Co jest lepsze – klatka dla myszoskoczka czy terrarium?

Myszoskoczki
Myszoskoczki
Źródło: Max Bailen / Getty Images
Myszoskoczki mają specyficzne wymagania bytowe, nieco odmienne niż pozostałe gryzonie. Dlatego należy rozważyć, czy klatka dla myszoskoczka to na pewno dobre rozwiązanie. Bardziej praktyczne może się okazać terrarium.

W dobrych warunkach myszoskoczki mogą dożyć do 5 lat. Klatka dla myszoskoczka czy terrarium muszą być dostosowane do trybu życia tego gryzonia. Bardzo ważną informacją jest również to, że myszoskoczki są zwierzętami stadnymi i źle znoszą samotne życie, dlatego najlepiej zdecydować się co najmniej na parę.

Klatka dla myszoskoczka – najważniejsze informacje

Właściwa nazwa gatunkowa myszoskoczka to suwak mongolski. Gryzoń ten pochodzi ze stepów mongolskich, choć przedstawicieli tego gatunku można spotkać również w Północnych Chinach i Południowej Rosji. Jako zwierzęta domowe zyskały popularność w drugiej połowie ubiegłego wieku. W odniesieniu do innych gatunków z rodziny myszowatych suwaki mongolskie wykazują mniejszą odporność na przeciągi i niską temperaturę. Wobec tego, jaka klatka dla myszoskoczka będzie odpowiednia? Najlepszym rozwiązaniem, z uwagi na konieczność chronienia pupili przed nadmierną cyrkulacją powietrza, wydaje się szklane terrarium dla myszoskoczka. Rzeczywiście, na ogół tak jest, poza sytuacją, gdy myszoskoczek zajmuje gorące i parne pomieszczenie, mocno nasłonecznione. Wówczas lepiej sprawdzi się bardziej przewiewna klatka dla myszoskoczka. Zupełnie natomiast nie nadają się dla tych małych stworzeń terraria plastikowe. Myszoskoczki są bardzo aktywne – w dzień i w nocy – i bardzo lubią gryźć, w związku z czym istnieje duże ryzyko, że plastikową klatkę po prostu przegryzą i wydostaną się z niej w niekontrolowany przez opiekuna sposób. Uwaga ta dotyczy także wyposażenia, które powinno być wykonane z naturalnych materiałów.

Zwierzęta

Źródło: Dzień Dobry TVN
Ekopatrol – na ratunek zwierzętom
Ekopatrol – na ratunek zwierzętom
Sekretne  życie wiewiórek
Sekretne życie wiewiórek
Nietypowe zwierzęta domowe
Nietypowe zwierzęta domowe
Nie grab liści, są domem dla wielu zwierząt
Nie grab liści, są domem dla wielu zwierząt
Pupil w domu – twój osobisty lekarz
Pupil w domu – twój osobisty lekarz
Lisy jak psy i koty. Czy staną się zwierzętami domowymi?
Lisy jak psy i koty. Czy staną się zwierzętami domowymi?

Terrarium dla myszoskoczka – wymiary

Szklane terrarium dla myszoskoczka to wybór bardzo praktyczny. Z jednej strony w odpowiedni sposób chroni ono mieszkańców przed przeciągami, z drugiej – uniemożliwia im wysypywanie podściółki. Decydując się na zakup myszoskoczka, trzeba pamiętać, że jest to zwierzę w naturze żyjące w stadzie, którego członkowie zachowują bardzo ścisły kontakt – nawzajem dbają o siebie, pielęgnują swoje futerka i razem śpią. Suwak mongolski naprawdę potrzebuje towarzysza swojego gatunku, dlatego trzeba kupić co najmniej parkę tych uroczych gryzoni. Oczywiście tej samej płci, gdyż myszoskoczek bardzo szybko się rozmnaża. Wymiary terrarium wyznacza liczba osobników, które będą je zamieszkiwać. Przy założeniu dwójki mieszkańców akwarium dla myszoskoczka powinno mieć co najmniej 45 l, a jego minimalna wysokość to 25 cm. Należy je przykryć metalową kratą, która zapewni swobodny dostęp powietrza.

Wyposażenie terrarium dla myszoskoczka

W naturze myszoskoczki żyją w ziemi, gdzie budują swój system tuneli. Klatka dla myszoskoczków również powinna zapewniać możliwość kopania, dlatego ważna jest gruba – ok. 20 cm – warstwa podściółki. Mogą to być trociny lub wióry kokosowe, a także inne tego typu wyroby wytworzone z naturalnych surowców. Z zasady – wszystko, co znajduje się w terrarium dla myszoskoczka, musi być pochodzenia naturalnego. Tworzywo sztuczne nie sprawdza się, ponieważ suwaki mongolskie obgryzają wszystko, co napotkają na swojej drodze, a plastik może im zaszkodzić. W akwarium dla myszoskoczka powinny się znaleźć:

  • miski na pokarm i poidło – zwierzęta muszą mieć stały dostęp do świeżej wody, jedzenie natomiast należy podawać w rozsądnej ilości, w miarę możliwości o tej samej porze; domek dla myszoskoczka – w przypadku dwóch osobników wystarczy jeden większy domek, ważne jest, aby nie był plastikowy. Domek można również wykonać samodzielnie z dobrze oszlifowanego drewna, używając do jego łączenia nietoksycznego kleju, który nie powinien wylewać się poza krawędzie lub łupiny kokosa; kołowrotek dla myszoskoczka – również koniecznie drewniany. Myszoskoczki są bardzo aktywne, kołowrotek umożliwi im spożytkowanie energii; wanienka z piaskiem – to bardzo ważny element wyposażenia, ponieważ myszoskoczki każdego dnia zażywają kąpieli w piasku, czynność ta pomaga im utrzymać w czystości futerko. Piasek najlepiej wymieniać codziennie; tunele – myszoskoczki je uwielbiają. Tunele można kupić w sklepie zoologicznym lub wykorzystać w tym celu rolki po papierze toaletowym bądź kuchennym – zakopane w podściółce będą stanowić nie lada atrakcję dla mieszkańców terrarium.

    Podściółkę w całości należy wymieniać raz w miesiącu, natomiast regularnie trzeba oczyszczać klatkę myszoskoczka z niedojedzonych resztek warzyw i owoców. Terrarium i jego odpowiednie wyposażenia mają duże znaczenie dla dobrego samopoczucia i zdrowia pupila. Jednak w przypadku myszoskoczka najważniejsze, aby nie był on skazany na samotność. Obecność drugiego osobnika jest niezbędna temu gryzoniowi do szczęśliwego życia.

    Zobacz także:

    Autor: Adrian Adamczyk

    Źródło zdjęcia głównego: Max Bailen / Getty Images

    podziel się:

    Pozostałe wiadomości

    Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
    Materiał promocyjny

    Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana