Sadzonki - jak przygotować?
Dwa miesiące temu prowadzący cykl "Co z tego wyrośnie?" założył warzywnik. Jednak nie wszystkie rośliny wykiełkowały, przez co Łukasz Skop ma wolne miejsce. Jak je wykorzysta? Okazuje się, że z wielu roślin o tej porze roku można przygotować nowe sadzonki. O jakie chodzi?
Buraki z sadzonek
Burak kiełkuje w bardzo specyficzny sposób. Z jednego nasiona zwanego kłębkiem wyrasta kilka pojedynczych sadzonek. Dlatego należy sadzić je dość rzadko, aby każda roślina miała miejsce do wzrostu. Co zrobić, gdy wysiejemy buraki zbyt gęsto? Nadmiarowe rośliny możemy przesadzić.
- Te buraki nie będą się nadawały na korzeń, ale będzie można je zbierać w lecie na botwinkę - opowiada Łukasz Skop.
Pomidory z sadzonek
Pomidory w czerwcu mają już kwiaty i niekiedy też owoce. W tym samym czasie, pomiędzy kątami liści a łodygą, pojawiają się dodatkowe pędy, zwane wilkami. Należy je usuwać, aby pomidory wyrosły dorodne. Nie musimy ich jednak wyrzucać.
- Wilki możemy z powodzeniem posadzić wprost do ziemi. One się ukorzenią i jesienią dadzą nam dodatkowy plon późną jesienią - zdradza ogrodnik i dodaje, że takie sadzonki wyrosną, jeśli przez pierwszy tydzień będziemy je regularnie podlewać.
Rozmnażanie irysów
W prosty sposób możemy rozmnożyć irysy, które w czerwcu cieszą oko pięknymi kwiatami. Aby zdobyć nową sadzonkę, musimy znaleźć młody pęd, który nie jest zakończony kwiatostanem. Ostrym nożykiem odcinamy kłącze, a ranę zabezpieczamy mielonym cynamonem.
- Sadzonkę umieszczamy w podłożu na samym wierzchu, tak, aby nie zakopywać jej w całości do ziemi. Mięsiste kłącze musi być widoczne - radzi prowadzący "Co z tego wyrośnie?".
Tuje i bukszpany - żywopłot z sadzonek
W lecie, kiedy przycinamy duże żywopłoty, ścinki możemy wykorzystać na sadzonki. W tym celu wybieramy gałązki z wnętrza krzewu. Wybieramy te, które mają ciemnozielone liście.
- Odrywamy mniejsze gałązki. Zielone pędy skracamy, a na końcu łodygi powinna być tzw. "piętka" - miejsce, z którego rozwiną się korzenie - wyjaśnia ogrodnik.
W jednej doniczce możemy umieścić kilka sadzonek, aby na wiosnę kolejnego roku przesadzić je do większych pojemników lub na miejsce docelowe. W oczekiwaniu na ukorzenienie się roślin, sadzonki ustawiamy w całkowicie zacienionym miejscu. - Nie mogą stać w słońcu, bo wtedy wyschną, zamiast się ukorzeniać - ostrzega Łukasz Skop.
Hodujesz w donicy miętę, ale rośnie tylko na jej obrzeżach? Na to też jest sposób. W materiale wideo Łukasz Skop instruuje, jak odmłodzić taką roślinę.
Zobacz też:
- Kwitnące i jadalne kwiaty w twoim ogrodzie lub na balkonie. Porady ogrodnika
- Agnieszka Woźniak-Starak przymierza się do sadzenia warzyw. Swoją wiedzą w tym temacie zaskoczył ją Mateusz Hładki
- Szczypiorek, koperek i natka pietruszki. Te rośliny w kilka dni wyrosną na twoim parapecie czy balkonie
- Bukszpan w ogrodzie. Jak go uprawiać i pielęgnować?
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.
Autor: Jola Marat