyciu we w krwi zwierzęcia dochodzi do dużego skoku poziomu cukru, co zdecydowanie nie jest wskazane dla utrzymania psa-cukrzyka w dobrej kondycji. Polecanym zastępnikiem dla ziemniaków w tym przypadku będą bataty. To warzywa, które odznaczają się niższym indeksem glikemicznym i wspomaganiem wchłaniania insuliny przez organizm. Podobnie jak kartofle są również bogatym źródłem cennych witamin i minerałów.

W jaki sposób przygotowywać ziemniaki dla psa?

Dieta z dodatkiem ziemniaków będzie dla psa korzystna, jeśli tylko zadbamy o odpowiednie przygotowanie warzyw i podanie ich we właściwych proporcjach. Pod żadnym warunkiem nie wolno karmić czworonoga ziemniakami surowymi, posolonymi, obierkami lub z dodatkami z obiadu dla ludzi, takimi jak sos. Szczególnie groźne dla zdrowia i życia zwierzęcia są surowe ziemniaki, które zawierają toksyczne glikoalkaloidy – solaninę. Niewskazane jest również podawanie psu gorących czy przechowywanych w lodówce ziemniaków, gdyż może to doprowadzić do problemów z ich strawieniem, a także wywołać zagrażający życiu skręt żołądka.

Jak zatem karmić psa ziemniakami, aby dostarczały mu cennych składników odżywczych, a jednocześnie mu nie szkodziły? Należy przede wszystkim zadbać, by warzywa były długo gotowane, bez dodatku soli. Ziemniaki rozgotowane, rozgniecione na papkę i ostudzone będą łatwostrawne dla psa i nie podrażnią jego układu pokarmowego.

Należy zdać sobie jednak sprawę, że ziemniaki nie mogą stanowić pełnowartościowego posiłku psa i nie powinny pojawiać się w jego diecie w nadmiarze. W zbilansowanym jadłospisie zawartość ziemniaków w posiłku nie powinna przekraczać ⅓.

Karmy z dodatkiem ziemniaków dla psa

W składzie dobrych karm dla psów w przeważającej ilości występuje mięso, jednak bardzo często pojawiają się w nich również ziemniaki jako wartościowy dodatek węglowodanowy. Stanowią one dobry zamiennik dla zbóż, które również dostarczają sporo energii, jednak u niektórych czworonogów mogą wywoływać objawy alergii pokarmowej. Dlatego właściciele psów-alergików lub zmagających się z problemami ze strony układu pokarmowego, takimi jak zatwardzenie czy biegunka, mogą bez obaw wybierać wysokiej jakości karmy z ziemniakami jako podstawa żywienia i pełnowartościowy pokarm. Dużym walorem takiego rozwiązania jest również pewność, że pies otrzymuje warzywa we właściwych proporcjach.

Zobacz także:

Niepełnosprawny uczestnik w 10. edycji "Top Model" o swoich protezach: "Ma to swoje plusy"

Marek Sekielski i Artur Nowak o walce z uzależnieniem. "Pierwsze epizody z alkoholem miałem w wieku 14 lat"

Karma dla psa z owadów - innowacyjne rozwiązanie nie tylko dla psów z alergią?

Zobacz wideo: Jak wychować pieska?

Jak wychować pieska?
Jak wychować pieska? Źródło: x-news

Autor:Adrian Adamczyk

Pozostałe wiadomości