Zwierzęta

Egzotyczne zwierzęta domowe – czy warto je hodować?

Zwierzęta

Autor:
Adrian
Adamczyk
Jeż pigmejski

Nie każdy decyduje się na popularne zwierzęta domowe. Coraz więcej osób jest zainteresowanych egzotycznymi gatunkami i marzy o ich domowej hodowli. Miesięcznik Forbes sprawdził, jakie są najdziwniejsze zwierzęta domowe i okazało się, że niektórzy ludzie na własny użytek hodują niedźwiedzie, hipopotamy, małpy, a nawet rekiny. I choć akurat te dane dotyczą USA, w naszym kraju również można spotkać naprawdę nietypowe zwierzęta domowe.

Psy, koty, chomiki czy rybki to typowe zwierzęta domowe. Jednak coraz większą popularnością cieszą się egzotyczne zwierzęta domowe. Warto wiedzieć, które z nich można trzymać w domu, co jest potrzebne do ich utrzymania oraz czy ich posiadanie jest legalne.

Jakie zwierzęta można hodować w domu?

Przed zakupem egzotycznego zwierzęcia przede wszystkim należy należy dowiedzieć się, czy jego hodowanie jest legalne. Sprowadzanie, posiadanie i przetrzymywanie gatunków zwierząt, które są niebezpieczne dla zdrowia i życia człowieka, jest niezgodne z prawem. Trzeba zatem sprawdzić, czy otrzymamy pozwolenie na nasze wymarzone zwierzę. Przed podjęciem decyzji o zakupie egzotycznego zwierzęcia warto dowiedzieć się także wszystkiego na temat wymagań i pielęgnacji danego gatunku oraz upewnić się, że jesteśmy w stanie stworzyć mu odpowiednie do życia warunki. Zwierzęta egzotyczne są często trudne do ułożenia, kłopotliwe w codziennym współżyciu, mają specyficzne wymagania lub bywają agresywne. To wszystko należy wziąć pod uwagę i dobrze przemyśleć. Jakie egzotyczne zwierzęta można trzymać w domu?

Jeże domowe

Bardzo popularne są jeże pigmejskie, ich hodowców w Polsce przybywa. Malutkie jeże pochodzą z Afryki. Są bardzo wdzięcznymi i stosunkowo łatwymi w hodowli zwierzątkami. Jeże należy trzymać w klatce lub terrarium, które nocą powinno być ogrzewane i oświetlone. Jeże domowe lubią być dotykane i głaskane. Żywią się głównie owadami. Te małe ssaki żyją około 8–10 lat. Jeże będą idealne, jeśli szukamy małych zwierząt domowych.

Lotopałanka – hodowla domowa

Lotopałanka karłowata to maleńki torbacz pochodzący z Australii. To niewątpliwie jedno z najdziwniejszych zwierząt domowych. To bardzo aktywne zwierzątko – w naturze przemieszcza się między drzewami za pomocą lotów ślizgowych. Swoją aktywność wykazuje głównie nocą, dlatego decydując się na hodowlę domową lotopałanki, należy to wziąć pod uwagę i zastanowić się, czy nie będzie to dla nas uciążliwe. Warto również wiedzieć, że lotopałanki potrzebują dużo przestrzeni do skakania, wspinania się oraz szybowania, dlatego trzeba zapewnić jej dużą klatkę. Idealnie, jeśli będzie wyposażona w gałęzie, kryjówki, konary czy drewniane zabawki. Są to zwierzęta stadne – nie powinny być trzymane pojedynczo. Najchętniej jedzą małe bezkręgowce oraz soki roślinne i owoce. W niewoli żyją około 9–14 lat.

Kapibara w domu

Kapibara to rozwiązanie dla osób, które chcą hodować duże zwierzęta domowe i mają ku temu odpowiednie możliwości. Dorosła kapibara osiąga wagę nawet ok. 60 kg i długość ciała 120 cm. Ta „duża świnka morska” jest bardzo spokojna i przyjacielska, świetnie dogaduje się z innymi domowymi zwierzętami. Warto pamiętać, że do szczęścia kapibary potrzebują dużo ulubionych roślin do jedzenia, spokoju oraz… wody lub błota do pluskania. Trzeba im to zapewnić, wystarczy niewielki basen w ogrodzie.

Świnia jako zwierzę domowe

Niezwykłą popularnością cieszą się także świnki wietnamskie. Są bardzo inteligentne i przyjacielskie. Nie ma żadnych specjalnych wymagań odnośnie ich hodowli. Żyją około 12–20 lat. Jedyne o czym warto pamiętać to to, że słodka mała świnka w końcu urośnie, a dorosły osobnik może ważyć nawet 70 kg!

Legwany

Jednym z bardziej egzotycznych zwierząt domowych są legwany. To największa jaszczurka, jaką można trzymać w domu. Pochodzi z Ameryki Południowej i Środkowej. W domu potrzebuje sporych rozmiarów terrarium – długość zwierzęcia może sięgać nawet 1,5 metra. Legwany to spokojne, roślinożerne jaszczurki, a ich hodowla nie jest skomplikowana.

Węże

Wiele osób decyduje się także na przygarnięcie węża. Oczywiście hodowla węży jadowitych jest niebezpieczna, ale przede wszystkim zakazana przez polskie prawo. Jest jednak wiele gatunków, na które możemy się zdecydować. Wąż potrzebuje odpowiedniego terrarium, żywi się głównie gryzoniami. Większość osobników nie jest groźna, oswaja się z człowiekiem i nie robi mu żadnej krzywdy. 

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Carmelka / Getty Images

Pozostałe wiadomości