Obcinanie pazurów u kota – kiedy jest konieczne i w jaki sposób to robić?

Obcinanie pazurów u kota – kiedy jest konieczne i w jaki sposób to robić?
Źródło: Dzień Dobry TVN
Jak zwierzęta okazują uczucia?
Jak zwierzęta okazują uczucia?
Odwiedzamy zwierzaki z warszawskiego ZOO
Odwiedzamy zwierzaki z warszawskiego ZOO
Dzikie zwierzęta przedwcześnie czują wiosnę
Dzikie zwierzęta przedwcześnie czują wiosnę
Zwierzęce amory
Zwierzęce amory
Zwierzęca załoga Daru Pomorza - napisy
Zwierzęca załoga Daru Pomorza - napisy
Małe zwierzęta, wielka odpowiedzialność
Małe zwierzęta, wielka odpowiedzialność
Gdzie są TE wróble?
Gdzie są TE wróble?
Czy zwierzęta czują już wiosnę?
Czy zwierzęta czują już wiosnę?
Przyjaźń w świecie zwierząt
Przyjaźń w świecie zwierząt

Pazury dla kotów są bardzo ważną częścią ciała. Pomagają w skutecznych łowach, wdrapywaniu się na drzewa oraz ucieczce i obronie przed większymi od siebie drapieżnikami. Czy powinieneś obcinać pazury u kota? W jaki sposób i jakimi narzędziami to robić?

Obcinanie pazurów u kota należy wykonywać bardzo ostrożnie, aby nie uszkodzić unerwionej części pazura. Przed pierwszym zabiegiem warto przyzwyczaić kota do dotyku jego łapek i obecności narzędzi do obcinania pazurów.

Kiedy obcinanie pazurów u kota jest konieczne?

Konieczność obcinania pazurów u kota uzależniona jest od trybu życia, jakie prowadzi zwierzę. Koty dbają o swoje pazury szczególnie – podczas odpoczynku i chodzenia chowają je, chroniąc przed ścieraniem, a kiedy istnieje taka potrzeba, ścierają je na korze drzew czy kanapie w domu. Kiedy właściciel powinien pomóc zwierzęciu w zachowaniu pazurków w dobrej formie?

Należy przede wszystkim zdać sobie sprawę, że obcinanie pazurów u kota wychodzącego nie jest zalecane. Jeśli twój mruczek wychodzi na zewnątrz, sam doskonale zadba o długość pazurów, ścierając je na chodniku, asfalcie czy podczas wspinania się na drzewa. Warto wiedzieć, że w trakcie drapania kory drzew i ścierania pazurów kot nie tylko je pielęgnuje, ale również zaznacza swoim zapachem teren. Kotu wychodzącemu nie wolno obcinać pazurów, gdyż pozbawia się go w ten sposób ochrony przed innymi zwierzętami, np. psami, i możliwości ucieczki na drzewo. Krótkie pazury uniemożliwiają mu również polowania, które wynikają z jego instynktu, a brak sukcesów w tym przypadku może skutkować problemami behawioralnymi.

Sprawa z obcinaniem kocich pazurów wygląda inaczej u zwierzęcia, które nie wychodzi na zewnątrz. Jedyną możliwością regulowania długości pazurów kot niewychodzący ma w postaci drapania obić meblowych, tapet i drzwi, dlatego, aby temu zapobiec, warto regularnie przeprowadzać u takiego mruczka zabieg skracania pazurów. Krótsze pazury będą również bezpieczniejsze dla domowników, gdyż minimalizują bolesne zadrapania, np. wynikłe z zabawy z kotem. Drapania kanapy i innych mebli trudno oduczyć kota, gdyż wynika to z jego naturalnych potrzeb, obcięcie pazurów może jednak pomóc w problemie. Warto również spróbować w tym przypadku przekierować uwagę mruczka na drapak.

Jak przyzwyczaić kota do obcinania pazurów?

Przyzwyczajanie kota do obcinania pazurów najlepiej zacząć jak najwcześniej. Zdecydowanie łatwiej sobie poradzić z małym kociakiem niż z nieobytym z zabiegami pielęgnacyjnymi dorosłym kotem. Na początku warto przyzwyczaić mruczka do dotykania jego łapek, delikatnego naciskania opuszków i wysuwania pazurów. Dobrze nagradzać jego spokojne zachowanie smakołykiem. Następnie możesz pokazać kotu narzędzia do obcinania pazurów i ćwiczyć z nim pozycje, w których planujesz wykonywać zabieg.

Kiedy już przyzwyczaisz swojego kota do tych sytuacji, spróbuj obciąć mu pazurki, a następnie staraj się robić to regularnie. Zastanawiasz się, jak często obcinać kotu pazury? Zazwyczaj pazury skraca się kotom co kilka tygodni. Z pewnością czas na skracanie nadszedł, kiedy kot haczy pazurami o dywan czy tapicerkę mebli lub boleśnie rani cię w trakcie zabawy.

Jak obcinać pazury kotu?

Do skracania kocich pazurów należy używać przeznaczonych do tego celu narzędzi. Odpowiednie będą nożyczki, gilotynka lub cążki, które bez problemu możesz znaleźć w sklepach zoologicznych. Pamiętaj, by nigdy nie obcinać kotu pazurów nożyczkami lub cążkami do skracania paznokci ludzkich. Przyrządy te powodują zmiażdżenie lub uszkodzenie kociego pazura, co skutkować będzie jego rozdwajaniem.

Zabieg obcinania pazurów u kota warto przeprowadzać w spokojnej atmosferze, w miejscu, gdzie mruczek czuje się bezpiecznie i najlepiej wtedy, kiedy jest zmęczony zabawą i zaspany, co daje szansę na to, że będzie podczas skracania pazurów spokojniejszy. Kiedy do obcinania pazurów zabierasz się po raz pierwszy, warto mieć kogoś do pomocy. Jedna osoba może przytrzymywać kota, a druga obcinać pazury. Aby uwidocznić schowane pazury, trzeba nacisnąć na poszczególne opuszki.

Pazury u kota składają się z ukrwionej i wrażliwej miazgi twórczej oraz nieukrwionego pazura. Naruszenie miazgi powoduje duży ból zwierzęcia i krwawienie pazura. Dlatego tak ważna jest ostrożność podczas zabiegu skracania pazurów kota – obcinaj tylko białą część pazura, najlepiej pod kątem prostym, a różową zostaw w spokoju. Jeżeli mruczek ma czarne pazury, warto je podświetlić, by granica ta była widoczna.

Po obcięciu pazurów możesz nagrodzić kota ulubionym smakołykiem lub zabawą, tak aby zabieg pielęgnacyjny nie kojarzył mu się ze stresem, a przyjemnością. Nie należy się zrażać, jeśli na początku nie uda się obciąć wszystkich pazurów, nie wolno też robić nic na siłę i krzyczeć na kota.

Zobacz też:

Zobacz film: Małe kotki w domu – jak je ogarnąć. Źródło: Dzień Dobry TVN

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości