Zwierzęta

Kot na emeryturze. Jak się opiekować kocim staruszkiem?

Zwierzęta


Koty to jedne z najpopularniejszych pupili domowych. Gdy będziemy o nie odpowiednio dbać, mogą towarzyszyć nam przez długie lata. Czy da się zatem rozpoznać, że kot jest już seniorem?

Kiedy kot staje się seniorem?

Na naszych kanapach gościła lekarz weterynarii Małgorzata Głowacka, która oznajmiła, że kot staje się seniorem zazwyczaj po ukończeniu 7 roku życia . Podkreśliła też, że okres senioralny u kotów dzielimy na dwa etapy. Pierwszy to 7-12 rok życia, a drugi to geriatryczny, czyli powyżej 12 roku życia.

Na pierwszy rzut oka nie widzimy, kiedy kot osiąga wiek starczy. Niekiedy zdarza się, że pupile mniej dbają o higienę, a więc jakość ich sierści spada. Powinniśmy wówczas porządnie je wyczesywać. Weterynarz zaznaczyła, że w okresie senioralnym najlepiej co pół roku przychodzić z kotem na wizyty kontrolne .

- Starość lub starzenie się organizmu polega na tym, że organizm adoptuje się do nowych sytuacji. Takimi piętami achillesowymi to przede wszystkim układ moczowy, nerki, ale też zdrowie jamy ustnej, zapalenie przyzębia. Czasami pojawia się problem z układem ruchu - wyjaśniła lek. Małgorzata Głowacka

Wiek senioralny kota

W przypadku kotów wiek senioralny może się wiązać z pewnymi upośledzeniami funkcjonowania organizmu. Dlatego tak ważne jest, by zadbać o ich aktywność zarówno fizyczną, jak i intelektualną. W jaki sposób możemy to zrobić?

- Pamiętajmy, że koty żyją według schematu: polowanie, jedzenie, spanie . I to jest bardzo ważne dla zachowania ich dobrostanu. Powinniśmy bawić się z kotem, symulując trochę polowanie, np. laserem czy myszką na sznurku. Następnie kot musi upolować swoją zdobycz, żeby nie był sfrustrowany. Później musi ją zjeść, czyli podajemy mu albo pełnoporcjowy posiłek, albo rzucamy kilka kocich przekąsek. Dalej zostawiamy kota w spokoju, by mógł odpocząć. Tak zapewniamy mu aktywność fizyczną i intelektualną - tłumaczyła.

Ile żyje kot?

Weterynarz oznajmiła, że długość życia zwierzaka będzie zależała od bardzo wielu czynników.

- Jednym z tych czynników jest potencjał genetyczny. Żeby był on wykorzystany, bardzo ważna jest opieka nad zwierzęciem, odpowiednie leczenie i właściwe żywienie, które będzie dopasowane zarówno do gatunku, jak i wieku zwierzęcia. To powinno być realizowane od początku życia kocięcia - zaapelowała.

I właśnie tej opieki potrzebują kociaki ze Schroniska na Paluchu oraz kot Nemo, który gościł w naszym studiu. Zobaczcie zdjęcia tych słodziaków w naszym materiale wideo. Może znacie osobę, która chce przygarnąć kota lub sami jesteście zainteresowani?

Zobacz też:

Zwierzęce krwiodawstwo. Psy i koty również mogą być dawcami

Psy pomagają wykrywać COVID-19. "Jeśli chodzi o wąchanie, to przy nich jesteśmy niepełnosprawni"

Jak rozpoznać, że zwierzę jest chore? Weterynarz obala mity

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Autor: Dominika Czerniszewska

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości