Ogród

Nietypowe rośliny w ogrodzie. Niektóre z nich przyciągają pszczoły

Ogród

Aktualizacja:

Maja Popielarska ma imponującą wiedzę z zakresu ogrodnictwa. Od lat dzieli się nią z widzami HGTV. Tym razem dziennikarka oprowadza nas po rozległym ogrodzie, którego ozdobą są nietypowe gatunki roślin.

Wyjątkowe rośliny ogrodowe

Z boku domu Maja Popielarska zauważa skryty w cieniu traw okaz guzikowca zachodniego o oryginalnych kwiatostanach, które mają formę białych pomponów. – Jego kwiaty przyciągają do ogrodu pszczoły i motyle – wyjaśnia ekspertka.

Cieniste zakątki ogrodu wypełniają liście funkii i bergenii. Dzięki swoim kłączom mocno rozrasta się także ciekawa paproć, onoklea wrażliwa . Kolejny rarytas to efektowny żywotnikowiec japoński o spłaszczonych gałązkach i charakterystycznym rysunku od spodu.

Nietypową rośliną w tym ogrodzie jest także bluszcz pospolity Arborescens, krzaczasta forma zwykłego bluszczu pospolitego. – Co ciekawe, tylko ta forma może zawiązywać bardzo lubiane przez pszczoły kwiaty i wydawać owoce. Nie ma jednak korzeni czepnych, które umożliwiają wspinanie – mówi Maja Popielarska.

Nietypowe drzewa w ogrodzie

Wspaniały cień zapewnia tulipanowiec amerykański. Drzewo to ma liście o ciekawym kształcie, zwraca też uwagę mocnymi pędami odroślowymi przy nasadzie pnia. Wyrastają na nich ogromne liście. Znacznie większe niż u samego drzewa. – Takie pędy trzeba usuwać, aby nie osłabiały rośliny matecznej. Najlepiej jest je po prostu wyłamać. Jeśli są bardzo grube, po prostu się je wycina, aby nie doprowadzić do uszkodzenia czy obdarcia kory – tłumaczy ekspertka.

Na rozległym trawniku można dostrzec jeszcze kilka wartościowych gatunków drzew. Pierwszy z nich to niewielki okaz grujecznika japońskiego, który ma niezbyt duże sercowate liście. Kiedy jesienią zmieniają kolor i opadają, pachną przyprawą do piernika. Roślina jest bardzo wrażliwa na suszę, ale dobrze znosi mróz.

Interesującym gatunkiem jest szczepiony okaz morwy białej Pendula, drzewo, które ma zmienne w kształcie liście. Czasem są jajowate, innym razem klapowane. – Ta roślina bywa mylona z morwą czarną, ponieważ jej smaczne owoce dojrzewając stają się ciemnofioletowe. W Polsce ciepłolubna morwa czarna jest bardzo rzadko sadzona. Liście morwy wykorzystuje się w ziołolecznictwie jako środek wspomagający odchudzanie – dodaje Maja Popielarska.

Więcej inspiracji na kanale HGTV oraz na player.pl.

Zobacz wideo: HGTV: Różne formacje wodne w ogrodzie

Zobacz także:

Czerwcowe zioła na topie. Co możemy wyczarować z darów natury?

Ciasto z agrestem - najlepsze, proste przepisy

Przekąski do oglądania meczu. Tym zaskoczysz swoich męskich znajomych

Autor: Magdalena Zamkutowicz

Pozostałe wiadomości