Zwierzęta

Nornica – wygląd i zwalczanie

Zwierzęta

Autor:
Adrian
Adamczyk
Nornica

Nornica na pierwszy rzut oka przypomina mysz lub szczura. W ogrodzie może spowodować spore spustoszenie, dlatego dowiedz się, jak uchronić się przed jej szkodliwymi działaniami.

Nornice poruszają się po terenie działki tunelami, które samodzielnie sobie budują, czasami mieszkają także w naszych domach. Niestety ich działalność jest szkodliwa dla ogrodu – trawnik traci na obfitości, rośliny marnieją, a uprawy przynoszą mniejsze plony. Widok takiego małego "koleżki" w domowych progach, raczej też nie wzbudzi w nikim radości. Tunele nornicy są oddalone nawet o kilkanaście metrów od ich nory! Nornice żywią się przede wszystkim korzeniami roślin, dlatego ich obecność zagraża szczególnie uprawom warzyw. Zwierze to bardzo sprawnie wspina się także po gałęziach. Najczęściej zauważyć można ją, gdy rozpoczyna się jesień.

Zobacz wideo: Zwierzęta

Zwierzęta

Jak pomagać zwierzętom, żeby nie szkodzić
Jak pomagać zwierzętom, żeby nie szkodzić Dzień Dobry TVN
wideo 2/27

Jak wygląda nornica?

Warto na wstępie zauważyć, że nornice zaliczane są do podrodziny karczowników, które są znane także jako nornikowate. Ich długość oscyluje między 80 a 120 mm. Korpus nornicy jest wałeczkowaty, a jej kończyny krótkie, natomiast ogon nornicy jest trochę krótszy niż połowa długości jej całego ciała. Nornica posiada także stosunkowo duże oczy, spiczasty pyszczek wraz z wąsami oraz bardzo ostre zęby z siekaczami, które rosną przez całe życie zwierzęcia. Nornica żyje około 2 lat.

Jak rozpoznać nornicę?

Jak już podkreślaliśmy, nornica często bywa mylona z myszą polną. W rozróżnieniu tych dwóch zwierząt może pomóc kolor futra – myszy są znacznie bardziej szare lub brązowe, nornica występująca w Polsce najczęściej jest ruda i ma jaśniejszy brzuch. Nornica jest także nieco mniejsza. Czasami ciężko jest rozróżnić na podstawie ogrodu, czy grasują po nim nornice, czy krety – widoczne skutki są bowiem bardzo podobne. Rośliny są podgryzane od spodu, przez co marnieją, a nierzadko także więdną. Szkody wyrządzone przez kreta są jednak znacznie większe. Bardzo charakterystyczne przy jego działalności są pojawiające się na trawnikach kopce – nie zobaczysz ich w przypadku nornicy. Czasami również nornice żyją w tunelach wydrążonych przez krety lub oba gatunki koegzystują ze sobą we wspólnym otoczeniu. Z kolei nornice tworzą otwory o średnicy około 5 centymetrów, zwykle pojawiają się na trawnikach, grządkach, pod drzewami czy na skarpach. Warto wiedzieć, że nornice posiadają także pewne upodobania w kwestii gleby, którą wybierają. Zwykle są to ziemie próchniczne, żyzne, a także przepuszczalne.

Zobacz wideo: Plotki o zwierzętach

Plotki o zwierzętach
Plotki o zwierzętach Marcin Kostrzyński obala mity na temat cech i zachowań zwierząt Źródło: Dzień Dobry TVN

Nornica – jak się jej pozbyć?

Niestety, pozbycie się nornicy z ogrodu nie należy do najprostszych. Warto w tym celu połączyć metody naturalne, chemiczne, a także prewencyjne. Jest wiele metod o zróżnicowanej skuteczności – decyzja o tym, którą wybierzesz, powinna zostać poprzedzona dokładną analizą sytuacji.

Domowe sposoby na nornice

Profilaktycznie bardzo dobrze jest, gdy często przekopujesz swoje rabaty, odchwaszczasz je i uprawiasz w należytym porządku. Tak starannie prowadzona uprawa może zniechęcić okoliczne nornice i sprawić, że zagnieżdżą się gdzieś indziej. Nie zawsze jednak ta metoda, przynosi pożądane skutki. Gdy pojawienie się nornic w ogrodzie stanie się faktem, można na przykład posadzić wokół nich miętę lub czosnek – ich zapachy dość skutecznie odstraszają gryzonie. Warto także wiedzieć, że nornice nie zapadają w sen zimowy, dlatego w okresie, w którym trudno o pożywienie, mogą zacząć obgryzać korę drzew i podjadać kłącza innych roślin, także ozdobnych. Można spróbować zachęcić nornicę do wyniesienia się z nory, umieszczając w środku niej czosnek, gałązkę świerku lub czarnego bzu. Świetnym odstraszaczem, choć uciążliwym dla okolicznych mieszkańców, jest utrzymywanie stanu permanentnego hałasu, który wzbudza w nornicach stres. Wbrew pozorom, to nie takie trudne – wystarczy umieścić w okolicy nory np. powiązane ze sobą puszki, które w czasie wiatru będą powodowały irytujący nornicę dźwięk. Niestety powyższe metody nie zawsze są skuteczne i wymagają czasu. Dlatego nierzadko zaleca się zastosowanie specjalnego środka chemicznego lub naturalnego.

Jak pozbyć się nornicy?

Żeby wytępić nornicę, można na przykład zastosować odstraszacz w postaci płynu, który łączy czosnek, lawendę i rącznik pospolity. Wystarczy, że opryskasz nimi teren wokół nory, a zapach specyfiku powinien skutecznie odstraszyć nornicę. Zabieg taki należy powtórzyć po opadach deszczu. Są też środki na nornice, które należy wlać bezpośrednio do otworu, a następnie przysypać ziemią – należy uczynić tak wobec każdego otworu wejściowego. Gryzonie w ogrodzie mogą także zostać potraktowane trutką, np. w postaci granulek. Nornice, które spożyją granulat, umierają. Inne zwierzęta raczej się na niego nie połakomią, gdyż posiada on nieprzyjemny, gorzki posmak. Można też spróbować bardziej radykalnych środków, czyli zastosowania "łapki" do chwytania nornicy. Gdy zwierzę dotknie łapki, przedmiot zakleszcza się i powoduje uwięzienie gryzonia.

Zobacz też:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Andrés Pérez Wittmann/Getty Images

Pozostałe wiadomości