Zwierzęta

Klatka kennelowa dla psa – zastosowanie, wady i zalety

Zwierzęta

Autor:
Adrian
Adamczyk
Co to jest klatka kennelowa?

Klatka kennelowa dla psa u części właścicieli wzbudza negatywne skojarzenia. Tymczasem jest to polecane przez behawiorystów niezbędne narzędzie wykorzystywane w terapii lękliwych i nadpobudliwych czworonogów. Odpowiednio dobrany i użytkowany kennel zapewni pupilowi poczucie bezpieczeństwa i relaks.

Każdy pies potrzebuje miejsca w domu tylko dla siebie, w którym spokojnie odpocznie i poczuje się bezpiecznie. Klatka kennel może stać się dla czworonoga takim azylem, o ile nie będzie użytkowana niezgodnie ze swoim przeznaczeniem i stosowana jako kara. Przed rozpoczęciem korzystania z tego narzędzia konieczne jest poznanie kilku zasad i systematyczna praca z psem.

Co to jest klatka kennelowa?

Kennel dla psa to rodzaj dużej klatki, którą stosuje się w terapii behawioralnej czworonogów, zwłaszcza tych, które nie potrafią zostać same w domu, mają za sobą negatywne przejścia, są nadpobudliwe lub lękliwe. Może pełnić także rolę transportera w środkach komunikacji miejskiej, wyznacznika terytorium w domu tylko dla czworonoga lub narzędzia do nauki czystości. Pies, który jest nauczony korzystania i przebywania w klatce kennelowej, traktuje ją jako miejsce, gdzie może schronić się w sytuacjach stresowych, odpocząć i zrelaksować.

Jak działa klatka kennel?

Działanie klatki kennelowej opiera się na pierwotnych instynktach psa odziedziczonych po wilkach. Przodkowie domowego pupila wykorzystywali nory jako schronienie. Można zauważyć, że większość psów jako swoje miejsce w domu wybiera raczej ciasne, ciemne i osłonięte miejsca, np. pod stołem, pod krzesłem lub za fotelem. Dzięki temu zwierzę czuje się bezpiecznie i komfortowo. Te same odczucia zapewnia mu klatka kennelowa. Pies jest odseparowany od stresującej sytuacji, wie, że nic złego mu się nie stanie, nikt mu nie przeszkadza, a jednocześnie może dokładnie obserwować otoczenie. Przyzwyczajenie psa do kennel klatki powinno odbywać się stopniowo, najlepiej pod okiem behawiorysty. Naukę można rozpocząć już u szczeniąt. Nigdy nie wolno umieszczać psa w klatce na siłę. Jeżeli zwierzę nie chce do niej wejść lub przebywać, należy odpuścić.

Zalety i wady klatki kennelowej

Największą zaletą kennela jest zminimalizowanie stresu, zapewnienie psu bezpieczeństwa i spokojnego odpoczynku. Stanowi także sposób na ograniczenie pupilowi bodźców, które wzmagają lęk. Pozwala także mieć go na oku i ograniczyć destrukcyjne zachowania. Klatka sprawdza się także, kiedy pies potrzebuje czasu, aby przyzwyczaić się do nowego otoczenia. Wadą klatki kennelowej jest ograniczenie psu ruchu i swobody. Nie każde zwierzę będzie na początku zadowolone z konieczności przebywania w zamknięciu. W ten sposób ogranicza się pupilowi także kontakty socjalne z pozostałymi domownikami, dlatego nie powinien przebywać w niej zbyt długo, a po otworzeniu klatki konieczne jest przeznaczenie czasu na zabawę z psem, aby zaspokoić jego potrzeby.

Kiedy przydaje się kennel dla psa?

Klatkę kennel można z powodzeniem wykorzystać w wielu sytuacjach, zwłaszcza tych, które mogą spowodować u psa stres. Należy pamiętać, że nie powinna ona nigdy stanowić rodzaju kary ani elementu zastraszania. Kennel w razie potrzeby można zamykać lub zostawić otwarty, tak aby pupil mógł wejść do niego zawsze, kiedy czuje taką potrzebę. Jednak nie jest wskazane, aby pies przebywał w zamknięciu dłużej niż 3-4 godziny. Klatka kennelowa dla psa przydaje się :

  • Dla szczeniaka w trakcie nauki czystości. Większość psów instynktownie nie brudzi swojego terytorium i posłania. Umieszczenie psa w klatce pozwoli na przypilnowanie go i wymusi konieczność komunikowania chęci załatwienia potrzeby. Dla psa, który nie potrafi zostać sam w domu, ponieważ niszczy przedmioty lub robi krzywdę samemu sobie. Takie zachowanie najczęściej wynika ze stresu i strachu. Zwierzę w klatce kennel czuje się bezpiecznie, dlatego ogranicza destrukcyjne zachowania. Jako alternatywa zamykania psa w pokoju lub łazience, kiedy w domu są goście lub remont. Zwierzę, które jest jest odseparowane i nie widzi, co się dzieje, czuje się zestresowane i zagrożone. W klatce może spokojnie obserwować otoczenie i sytuację. Po zabiegu i w trakcie rekonwalescencji. W trakcie transportu. Dla zwierząt, które przeżyły traumę. Do odseparowania chorego psa od pozostałych zwierząt. 8. W sytuacji stresującej (huk petard, burza).

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Ignacio Ruiz Casanellas / Getty Images

Pozostałe wiadomości