Ogród

Miododajne rośliny – co je charakteryzuje i dlaczego warto sadzić je w ogrodzie?

Ogród

Aktualizacja:
Moment RFSumiko Scott/Getty Images

Miododajne drzewo, krzew lub kwiat pomagają zwiększyć populację pszczół, bez których ludzkość nie mogłaby przetrwać. Zobacz, jakie gatunki roślin warto mieć w swoim ogrodzie i jak dzięki nim pomaga się tym owadom.

Rośliny miododajne są często sadzone w ogrodach jedynie dla celów estetycznych i znaczna część ogrodników-amatorów nie zdaje sobie sprawy z tego, jak duże znaczenie mają one dla środowiska. To niezwykle istotne, aby sadzić na działkach takie rośliny, z których będą mogły korzystać pszczoły. Zebrany przez nie nektar jest zanoszony do uli, gdzie następnie powstaje miód.

Dlaczego miododajne rośliny są tak ważne?

Zdecydowanie zbyt mało osób ma świadomość tego, że bez pszczół ludzkość nie przetrwa i nie dba wystarczająco o zapewnienie im warunków do życia. Niestety, owady te masowo wymierają. Żeby zwiększyć ich liczebność, wystarczy, że stworzysz ogród, w którym będą rosły miododajne drzewa, krzewy i kwiaty. W ten sposób nie tylko pomożesz przetrwać tym niezwykle pożytecznym stworzeniom, lecz także zwiększysz atrakcyjność swojej działki. Zobacz, jakie rośliny miododajne wieloletnie warto mieć w swoim ogrodzie i dowiedz się, co wyróżnia je na tle innych gatunków.

Czym są miododajne rośliny? Charakterystyka

Roślina miododajna to niezwykle atrakcyjna ozdoba ogrodu, która dodatkowo przyczynia się do poprawienia warunków życia pszczół żyjących na danym obszarze. W związku z ciągle postępującą urbanizacją oraz rozwojem infrastruktury, owady mają coraz mniej naturalnych siedlisk oraz miejsc, w których z łatwością mogłyby znaleźć potrzebny im nektar. Działka, na której znajdują się rośliny miododajne dla pszczół, to dla nich ogromna pomoc i wsparcie. Pojedyncze egzemplarze można posadzić również na balkonie – nawet niewielka przestrzeń może zostać zagospodarowana w rozsądny sposób, który ograniczy wymieranie pszczół.

Warto, aby w ogrodzie znalazły się byliny miododajne, należące do gatunków nektarodajnych, pyłkodajnych oraz spadziodajnych. Dzięki temu zaspokojone zostaną wszystkie potrzeby pszczół.

W miarę możliwości należy starać się, aby ogród był miejscem przyjaznym dla pszczół, zwłaszcza że nie wymaga to ani poświęcenia ogromnej ilości czasu na zabiegi pielęgnacyjne, ani rezygnacji z przyciągających oko, estetycznych i kolorowych rabat. Nasiona roślin miododajnych można kupić w większości sklepów ogrodniczych i marketach budowlanych, prawdopodobnie część z nich już nieraz gościła na twojej działce.

Najpopularniejsze rośliny miododajne – gatunki nektarodajne, pyłkodajne i spadziodajne

Rośliny miododajne to określenie stosowane do wszystkich gatunków drzew, krzewów i kwiatów, które dostarczają pszczołom nektaru, spadzi lub pyłku. Pożyteczność poszczególnych roślin mierzy się wydajnością miodową, czyli ilością nektaru, który można otrzymać z kwitnących roślin na danej powierzchni. Co ciekawe, pszczoły pobierają ze wszystkich gatunków jedynie 70 proc. wytwarzanych przez nie składników. Do najpopularniejszych gatunków nektarodajnych zaliczają się:

  • Lipa drobnolistna – najchętniej sadzony gatunek lipy miododajnej, kwitnący latem. Wyróżnia się produkcją dużej ilości nektaru, stanowi podstawowy pokarm dla pszczół. Drzewo najczęściej sadzi się jako soliter w dużych ogrodach. Miód lipowy ma delikatny smak, jest dość płynny.
  • Malina – gatunek o dużych właściwościach dekoracyjnych, uprawiany także ze względu na smaczne owoce. Miód malinowy początkowo ma delikatnie różowe zabarwienie, szybko się krystalizuje, po czym staje się prawie biały.
  • Wrzos – roślina nadająca się do uprawy pojemnikowej. Ze względu na późne kwitnienie (przełom sierpnia i września) jego uprawa polecana jest do wspierania pszczół w okresie jesiennym. Miód wrzosowy charakteryzuje się niezwykłym aromatem oraz galaretowatą strukturą.
  • Kocimiętka – charakteryzuje się dość długim okresem kwitnienia (od lipca do sierpnia), chętnie uprawiana jest w pobliżu profesjonalnych pasiek. W ogrodach uprawnych kocimiętkę można wykorzystać do obsadzania rabat.
  • Lawenda – piękny zapach zachęca do sadzenia rośliny w ogrodach. Pszczoły przylatują do niej w okresie kwitnienia, czyli w lipcu i sierpniu. Miód lawendowy wyróżnia się intensywnym smakiem oraz żółtym kolorem. Krystalizuje się znacznie później niż inne odmiany miodu.

Wśród gatunków pyłkodajnych niezwykle pożyteczne dla pszczół są rośliny takie jak brzoza, facelia, klon jesionolistny oraz dąb. Inne rośliny miododajne w ogrodzie, uprawiane dla spadzi, to przede wszystkim drzewa i krzewy iglaste. Na działkach najczęściej rośną: jodła, świerk, sosna oraz modrzew. Zazwyczaj wykorzystuje się do tworzenia żywopłotów.

Zobacz też:

„Daj się napić, bądź człowiek”. Robimy poidełka dla owadów i ptaków

Jeż - dlaczego jest tak ważny dla naszego ekosystemu?

Miód na zdrowie. Jakie są jego właściwości?

Zobacz wideo: Rośliny przyjazne pszczołom. Jak zasiać łąkę kwietną?

Autor: Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Moment RF

Pozostałe wiadomości