Hodowla patyczaków - wymagania, terrarium i jedzenie

Autor:
Adrian
Adamczyk
patyczak

Patyczaki należą do rzędu owadów, które nazywają się straszykami. To wyjątkowe owady pod względem wyglądu. Przypominają cienkie gałązki, stąd też wywodzi się ich nazwa. Co musisz wiedzieć, zanim rozpoczniesz hodowlę?

Dostępne w sklepach patyczaki są bardzo łatwe w hodowli. Nie mają dużych wymagań, dlatego bez względu na wiek i warunki możesz prowadzić hodowlę patyczaków w domu. Sprawdź, w co musisz się zaopatrzyć i od czego zacząć.

Czym charakteryzują się patyczaki?

Straszyki najczęściej występują w Ameryce Południowej oraz Azji Południowo-Wschodniej. Rzadziej można spotkać je w krajach europejskich, jednak niektóre gatunki występują w basenie Morza Śródziemnego.

Patyczaki są bezkręgowcami, które bez problemu można hodować w domowych warunkach. Wyglądem przypominają patyki lub gałęzie drzew. Mają brązową barwę, a ich ciała są wyjątkowo cienkie. Występuje wiele gatunków, m.in patyczak rogaty lub patyczak indyjski.

Jakie owady mogą nas pogryźć?

Jakie owady mogą nas pogryźć?
Jakie owady mogą nas pogryźć?
wideo 2/5

Hodowla patyczaków - od czego zacząć?

Zanim rozpoczniesz hodowlę patyczaków, sprawdź gatunek owada. Każdy z nich ma inne wymagania. Podczas zakupów ważny jest wybór odpowiedniego terrarium. Nie warto przechowywać patyczaków w szklanych czy plastikowych pojemnikach, w których trudno o dobrą wentylację. Od samego początku trzeba zadbać o potrzeby patyczaków.

Hodowlę w domu rozpocznij zatem od zakupu profesjonalnego terrarium, które powinno być przynajmniej trzy razy większe od dorosłego patyczaka. Dzięki temu będzie czuć się swobodnie. Zwróć uwagę na wentylację. Terrarium powinno mieć otwory przykryte metalową siatką. Dzięki temu powietrze będzie swobodnie przepływać, a patyczaki nie uciekną z terrarium. Można także zastosować siatkę o mniejszych oczkach (np. moskitierę) i samodzielnie zabezpieczyć lokum patyczaka, aby nie przedostał się na zewnątrz.

Idealnym podłożem dla patyczaków jest torf. Najlepiej sprawdzi się cienka warstwa, która utrzyma odpowiednią wilgotność powietrza, a jednocześnie będzie pełnić funkcję dekoracyjną. W terrarium warto także umieścić gałązki drzew. Mogą łudząco przypominać samego patyczaka, jednak taka imitacja naturalnego środowiska dobrze wpłynie na rozwój owada.

Podczas dekorowania terrarium należy pamiętać o dokładnej dezynfekcji wszelkich gałązek, które umieszcza się terrarium. Mogą przenosić szkodliwe bakterie, które wywołają choroby u patyczaków. Ściany można dodatkowo udekorować korkiem, aby wyglądały bardziej atrakcyjnie.

Temperatura w terrarium powinna wynosić 24-26℃ stopni Celsjusza. Latem należy spryskiwać ściany i podłoże letnią wodą, aby zapewnić większą wilgotność powietrza. W sklepach zoologicznych są także dostępne specjalne lampy do terrarium, które mogą zastąpić światło słoneczne.

Jak hodować patyczaki? Kilka słów o żywności

Niezależnie od tego, czy czeka cię hodowla patyczaków rogatych czy innego gatunku, wszystkie patyczaki są roślinożerne. Dzięki temu możesz karmić je liśćmi i młodymi pędami. Patyczaki chętnie zjedzą bazylię, leszczynę, dąb, a także owoce, takie jak jeżyny, maliny, truskawki czy poziomki. Może to okazać się problemem podczas karmienia zimą, ale owady chętnie zjedzą także bluszcz, który łatwo zdobyć przez cały rok. Rośliny można także hodować w domu, np. w doniczce na parapecie. W ten sposób patyczaki będą miały dostęp do świeżych roślin czy ziół. Liście lub pędy można też zamrozić. Zanim jednak włożysz je do zamrażalnika, podziel je na porcje. W ten sposób łatwiej będzie karmić owady.

Patyczak indyjski - hodowla

Jeśli zamierzasz rozpocząć hodowlę patyczaka indyjskiego, pamiętaj, że nie mają one skrzydeł, dlatego często przebywają w jednej pozycji przez cały czas. Barwa patyczaka indyjskiego może być zarówno czarna, jak i brązowa. Występują także patyczaki o odcieniu zielonym. Co ciekawe, kolor patyczaka zależy od środowisku, w którym żyje. Jeśli brakuje mu oświetlenia, a wilgotność jest mała, jego barwa będzie ciemniejsza.

Patyczak indyjski jest mało wymagający. To gatunek odporny na niskie temperatury. Większą aktywność wykazuje wieczorem, kiedy szuka pożywienia. W dzień najczęściej przebywa na ścianach terrarium lub gałązkach w jednej pozycji.

W terrarium jako podłoże sprawdzi się torf. Można także zastosować włókninę kokosową, która utrzymuje odpowiednią wilgotność powietrza i jest przewiewna. Na dno terrarium warto położyć papierowe ręczniki, dzięki którym łatwiej znaleźć jaja patyczaków, a także pozbyć się nadmiaru wilgoci. Trzeba je wymieniać co jakiś czas.

Terrarium dla patyczaka indyjskiego powinno być wysokie. W 5-litrowym terrarium może przebywać nawet kilkanaście owadów. Patyczaki indyjskie nie są wybredne, jeśli chodzi o jedzenie. Sprawdzą się liście owoców lub pędy roślin.

Hodowla patyczaków rogatych

Najbardziej popularnym gatunkiem są patyczaki rogate. W odróżnieniu od poprzedników są bardziej aktywne. Możesz je obserwować zarówno w dzień, jak i w nocy. Dobrze znoszą niższe temperatury, dlatego nawet przy 15℃ nie odczują różnicy i nie wpłynie to na ich funkcjonowanie.

Wilgotność w terrarium powinna wynosić około 70-80%. Pomieszczenie powinno być wysokie, aby zapewniało komfort owadom. Patyczaki rogate, podobnie jak inne gatunki, żywią się roślinnością.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: kuritafsheen/Getty Images