Jak nauczyć kota sztuczek? "Nie pracują za darmo"

Kocie sztuczki - tego możesz nauczyć swojego kota
Źródło: Dzień Dobry TVN
Kocie sztuczki - tego możesz nauczyć swojego kota - napisy
Kocie sztuczki - tego możesz nauczyć swojego kota - napisy
Jak pomóc kotu się zadomowić?
Jak pomóc kotu się zadomowić?
Biblioteka z kotami
Biblioteka z kotami
Koci celebryci
Koci celebryci
Czy koty czują nasz niepokój?
Czy koty czują nasz niepokój?
Co mówią nasze koty?
Co mówią nasze koty?
Kiedy kot ignoruje kuwetę
Kiedy kot ignoruje kuwetę
Dziś sobota - święto kota
Dziś sobota - święto kota
Kocie amory - wszystko, co powinieneś wiedzieć (napisy)
Kocie amory - wszystko, co powinieneś wiedzieć (napisy)

Koty, podobnie jak psy, można nauczyć rozmaitych sztuczek. Od czego zacząć? Jakie są zalety treningu z mruczkiem? - Jest wspaniałym sposobem na pogłębienie relacji - podkreśliła behawiorystka Magda Chowaniec.

Kocie sztuczki

Miłośniczka kotów Monika Czerwińska-Łyszczarz nauczyła swojego pupila reagowania na podstawowe komendy.

- Mimo że jestem miłośniczką, działam w fundacji i znam koty dość dobrze, to nigdy nie myślałam, że będę w stanie nauczyć kota komendy typu: siad, piątka, przeskocz - przyznała w reportażu Dzień Dobry TVN.

- Poza mówieniem ludzkim głosem kota można nauczyć wszystkiego. Zawsze musi być smaczek. Koty nie pracują za darmo - dodała Katarzyna Ebbig, behawiorystka kotów i zoopsycholog.

Jak nauczyć kota sztuczek?

Do nauki sztuczek może przydać się kliker, czyli proste urządzenie do tworzenia charakterystycznego dźwięku.

- Na początku, jak zaczynamy ćwiczyć z klikerem, musi skojarzyć dźwięk z nagrodą, czyli klikamy i od razu wydajemy smaczek. I dopiero po powtórzeniach kot zaczyna kojarzyć dźwięk z nagrodą i zaczynamy ćwiczyć daną sztuczkę - tłumaczyła Magda Chowaniec, behawiorystka kotów, która mieszka z trzema mruczkami: Magisterką, Wąsiem i Leonem.

Jak zaznaczyła, kocie potrzeby są dość specyficzne. - One potrzebują miejsc na wysokości, drapaków, legowisk i odpowiedniego rozmieszczenia tych wszystkich rzeczy. Jeśli tego nie zrobimy, potem będą mogły wykazywać różne problemy behawioralne, bo nie będą mogły spełnić swoich podstawowych potrzeb - podkreśliła rozmówczyni Dzień Dobry TVN.

Behawiorystki zgodnie przyznały, że trening sztuczek ma wiele zalet.

- Jest wspaniałym sposobem na pogłębienie relacji z naszym kotem. Jest też sposobem na wzmocnienie pewności siebie naszego kota. [...] Co więcej, uczymy naszego kota skupienia, wyciszenia. On musi chcieć sam do nas przyjść i wykonywać te ćwiczenia. Nie możemy do tego zmuszać - mówiła Magda Chowaniec. - Patrzę na trening z kotem jak na rozmowę i spędzanie czasu. Wiadomo, kiedy spędzamy z kimś czas, nieważne czy to jest kot, czy dziecko, czy człowiek dorosły, to uczymy się siebie. Uczymy się swojej komunikacji. Z kotem jest podobnie - podsumowała Katarzyna Ebbig.

Co jeszcze daje trening z kotem? Zobacz cały reportaż.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl

Skocz do sklepu TVN!
Skocz do sklepu TVN!

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady. 

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości