Ogród

Szczypiorek, koperek i natka pietruszki. Te rośliny w kilka dni wyrosną na twoim parapecie czy balkonie 

Ogród

Szczypiorek, koperek i natka pietruszki. Te rośliny w kilka dni wyrosną na twoim parapecie czy balkonie 

Maja Popielarska radzi, co najlepiej uprawiać na parapecie w mieszkaniu i balkonie. Dziennikarka nie ma sobie równych, jeżeli chodzi o tajniki roślin. Jak zapewniała widzów Dzień Dobry TVN, każdy z nas może zrobić sobie w domu mały ogródek. Szczypiorek, koperek czy natka pietruszki mają szansę wyrosnąć w zaledwie kilka dni.

Jak zasiać szczypiorek?

Kwiecień to idealny czas na posiew roślin. Maja Popielarska ma sposób na to, jak poczuć wiosnę bez wychodzenia z domu. Na naszych balkonach bez problemu zasadzimy niektóre z roślin. Nie potrzebujemy do tego ogrodu i pola uprawnego.

- Aby zasiać szczypiorek, należy delikatnie ubić ziemię. 2/3 cebulki wciskamy w ziemię. Odstępy powinny wynosić ok 7-10 cm. Szczypiorek pojawi się szybko, bo to rośliny, które są przygotowane, żeby zaraz zacząć rosnąć. Wyrasta nawet w ciągu tygodnia - instruowała naszych widzów Maja Popielarska. 

Jak radziła ekspertka, kiedy szczypiorek już wyrośnie, najlepiej obcinać jego zewnętrzne listki.

Koperek w domowych warunkach

Idealny pod uprawę w domu jest także koperek, który podobnie jak szczypiorek wyrasta stosunkowo szybko. Maja Popielarska opowiedziała o jego wyjątkowej odmianie, którą warto rozważyć przy posiewie. 

- Szmaragd to świetna odmiana, która jest aromatyczna. Nasiona są otoczkowane, czyli są łatwiej dostrzegalne, przy wysiewie łatwiej jest je równomiernie wysiać. Oznacza to też, że są ochronione przed zjedzeniem przez szkodniki. Koper co 2-3 tygodnie można dosiewać. Po 10 dniach powinny pojawiać się pierwsze sieweczki - mówiła ekspertka. 

- Koperek sadzimy w donicach. Dno najlepiej osuszyć kamykami lub keramzytem. W małych rowkach, które zrobimy w ziemi wysypujemy nasiona. Po 5-6 dniach powinny pojawić się pierwsze pędy - dodała.   

Jak zasiać natkę pietruszki?

Na balkonach oraz parapetach świetnie poradzi sobie także natka pietruszki. Posiew tej rośliny nie jest skomplikowany. 

- Natkę możemy wyhodować z korzenia pietruszki, ale ważne, by miał on odrobinę "włosków"/ listków po odcięciu natki. Można hodować go ze ściętych końców lub całego korzenia. Korzeń wkładamy do ziemi, przysypujemy ziemią i podlewamy - pokazywała Maja Popielarska. 

- Na natkę powinniśmy czekać jakieś 7-10 dni, ale nigdy nie obcinajmy listków do końca, bo wtedy będzie mogła dalej rosnąć - zaznaczyła.  

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zobacz też:

Co sądzisz o tym artykule?
87
7
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0