Kamera uchwyciła dwa rzadkie czarne wilki. Zwierzęta przechodziły przez strumień w polskim lesie. To nietypowe zdarzenie, ponieważ w naszym kraju standardowe wilcze futro jest szare. Co oznacza to odkrycie?
Czarne wilki w Polsce
Fundacja SAVE Wildlife Conservation Fund przekazała ważny komunikat. Kamera zamontowana przez Joannę Toczydłowską, koordynatorkę projektu SAVE, uchwyciła dwa rzadkie czarne wilki, które prawdopodobnie są rodzeństwem. Zwierzęta przechodziły przez strumień w polskim lesie.
Dlaczego jest to tak wyjątkowe zdarzenie? Jak przekazała fundacja w poście na Facebooku, "Czarna kreacja wilków jest rzadka i wyjątkowa" - Standardowe wilcze futro w naszym kraju jest szare z niewielkimi rudawymi lub czarnymi akcentami - poinformowano.
Nagranie hitem w sieci
Czarnego wilka uchwycono po raz pierwszy latem ubiegłego roku. - Przekraczał wraz z osobnikiem o standardowo szarym wyglądzie rozlewisko. Jakiś czas potem oko naszej kamery uchwyciło podobne zdarzenie, ale tym razem wilki były już trzy - dwa czarne i jeden szary - czytamy.
Fundacja zamierza obserwować sytuację, a także przeprowadzić badania genetyczne z wilczych odchodów, które mogą pomóc odkryć pochodzenie czarnych osobników. Pod koniec postu wyjaśniono także, skąd wzięły się czarne wilki.
- Umaszczenie takie jest wynikiem mutacji genetycznej związanej z genem K-locus, a dokładniej z jego wersją (allelem) KB, który powoduje nadprodukcję melaniny, barwnika odpowiadającego za ciemne ubarwienie sierści - podsumowano.
🏴❗CZARNE WILKI❗🐺🐺🏴 Na jedną z naszych foto-pułapek nagrały się wilki o zdecydowanie innym umaszczeniu, niż zwykle....
Posted by Fundacja SAVE Wildlife Conservation Fund on Tuesday, February 4, 2025
Zobacz także:
- Coraz więcej dzikich zwierząt w miastach. Zabraliśmy im około 2,5 tys. kilometrów kwadratowych
- Sfingowali atak niedźwiedzia, aby wyłudzić odszkodowanie. Jak policja wpadła na ich trop?
- Skoczył na niedźwiedzia, by ratować żonę. "Zwierzęta wędrują w poszukiwaniu pożywienia"
Autor: Aleksandra Matczuk
Źródło: Fundacja SAVE, AP
Źródło zdjęcia głównego: Fundacja SAVE Wildlife Conservation Fund/fb/GettyImages/Edwin Remsberg