Zwierzęta

Jakie są rasy szczurów domowych? Którą z nich wybrać?

Zwierzęta

Autor:
Adrian
Adamczyk
szczur w klatce

Szczury jako pupile domowe mają zarówno swoich zagorzałych zwolenników, jak i zdecydowanych przeciwników. Rzadko kto jest wobec nich obojętny. Zazwyczaj budzą skrajne emocje – od podziwu i sympatii po lęk i obrzydzenie. Są różne rasy szczurów domowych. Ich cechą wspólną jest wysoka inteligencja.

Szczur został udomowiony w XIX wieku w Anglii. Przyczynił się do tego osobiście Jack Black – oficjalny szczurołap królowej Wiktorii, który co ładniejsze okazy szczura dzikiego zaczął sprzedawać jako domowe pupile. Pierwsze stowarzyszenie hodowców powstało dopiero w drugiej połowie XX wieku. Dziś hodowane są różne rasy szczurów domowych.

Rasy szczurów domowych – charakterystyka

Szczury rasowe podobne są do swoich dzikich pobratymców. Różnią się jednak od nich znacząco kolorem umaszczenia i rodzajem futra. Co więcej – w hodowlach dostępne są także szczury bez sierści. Określenie: rasy szczurów domowych nie jest ścisłe. Hodowcy mówią raczej o poszczególnych odmianach, które różnią się między sobą umaszczeniem, kształtem i osadzeniem uszu, kolorem oczu oraz rodzajem sierści. Na tej podstawie wyróżnia się następujące odmiany szczurów domowych. Umaszczenie:

 • Self – jednokolorowe,
 • AOCP (any other color pattern ) – dwa lub więcej kolorów: Himalayan, Seal Point Siamese,
 • AOC (any other color ) – jednolite, ale każdy włos jest co najmniej dwukolorowy: aguti, cynamonowy, szynszylowy, płowy, Silvered (srebrzysty) – srebrzyste włosy w umaszczeniu, równo rozmieszczone: srebrny-czarny, srebrny-niebieski,
 • Marked (wzorzysty) – wzory na sierści, English Irish – biały trójkąt na mostku,
 • Berkshire – białe: brzuch, klatka piersiowa, łapki, ogon,
 • Irish – białe: łapki, końcówka ogona i plamki na brzuchu,
 • Dalmatian – kolorowe plamki na białym futrze,
 • Essex – grzbiet i brzuch w różnych kolorach, innych niż biały,
 • Bareback – kolorowy "kaptur", rozciągnięty na głowę, szyję, klatkę piersiową i ramiona,
 • Variegated – głowa i łapki – kolorowe, białe: brzuch, plamka na czole, plamki na ciele,
 • Blaze – biały trójkąt od nosa do uszu,
 • Hooded – umaszczenie białe z kolorowym znaczeniem na głowie, szyi i łapkach oraz pas na grzbiecie ciągnący się do ogona,
 • Capped – kolorowa plamka na głowie, reszta sierści biała,
 • Masked – kolorowe włosy na nosie, czole i wokół oczu.

Kształt i osadzenie uszu:

 • Standard – uszy o kształcie i sposobie osadzenia jak u dzikiego szczura, Dumbo – uszy duże i okrągłe, osadzone nisko na głowie.

Kolor oczu:

 • czarnooki,
 • czerwonooki,
 • różowooki,
 • ruby,
 • dark ruby,
 • odd-eye (różnooki).

Zwierzęta

Ekopatrol – na ratunek zwierzętom
Ekopatrol – na ratunek zwierzętom Dzień Dobry TVN
wideo 2/6

Rodzaj sierści:

 • Standard – włos krótki, gładki, gęsty, Rex – włos kręcony, faliste wibrysy, Double rex – sierść krótsza niż u reksów, Velveteen – włos dłuższy, pofalowany, Long hair – długi włos, Satin – włos delikatny, miły w dotyku, z satynowym połyskiem, Fuzz – delikatny meszek zamiast sierści, Sphinx – ciało bez sierści.

Jaką rasę szczurów hodowlanych wybrać?

Nie ma znaczących różnic w zachowaniach i długości życia pomiędzy poszczególnymi odmianami rasy szczurów hodowlanych . Dlatego też przy wyborze można się kierować wyłącznie walorami estetycznymi. Należy natomiast wziąć pod uwagę opinie na temat hodowcy, od którego zamierzamy kupić zwierzątko.

Hodowla szczurów rasowych powinna spełniać określone prawnie wymogi, wówczas możemy mieć pewność, że szczurek będzie zdrowy i pozostanie z nami przez dłuższy czas. Niestety, szczury nie są zwierzętami długowiecznymi, dożywają do ok. 2 lat. Są natomiast bardzo inteligentne, dzięki czemu wykazują zdolność do porozumiewania się z człowiekiem i reagują na swoje imiona.

Niektórzy uważają, że pod względem inteligencji szczury przewyższają psy. Po dzikich przodkach gryzonie te mają doskonale rozwinięte zdolności adaptacyjne, w związku z czym łatwo odnajdują się w nowym środowisku. Dość szybko się oswajają i nawiązują trwałą relację z opiekunem. Wykazują także chęć do zawierania przyjaźni z innymi zwierzętami domowymi i chętnie się z nimi bawią, o ile trafią na dobrą wolę ze strony towarzysza.

Szczury rasowe – pojedynczo czy w parze?

Szczury z natury są zwierzętami stadnymi, dlatego warto rozważyć zakup więcej niż jednego osobnika. Jeśli nie mamy zamiaru zakładać hodowli szczurów rasowych, najlepiej zdecydować się na rodzeństwo tej samej płci. Szczury pochodzące z jednego miotu żyją w przyjaźni i bardzo dobrze się ze sobą porozumiewają. Są natomiast niechętne nowym osobnikom. Dotyczy to także gryzonia żyjącego przez dłuższy czas pojedynczo. Dlatego jeżeli mamy zamiar docelowo hodować więcej niż jednego szczura, najlepiej od razu kupić dwa. Szczur może żyć również osobniczo, ale należy wziąć pod uwagę, że będzie wówczas potrzebował więcej uwagi ze strony opiekuna. Za to z pewnością nawiąże z nim trwalszą relację. Podstawowym zadaniem hodowli szczurów rasowych powinno być rozmnażanie osobników zdrowych i długożyjących. Warto wybierać sprawdzonych hodowców, którzy rozmnażają zwierzęta w sposób humanitarny i zgodny z przyjętymi zasadami.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: EzumeImages / Getty Images

Pozostałe wiadomości