Cykady zombie wyjdą na powierzchnię. "Infekcja roznosi się w zastraszającym tempie"

GettyImages-511396711
Źródło: Dzień Dobry TVN
Ukąszenia i ugryzienia owadów - czy są groźne dla zdrowia i życia?
Ukąszenia i ugryzienia owadów - czy są groźne dla zdrowia i życia?
Jakie owady mogą nas pogryźć?
Jakie owady mogą nas pogryźć?
Zwierzostrady
Zwierzostrady
Rośliny niebezpieczne dla zwierząt i małych dzieci
Rośliny niebezpieczne dla zwierząt i małych dzieci
Intymne życie zwierząt
Intymne życie zwierząt
Domowe sposoby na szkodniki roślin
Domowe sposoby na szkodniki roślin
- Naćpane cykady zombie zaatakują Stany Zjednoczone - ogłosił Konrad Skotnicki. Znany w sieci "doktor_z_tiktoka" przedstawił szczegóły bardzo ciekawego zjawiska, które w przeszłości miało miejsce ponad 200 lat temu. Czy ludziom i zwierzętom zagraża niebezpieczeństwo?

Cykady zombie w USA

Dr inż. chemii Konrad Skotnicki jest znanym w mediach społecznościowych popularyzatorem nauki. Nagrywa edukacyjne treści z różnych dziedzin, m.in. zdrowia, biologii czy astronomii. O skomplikowanych zagadnieniach opowiada w przystępny sposób, by każdy internauta mógł z łatwością je zrozumieć.

Tym razem "doktor_z_tiktoka" zapowiedział, że za kilka miesięcy miliardy cykad wyjdą na powierzchnię i zaatakują USA.

- Wylęgną się naraz dwa tzw. wyroje. Jeden, który pojawia się co trzynaście lat i drugi, który wyłazi co siedemnaście lat. Ostatni raz taka sytuacja miała miejsce w 1803 roku, a następnym razem będzie dopiero za 221 lat - przekazał Konrad Skotnicki. - Cykl życiowy cykady obejmuje trzy etapy: jaja, nimfy i osobniki dorosłe. Samice cykad mogą złożyć do 400 jaj w różnych miejscach, najczęściej na gałęziach. Po 6 do 10 tygodniach młode nimfy cykad wylęgają się z jaj i zagrzebują w ziemi, aby wysysać płyny z korzeni roślin. Spędzają cały okres rozwoju w tych podziemnych norach, po czym linieją i wychodzą na powierzchnię jako dorosłe osobniki, aby kopulować i składać jaja - wyjaśniał doktor chemii.

Co cykady będą miały wspólnego z zombie? W tej historii kluczową rolę odgrywa grzyb massospora cicadina.

- Ten grzyb przez wiele lat czeka w ziemi na wyjście cykad i infekuje je, gdy wygrzebują się ze swoich norek. Grzyb sprawia, że ciała cykad dosłownie się rozpadają, a ich odwłoki są zastępowane przez taki jakby "korek" wyprodukowany przez grzyba. Aktywność takiej półżywej zombie cykady grzyb utrzymuje przy pomocy aplikowanej do mózgu mieszanki narkotyków, m.in. halucynogennej psylocybiny oraz pochodnych amfetaminy. Grzyb zmusza cykady do odbywania jak największej liczby kontaktów z innymi cykadami, przez co infekcja roznosi się w zastraszającym tempie, a zarodniki grzyba są roznoszone na ogromne odległości - wyjaśnił Konrad Skotnicki.

Czy roje cykad zagrażają bezpieczeństwu ludzi?

Konrad Skotnicki podkreślił, że cykady nie gryzą, więc nawet ogromne skupiska tych owadów nie są niebezpieczne ani dla ludzi, ani dla zwierząt. Dodatkowo w przeciwieństwie do szarańczy nie zjadają liści, więc warzywa i drzewa będą bezpieczne. Ale czy są zupełnie nieszkodliwe? Okazuje się, że mogą powodować poważne problemy w przestrzeni powietrznej.

- Te roje mogą zakłócać loty samolotów, bo są tak wielkie, że widać je na radarach. Na przykład trzy lata temu taki rój uniemożliwił wylot prezydenckiego samolotu z dziennikarzami. Dużo tragiczniejszy był wypadek w Dominikanie, gdzie w 1996 roku samolot trafił na rój cykad, co doprowadziło do katastrofy, w której zginęło 200 pasażerów - wskazał popularyzator nauki.

Cykady wyroją się już w maju, więc z pewnością za kilka miesięcy zobaczymy w sieci mnóstwo nagrań na ten temat ze Stanów Zjednoczonych.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości