Zwierzęta

Inwazja szerszeni azjatyckich w Europie. Nowe wyniki badań dają nadzieję na wytępienie tego owada

Zwierzęta

Autor:
Teofila
Siewko
Źródło:
TVN Meteo
Szerszenie

Od kilkunastu lat w Europie obserwowana jest ekspansja szerszenia azjatyckiego. Jest on szczególnie groźny dla pszczół miodnych, ale również różnorodności biologicznej. Skąd owad ten wziął się w Europie? Irlandzcy naukowcy ustalili - według nich to dobra i zła wiadomość. 

Inwazja szerszeni azjatyckich w Europie

Według irlandzkich naukowców, którzy wykonali analizy genetyczne, początek europejskiej inwazji dała jedna królowa. Pojawiła się ona we Francji 18 lat temu. Do tej pory występowanie tych owadów potwierdzono między innymi w Hiszpanii, Belgii, Francji, Portugalii, a także Irlandii Północnej. W kwietniu 2021 roku potwierdzono, że owad dotarł również do Irlandii. Według badaczy to odkrycie jest jednocześnie dobrą i złą wiadomością. 

Jakie owady mogą nas pogryźć?

Jakie owady mogą nas pogryźć?
Jakie owady mogą nas pogryźć?
wideo 2/5

Szerszeń azjatycki - co to za zwierzę?

Szerszeń azjatycki (Vespa mandarinia) to owad z rodziny osowatych, a przy tym największy szerszeń świata. Występują przede wszystkim w Azji Południowej i Południowo-wschodniej. Często spotykane są w Japonii, Chinach oraz na Tajwanie. Długość ciała królowej wynosi do 4,5 cm, a przeciętnej robotnicy około 2,5 cm. Mają rozpiętość skrzydeł na 7,6 cm. W kolorze są czarne z pomarańczowo-żółtymi pasami. 

Skąd wzięły się szerszenie azjatyckie w Europie?

W Europie pojawił się około 2004 roku, prawdopodobnie wraz z transportem porcelany. Okoliczności, w jakich szerszenie pojawiły się w Irlandii nie są jednak do końca znane. Jak podkreślają naukowcy - jest to ważna informacja. "Szczególnie interesuje nas ustalenie, czy pierwszy osobnik pochodził już z Europy, czy też ze swoich rodzimych stron, czyli Azji Południowo-Wschodniej, ponieważ to ostatnie świadczyłoby o potencjalnym nowym źródle inwazji" - piszą irlandzcy badacze z uniwersytetu w Cork na łamach pisma "Journal of Hymenoptera Research".

Okaz, który został znaleziony w dublińskim mieszkaniu, został zdeponowany w Muzeum Narodowym Irlandii. Zidentyfikował go dr Aidan O'Hanlon. Badacz zasugerował, aby przeprowadzić analizę genetyczną, dzięki której poznane byłoby pochodzenie owada.

- Wcześniejsze prace sugerowały, że wszystkie szerszenie azjatyckie w Europie mają tę samą linię genetyczną, jednak wniosek taki wysnuto na podstawie badań pojedynczego genu - wyjaśnia współautorka publikacji dr Eileen Dillane. - My poszliśmy o krok dalej i przyjrzeliśmy się dwóm dodatkowym genom, które są zdecydowanie bardziej czułe w wykrywaniu zmienności w populacji inwazyjnej - tłumaczy.

Jak wykazała analiza - szerszenie azjatyckie w Europie prawdopodobnie pochodzą od pojedynczej królowej. Ta miała dostać się do Francji właśnie we wspomnianym już 2004 roku. Według naukowców jest to dowód na niezwykły potencjał inwazyjny tego owada.

Skutki obecności szerszenia azjatyckiego w Europie - dobra i zła wiadomość

Zła informacja jest taka, że samotne królowe mogą szybko i bezproblemowo skolonizować obszar, na którym nie bytowały. Dobra jest jednak taka, że dzięki tak bliskiemu pokrewieństwu osobników, możliwe jest opracowanie skutecznych metod zwalczania opartych na kontroli biologicznej. 

Więcej przeczytasz na TVN Meteo

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Teofila Siewko

Źródło: TVN Meteo

Źródło zdjęcia głównego: Queserasera99/Getty Images

Pozostałe wiadomości