Zwierzęta

Domowa hodowla mrówek – jak zacząć, o czym musisz pamiętać i czego potrzebujesz?

Zwierzęta

Autor:
Adrian
Adamczyk
Formikarium

Chcesz rozpocząć hodowlę mrówek w warunkach domowych? Musisz wiedzieć, skąd zdobyć owady, a także w jaki sprzęt się zaopatrzyć. Podpowiadamy, od czego zacząć.

Każda hodowla wymaga od ciebie czasu, odpowiedniego sprzętu, a także wiedzy na temat pielęgnacji zwierząt czy owadów. Dowiedz się, na czym polega hodowla mrówek w domu.

Hodowla mrówek – o czym musisz wiedzieć?

Musisz przede wszystkim pamiętać, że mrówki to niezwykle aktywne owady, zarówno w dzień, jak i w nocy. Mrówki to tak naprawdę społeczność, która składa się z królowej, czyli matki, a także jej córek. Nie posiadają skrzydeł i zamieszkują skomplikowane gniazda, czyli tzw. mrowiska. W nich najważniejsza jest królowa, która jako jedyna składa jaja. W jednym gnieździe zazwyczaj występuje jedna królowa. Mrówki są roślinożerne, najczęściej żywią się nasionami roślin. Lubią także miód oraz grzybnię. Owady żyją bardzo długo, królowa może osiągnąć wiek nawet 20 lat.Jak założyć hodowlę mrówek? Zanim rozpoczniesz domową hodowlę mrówek, musisz zaopatrzyć się w podstawowe akcesoria. Zestaw do hodowli mrówek powinien obejmować pęsetę, watę, probówkę, a także strzykawki. Zacznij od wypełnienia probówki przegotowaną wodą. Wypełnij ją do połowy, a na niej umieść kłębek waty. W probówce umieść królową i zatkaj otwór watą. Zrób to w taki sposób, aby powietrze mogło przedostawać się do środka. Rozpocznie się proces znoszenia jaj przez królową, trzeba uzbroić się w cierpliwość. Kiedy wykluje się pierwsza larwa, zamieni się ona w kokon. Z reguły na nowe owady trzeba czekać około miesiąca. W zależności od gatunku może to trwać dłużej lub krócej. Królowa samodzielnie karmi swoje potomstwo. Można ją dokarmiać np. miodem i kawałkami martwych owadów. Jest to szczególnie ważne, kiedy wylęganie się nowych potomków trwa miesiąc lub więcej. Strzykawka przyda się do nawadniania gniazda, a pęseta do łapania mrówek. Kiedy kolonia zacznie się powiększać, trzeba przeprowadzić mrówki do formikarium.

Zakładanie kolonii w taki sposób nazywa się klasztornym. Jest to najbardziej znany i najprostszy sposób na hodowlę mrówek w domu. W taki sposób możesz stworzyć kolonię takich gatunków jak hurtnica czarna, podziemnica zwyczajna, murawka darniowiec czy pierwomrówka żwirowa.

Hodowla mrówek – poradnik kupowania formikarium

Formikarium dla mrówek możesz zrobić samemu lub kupić w sklepie zoologicznym. Jego koszt to około 100 zł. To specjalne lokum posiada dwie częśći. W pierwszej mrówki zdobywają pożywienie oraz aktywnie przemieszczają się. Z kolei w drugiej królowa wychowuje kolejne pokolenia swoich dzieci. Mrówki żyją bardzo aktywnie, dlatego potrzebują specjalnych tuneli. Można je samodzielnie wyciąć, np. w korku lub zakupić takie formikarium, które posiada gotowe tunele. Gniazdo może być stworzone z gipsu, betonu lub korka. Formikarium powinno być szczelne, dlatego sprawdź je przed zakupem. Mrówki doskonale czują się w temperaturze pokojowej, czyli od 21 do 25℃. Od czasu do czasu możesz oświetlić formikarium lampką biurową. Podczas opieki nad mrówkami zwróć uwagę na powierzchnię. Piasek nie może być wilgotny, aby pokarm nie pleśniał.

Jak hodować mrówki? Kilka słów o żywieniu

Żywienie mrówek polega na dostarczaniu im przede wszystkim węglowodanów, a także białka. Możesz karmić robotnice miodem lub cukrem. W sklepach zoologicznych znajdziesz także gotowe mieszanki dla mrówek, np. galaretki z dużą ilością protein. Źródłem białka zwierzęcego są zazwyczaj inne martwe owady. Aby być zupełnie pewnym, czy owady nie przenoszą bakterii czy pasożytów, warto je najpierw zamrozić, a tuż przed podaniem zalać wrzątkiem i pokroić na małe kawałki. W formikarium warto także umieścić wodę do picia. Jest to szczególnie ważne, kiedy mrówki nie mają odpowiedniego nawilżenia. Uważaj na swoje owady i obserwuj, czy nie zaczynają się topić w miodzie czy w wodzie. Wyciągnij je pęsetą i osusz na papierze ręcznikowym.

Hodowla mrówek dla dzieci – czy to dobry pomysł?

Hodowla mrówek jest bardzo tania i prosta, dlatego to świetny pomysł na naukę odpowiedzialności dzieci. W ten sposób mogą podziwiać także świat przyrody oraz powstawania kolonii od zera. Dzieci mogą rozpocząć samodzielnie hodowlę, a także obserwować całą kolonię, która rozwija się i współpracuje ze sobą. Jednym z gatunków, który hodować mogą osoby początkujące jest hurtnica zwyczajna. Kolor tych owadów jest brązowo-czarny. Gatunek nie jest uciążliwy w pielęgnacji i dobrze czuje się w każdych warunkach.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: fotografixx / Getty Images

Pozostałe wiadomości