Hobby

Wielki Dzień Pszczół. Jak założyć domową hodowlę i co warto wiedzieć o tych owadach?

Hobby

Aktualizacja:

Hodowla pszczół może być zarówno hobby, jak i sposobem na zarabianie pieniędzy. Jednak zanim założymy własną pasiekę, musimy wybrać właściwe ule, pszczoły i znaleźć bogatą przyrodniczo przestrzeń.

Do założenia amatorskiej hodowli pszczół potrzebna jest wiedza, czas i odpowiednie fundusze. Sprawdź, jak wybrać idealną przestrzeń, na której mogłaby rozwijać się twoja pasieka. Poznaj gatunki pszczół, uli i sprawdź, ile może kosztować założenie takiej hodowli.

Wielki Dzień Pszczół - 8 sierpnia

Wielki Dzień Pszczół ustanowiony został 8 sierpnia 2013 roku przez Akademię Przyjaciół Pszczół. Obchodzony jest co roku w ten sam dzień. Patronat nad nim objęło Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Święto ma na celu ochronę pszczół przed wyginięciem i z tej okazji w Polsce organizowane są specjalne wydarzenia poświęcone tym owadom. W tym dniu warto sprawdzić, jak można chronić pszczoły, nauczyć się jak je odróżniać i jak nie robić im krzywdy.

Jakie owady mogą nas pogryźć?
Jakie owady mogą nas pogryźć?
wideo 2/5

Hodowla pszczół dla początkujących

Nawet prowadzenie amatorskiej hodowli pszczół może być czasochłonnym zajęciem, ale za to bardzo pożytecznym. Zanim wybierzemy odpowiednie pszczoły i zdecydujemy się na jeden z wielu modeli uli, musimy poświęcić sporo czasu na znalezienie odpowiedniej przestrzeni, na której postawimy pasiekę. Im teren będzie bogatszy w roślinność, tym lepiej dla całej hodowli, lecz to jeszcze nie wszystko. Przestrzeń musi spełniać również konkretne wymagania prawne. Pasieka powinna stać co najmniej 10 metrów od granicy działki czy drogi. W niektórych sytuacjach hodowca pszczół może zostać zmuszony do odgrodzenia pasieki płotem. Ponadto o posiadaniu pasieki trzeba powiadomić Powiatowego Inspektora Weterynarii.

Najlepsze warunki do uprawiania pszczelarstwa znajdziemy z dala od cywilizacji. Hodowla pszczół bywa często przyczyną konfliktu pomiędzy sąsiadami. Przed założeniem pasieki należy się upewnić, że z jej powodu nikt nie będzie miał problemów z korzystaniem z terenów do niego należących. Warto również upewnić się, że ani my, ani żaden z członków naszej rodziny nie jest uczulony na pszczeli jad. Niestety z powodu użądlenia pszczoły co roku umierają ludzie na całym świecie.

Jak wybrać ule i miejsce do hodowli pszczół?

Wybór odpowiedniego miejsca jest kluczowy zarówno podczas zakładania amatorskiej, jak i profesjonalnej hodowli pszczół. Stanowisko powinno znajdować się w zacisznym miejscu, być suche i odpowiednio nasłonecznione. Wskazane jest, by w okolicach pasieki rosło wiele krzewów i drzew, takich jak np. forsycje, wierzby iwy czy śnieguliczki. Na terenie, na którym stoi pasieka, nie mogą przebywać zwierzęta gospodarskie. Co więcej, trzeba go również regularnie kosić i dbać, by nie stał się siedliskiem dzikich zwierząt. W przeciwnym wypadku hodowla pszczół może ulec zniszczeniu. Tych samych zasad należy trzymać się także podczas wybierania przestrzeni dla rotacyjnej (przenośnej) hodowli pszczół.

Wybór najlepszego ula to kwestia dyskusyjna i jeden z największych problemów początkujących hodowców pszczół. Na rynku dostępne są różne modele, a każdy z nich ma swoje wady i zalety. Bez względu na to, który z nich wybierzemy, zawsze warto pamiętać o kilku podstawowych kryteriach. Ul powinien przede wszystkim zapewniać pszczołom ochronę przed zimnem i przegrzaniem. Dobrze, aby mieścił całą pszczelą rodzinę i nie był skomplikowany w obsłudze. Najpopularniejszym modelem jest ul wielkopolski, który na początku swojej przygody z hodowlą kupuje wielu adeptów pszczelarstwa. Trzeba jednak dodać, że opłacalność hodowli pszczół nie zależy aż tak bardzo od rodzaju ula, co od praktycznych umiejętności i wiedzy.

Zaczynamy hodować pszczoły – na jakie koszty się przygotować?

Jak zacząć hodowlę pszczół? W pierwszej kolejności należy kupić np. dwa ule (lub zbudować je samodzielnie) z dwoma pszczelimi rodzinami – to absolutne minimum. Dodatkowo można również zaopatrzyć się w bluzę pszczelarską, szczotkę, dłuto i podkurzacz (przyrząd do odymiania pszczół) oraz po 10 ramek do każdego ula osobno. Trudno jednoznacznie wskazać, ile będzie kosztować taki „zestaw podstawowy”. Niemniej jednak średni koszt zakupu jednego ula wynosi 300 złotych za sztukę. Z kolei za jedną pszczelą rodzinę przyjdzie nam zapłacić co najmniej 200 złotych.

Każdy, kto poważniej myśli o hodowli pszczół miodnych, powinien zastanowić się również nad zakupem profesjonalnej miodarki z blachy kwasowej na silnik – jest to urządzenie do odwirowywania miodu. Co ciekawe, niektórzy pszczelarze produkują własne miodarki ze starych pralek.

Jakie pszczoły wybrać do amatorskiej hodowli pszczół?

To, jakie owady kupimy do amatorskiej hodowli pszczół, zależy od osobistych preferencji i zasobności portfela. Jedną z chętniej kupowanych ras są tzw. krainki, czyli pszczoły rasy Kraińskiej. Pochodzą one z południowej Europy i mają szaro-czarny kolor. Owady te są łagodne, tworzą silne rodziny i dobrze rozwijają się podczas lata. W pasiekach polskich hodowców pszczół mieszkają również pszczoły kaukaskie pochodzące z Rosji, Gruzji i Zakaukazia. Wyróżnia je czarne umaszczenie oraz ogromny zapał do pracy. Niektórzy pszczelarze cenią sobie ich małą rojliwość i umiejętność tworzenia mniejszych rodziny. Wybór odpowiedniego gatunku pszczoły to również czasochłonne zajęcie. O szczegółowe informacje zawsze warto zapytać hodowców pszczół miodnych. W przypadku zakładania pierwszej hodowli ich pomoc jest nieoceniona.

Sprawdź, co jeszcze warto wiedzieć o pszczołach:

Autor: Anna Kobyłka

Źródło zdjęcia głównego: SusanneSchulz/Getty Images

Pozostałe wiadomości