Kampinoski Park Narodowy. Dzikie zwierzęta wkraczają na teren zabudowań
Kampinoski Park Narodowy (woj. mazowieckie) obejmuje rozległe tereny Puszczy Kampinoskiej w pradolinie Wisły w zachodniej części Kotliny Warszawskiej. Leży w bezpośrednim sąsiedztwie stolicy państwa, co powoduje, że dzikie zwierzęta wkraczają na teren zabudowań. - Poruszają się wśród domów, starają się pokonywać czasem bardzo ruchliwe ulice - wskazują przedstawiciele parku.
Jak się zachować podczas spotkania z łosiem?
Z racji tego, że pogoda sprzyja rodzinnym spacerom KPN wydał komunikat dotyczący zachowania się podczas spotkania z dużym zwierzęciem np. łosiem:
- "Nie panikujmy;
- starajmy się nie zbliżać do niego na odległość mniejszą niż 30 metrów;
- nie gromadźmy się w jego pobliżu, nie przyprowadzajmy ze sobą dzieci;
- nie płoszmy zwierzęcia, nie krzyczmy w jego kierunku, nie machajmy rękami;
- jeżeli jesteśmy z psem, bezwzględnie trzymajmy go na smyczy".
- Łoś nie powinien zachowywać się wobec człowieka agresywnie, natomiast sprowokowany - może zaatakować! Jest to bardzo duży ssak (największy przedstawiciel rodziny jeleniowatych) - jest zatem potencjalnie niebezpieczny dla człowieka. Prowadząca młode samica, gdy poczuje zagrożenie - będzie próbować bronić swego potomstwa z pomocą potężnych kończyn. Wymierzone przez nią uderzenie może być dla człowieka śmiertelne. Potencjalnie niebezpieczne mogą być też samotnie poruszające się osobniki - ostrzegają przedstawicie parku.
Natomiast w sytuacji, gdy łoś pojawi się na naszym podwórku, władze radzą, by nie podejmować pochopnych działań. - Otwórzmy bramy i furtki. Zamknijmy naszego psa w domu. Zaczekajmy, aż łoś sam odejdzie - wymieniają.
Jeśli obecność łosia stanowi wyraźne zagrożenie dla bezpieczeństwa (np. ruchu drogowego), należy wezwać policję lub Straż Miejską. - Informujemy służby, w jakim kierunku łoś się udał, gdzie przebywa. Nie podejmujemy działań we własnym zakresie. Dla dobra nas samych i łosia! - podkreślono w komunikacie.
Gorący APEL 🙏 z prośbą o udostępnienie. ⚠️ Bezpośrednie sąsiedztwo puszczy powoduje, że dzikie zwierzęta wkraczają na...
Posted by Kampinoski Park Narodowy on Thursday, February 8, 2024
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Co zrobić, gdy zobaczymy w lesie dzika, niedźwiedzia lub żmiję? "Będzie wydawać charakterystyczny syk"
- Sołtyska małej wsi otworzyła azyl dla zwierząt. "Nikt im nie pomaga"
- Dzikie zwierzęta przedwcześnie poczuły wiosnę. "Niestety będą miały pod górkę"
Autor: Dominika Czerniszewska
Źródło: kampinoski-pn.gov.pl
Źródło zdjęcia głównego: Damian Kuzdak/Getty Images