Zwierzęta

Jak dbać o uzębienie czworonoga? Najlepsze gryzaki dla szczeniaka

Zwierzęta

Autor:
Adrian
Adamczyk
Szczeniak pozuje z gryzakiem

Pierwsze chwile po zaadoptowaniu lub kupieniu młodego psa zapadają głęboko w pamięć wszystkim domownikom. Choć obecność czworonoga wiąże się z mnóstwem pozytywnych emocji, należy również pamiętać o obowiązkach, jakie niesie ze sobą wychowanie psa. Na początku warto wiedzieć, że czworonogi poznają świat przez zęby. Wszystko, co jest w zasięgu ich wzroku, prędzej czy później zostanie podgryzione w celu sprawdzenia temperatury, twardości, smaku oraz tekstury. Zabawki dla szczeniaka pozwalają mu zaspokoić naturalną potrzebę żucia i gryzienia.

Młode psy gryzą różne przedmioty, gdy są zestresowane, zaciekawione lub po prostu znudzone. Nie da się tego uniknąć, dlatego należy się zaopatrzyć w gryzaki dla szczeniaka, dzięki którym ochronimy nasze rzeczy przed zniszczeniem. Aby jednak akcesoria spełniły swoje zadanie, muszą przede wszystkim zaciekawić pupila.

Jakie są najlepsze zabawki dla szczeniaka?

Podgryzanie, a potem żucie – w dalszym etapie rozwoju psa – jest naturalnym zjawiskiem, dzięki któremu wzmacniane i oczyszczane są zęby. W początkowych fazach życia czworonoga każdy element otoczenia jest warty uwagi. Eksplorowanie świata odbywa się właśnie przez podgryzanie. Ciekawość małych psów jest naturalna i nie powinniśmy z nią walczyć. Jak uchronić się przed pogryzionymi meblami oraz butami ? Z pewnością warto zainwestować w gryzaki dla szczeniaka. Oczywiście nie ochronią naszego domu w stu procentach przed niszczycielskim działaniem ostrych jak brzytwa mleczaków, jednak z pewnością ograniczą szkody. Pojawienie się młodego psa w domu powinno wiązać się z kilkoma zmianami:

Zwierzęta

Jak pomagać zwierzętom, żeby nie szkodzić
Jak pomagać zwierzętom, żeby nie szkodzić Dzień Dobry TVN
wideo 2/27
  • Wszystkie buty muszą być chowane do szafy. Czworonogi szczególnie lubią skórzane modele, które po prostu ładniej pachną niż te wykonane z materiałów syntetycznych.
  • Należy bezwzględnie zabezpieczyć wszystkie przewody elektryczne znajdujące się w zasięgu psa. Przegryzienia kabla pod napięciem może skończyć się tragedią.
  • Zasłony sięgające do samej podłogi warto zmienić na krótsze. Falujące przedmioty są bardzo kuszące dla młodych czworonogów.
  • Kolejnym krokiem jest kupienie gryzaka. Mamy do wyboru dwa rodzaje – naturalne oraz syntetyczne. Zabawki dla szczeniaków nieco różnią się od tych kupowanych dla dorosłych psów.

Na co zwracać szczególną uwagę przy zakupie gryzaka?

Wielkość zabawki musi być dopasowana do wielkości psa. Stosunkowo duże gryzaki mogą po prostu nie zaciekawić szczeniaka i po kilku minutach zabawy zostaną porzucone. Zasada jest prosta – dla małych psów kupujemy małe zabawki. Kolejnym ważnym czynnikiem jest twardość. Dorosłe psy preferują modele charakteryzujące się stosunkowo dużą twardością. Wynika to przede wszystkim z posiadania stałego uzębienia oraz w pełni rozwiniętej szczęki. Młode czworonogi natomiast powinny mieć miękkie gryzaki, które nie uszkodzą ich delikatnych dziąseł i kruchych zębów mlecznych. Niewskazane są również egzemplarze z ostrymi zakończeniami, które mogą zranić podniebienie pupila. Najtańszy gryzak dla szczeniaka, wykonany z kiepskiej jakości gumy, może nie spełnić swojego zadania. Jeśli wydziela intensywny, nieprzyjemny zapach, z pewnością nie zainteresuje czworonoga na dłużej. Dodatkowo podczas gryzienia psy mogą czuć gorzkawy posmak gumy, co zniechęca do zabawy. Niewielkie kauczukowe kości idealnie sprawdzą się jako pierwsza zabawka. Niektóre modele posiadają masujące wypustki, które są szczególnie przydane w okresie wypadania mleczaków. Jak zachęcić szczeniaka do gryzienia zabawki? Niektóre psy od razu zaczynają zabawę z nowym przedmiotem, inne natomiast potrzebują trochę czasu. Jeżeli pupil sam nie zacznie gryźć zabawki, należy zacząć wspólną zabawę w zabieranie gryzaka. Po pewnym czasie nasz ulubieniec zauważy, że nowy przedmiot jest czymś ważnym i bardziej się nim zainteresuje. Jeżeli wszystkie nasze starania nie dadzą zadowalającego efektu, warto kupić inny gryzak, zwłaszcza że cena większości z nich nie jest zbyt wygórowana.

Naturalne gryzaki dla szczeniaka

Ekologiczne gryzaki wydzielają charakterystyczną woń, która zachęca do zatopienia w nich zębów. W sklepach mamy do wyboru wędzone kości w różnych rozmiarach oraz ogony i płuca wieprzowe. Dla psów z problemami gastrycznymi szczególnie polecane są żwacze wołowe, które sprzedawane są w formie wędzonych pasków. Zawierają mnóstwo składników odżywczych i poprawiają metabolizm. Przeciwdziałają również biegunkom i dbają o prawidłową pracę jelit. Nie wszystkie gryzaki są pochodzenia zwierzęcego. W sklepach znajdziemy również piłki wyprodukowane z czystej bawełny. Są bardzo miękkie, więc z pewnością nie uszkodzą delikatnych dziąseł młodego psa. Bawełniane gryzaki dla szczeniaka idealnie sprawdzą się także podczas wspólnej zabawy. Niektóre modele wyposażone są w specjalny sznurek, który także wykonany jest z naturalnych włókien. Jeśli nasz pupil zaczyna podgryzać maskotki, warto sprezentować mu własną. Szukajmy modeli wykonanych z antyalergicznych materiałów. Dodatkowo powinny być wzmocnione, gdyż zęby małych psów są niezwykle ostre. Polecane są niewielkie zabawki, które przynajmniej częściowo zmieszczą się w pysku psa.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Vitapix/Getty Images

Pozostałe wiadomości