Wilki to wyjątkowe zwierzęta, które są wobec siebie bardzo opiekuńcze. Nagranie zamieszczone w mediach społecznościowych na profilu Wdeckiego Parku Krajobrazowego pokazuje, jak wataha troszczy się i dba o słabsze osobniki.
Dalsza część tekstu znajduje się poniżej.
Wilczyca Frida ma niesprawną łapę. Jak sobie radzi?
Na wideo, które pojawiło się na profilu Wdeckiego Parku Krajobrazowego na Facebooku widzimy wilczycę Fridę. Zwierzę ma niesprawną łapę. - Nie wiemy jaka jest tego przyczyna, lecz nie możemy wykluczyć jakiejś wady genetycznej. Jej prawa przednia łapa jest niesprawna, przez co ogranicza jej mobilność. Jednak na kolejnym nagraniu nocnym widać, w jaki sposób używa jej do zaznaczania swojej obecności. Niepozorne drapanie przypominające zachowanie psów, to sposób na oznaczanie swojego terenu. Wilki robią tak, ponieważ mają gruczoły zapachowe ukryte w łapach. Nie jest to typowe dla wszystkich wilków, a charakterystyczne jedynie dla rozmnażającej się pary rodzicielskiej. "Frida" drapie zdecydowanie, dając wyraźnie do zrozumienia, że jest u siebie, i że to ona jest matką potomstwa, mimo swojego defektu - wyjaśnił Przemysław Dembek.
Ta konkretna rodzina wilków żyje w Nadleśnictwie Dąbrowa, a pracownicy parku obserwują ją od roku.
- Miejsce większości nagrań to centrum ich rewiru. "Frida" często nagrywa się samotnie co może sugerować, że nie zawsze bierze udział w polowaniu, a pokarm przynosi jej pozostała część grupy z jej partnerem na czele - dodał Przemysław Dembek.
Jak wilki opiekują się chorą wilczycą?
Przemysław Dembek jest zdania, że na szczególną uwagę zasługuje ostatni fragment nagrania. - Na pozór to tylko obraz wilków pijących wodę z kałuży, ale to nagranie warto obejrzeć dokładnie. Po prawej stronie na końcu babrzyska pije wodę on, ojciec rodziny. Następnie odchodzi, i nie oglądając się za siebie, wskazuje drogę. Krótką chwilę po nim do wody podchodzi "Frida" i pije w tym samym miejscu. Na koniec odchodzą i tutaj widać jej zachowanie jako troskliwej matki - zaznacza Dembek.
Cała wataha liczy dziewięć wilków, co - jak zauważył Przemysław Dembek - na tę porę roku jest sukcesem. - Nie jest to pierwszy taki przypadek znany w Rezerwacie Biosfery Bory Tucholskie. Kilka lat temu, na terenie Parku Narodowego "Bory Tucholskie" żyła grupa wilków, w której rozmnażający się samiec stracił przednią łapę. Nie przeszkodziło mu to w znalezieniu rewiru, założeniu własnej rodziny i wychowaniu potomstwa - wyjaśnia Przemysław Dembek.
Wilk szary (Canis lupus) nie zawsze bywa szary. Frida, bo tak nazwaliśmy utykającą wilczycę, umaszczona jest rudo. Jej...
Posted by Wdecki Park Krajobrazowy on Monday, February 17, 2025
Więcej na ten temat można przeczytać na stronie tvn24.pl.
Zobacz także:
- "Ryba zagłady" wyrzucona na brzeg. Jej obecność może zwiastować kataklizm
- Niezwykłe poświęcenie lamparciej mamy. Zrobiła to, by ratować swoje młode. "Prawdziwa wojowniczka"
- Czy kot w łóżku to dobry pomysł? Odpowiedź może cię zaskoczyć
Autor: mm /jas/Katarzyna Oleksik
Źródło: TVN24
Źródło zdjęcia głównego: Richard Hamilton Smith/Getty Images