Skuteczne sposoby na pozbycie się wilgoci w domu. Jak sobie z nią poradzić?

Wilgoć w domu
Skuteczne sposoby na pozbycie się wilgoci w domu. Jak sobie z nią poradzić?
Źródło: Nataliia Yankovets/Getty Images
Problem z wilgocią w domu jest dość powszechny i nie zawsze dotyczy tylko starego budownictwa. Jak pokonać wilgoć w domu? Czy zawsze są to kosztowne rozwiązania? Z wilgocią można poradzić sobie na wiele sposobów, w zależności od jej przyczyny.

Wilgoć w mieszkaniu jest niezdrowa, nieestetyczna i ma bardzo zły wpływ na konstrukcję budowlaną. Dlatego, jeżeli tylko się pojawi, należy natychmiast zacząć skutecznie ją zwalczać. Niekiedy wystarczy osuszacz wilgoci, innym razem konieczne są działania bardziej zaawansowane. Podpowiadamy, jak pozbyć się wilgoci.

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo

Domowe sposoby

DD_20240221_Skop_REP
Źródło: Dzień Dobry TVN
Domowy ogródek z resztek
Domowy ogródek z resztek
Domowe sposoby na proszek i tabletki do prania
Domowe sposoby na proszek i tabletki do prania
Domowe sposoby na spaleniznę
Domowe sposoby na spaleniznę
Domowe sposoby na uporczywe plamy
Domowe sposoby na uporczywe plamy
Aromaterpia – sposób na domowe odprężenie
Aromaterpia – sposób na domowe odprężenie
Naturalne i domowe sposoby na ból głowy, gardła i zatok
Naturalne i domowe sposoby na ból głowy, gardła i zatok
Domowe sposoby na piękne i lśniące włosy
Domowe sposoby na piękne i lśniące włosy
Domowe sposoby na czyste precjoza
Domowe sposoby na czyste precjoza
Domowe sposoby na katar
Domowe sposoby na katar
Domowe sposoby na szkodniki roślin
Domowe sposoby na szkodniki roślin
Domowe sposoby na walkę z łupieżem
Domowe sposoby na walkę z łupieżem

Wilgoć w mieszkaniu – przyczyny

Umiarkowana wilgoć w mieszkaniu to rzecz zupełnie naturalna. Nie można jej całkowicie wyeliminować, ponieważ tworzy się podczas kąpieli, gotowania, sprzątania. Jednak jeżeli wilgoci jest zbyt dużo w mieszkaniu, może pojawić się brzydki zapach, mokre wykwity na ścianach, a nawet pleśń.

Jeżeli w domu z podpiwniczeniem wilgoć w piwnicy widoczna jest już na ścianie (najczęściej przy podłodze), może to świadczyć o kapilarnym podciąganiu wody z gruntu. Najprawdopodobniej przyczyną jest uszkodzenie izolacji przeciwwilgociowej fundamentów lub jej nieprawidłowe wykonanie (w starszym budownictwie często brakuje izolacji przeciwwodnej). Jeżeli pojawia się wilgoć na suficie, może to oznaczać problemy ze szczelnością dachu. W takiej sytuacji warto umówić się z fachowcem, który dokładnie obejrzy dach.

Całkiem możliwe, że jego pokrycie lub inna część uległy uszkodzeniu, przez co woda dostaje się do wnętrza domu. Wilgoć na oknach i na ścianie w okolicy okien oznacza nieprawidłowo wykonaną wentylację domu lub mieszkania, co jest jednym z najczęstszych powodów zawilgoceń. Nowoczesne okna i drzwi są bardzo szczelne. Zimą, kiedy ogrzewamy dom, niechętnie go wietrzymy. Jeżeli do tego wentylacja nie jest wykonana prawidłowo, para wodna skrapla się w okolicach okien.

Jak pozbyć się wilgoci w domu?

Aby pozbyć się wilgoci w domu, należy najpierw znaleźć jej przyczynę. Jeżeli woda pochodzi z gruntu poprzez kapilarne podciąganie, konieczna jest izolacja przeciwwilgociowa fundamentów. W tym celu należy zatrudnić fachowców. Jest wiele metod wykonania izolacji przeciwwilgociowej. Jeżeli zawilgocenie pochodzi z góry, a zatem winowajcą jest dach, należy go jak najszybciej naprawić. Z kolei jeżeli zawodzi wentylacja, konieczne jest jej przerobienie. Ważne jest również wypracowanie odpowiednich nawyków.

Aby wilgoć w pokoju lub w innym pomieszczeniu miała ujście (zwłaszcza przy słabej wentylacji oraz w zimie, kiedy różnica temperatur wewnątrz i na zewnątrz jest bardzo duża), należy przynajmniej raz dziennie przewietrzyć dom. W walce z umiarkowaną wilgocią przydatny jest elektryczny pochłaniacz wilgoci. Aby sprawdzać poziom wilgotności w mieszkaniu, można zaopatrzyć się w wilgotnościomierz. Najczęściej grzyby i pleśń powstają tam, gdzie wilgotność przekracza 70%. Odpowiedni poziom wilgotności szacuje się na ok. 30–60%. 

Domowe sposoby na wilgoć nie zawsze skuteczne

Wśród domowych sposobów na wilgoć wymienia się często zeskrobanie wilgotnego tynku ze ściany, usunięcie grzyba mieszanką wody i octu w proporcji 1:4 i ponowne nałożenie tynku oraz farby. Niektórzy sugerują użycie przeciwgrzybiczych i antybakteryjnych środków, np. olejku goździkowego do przemycia miejsc wilgotnych i zagrzybionych.

Zaleca się także zakup kwiatów, które pochłaniają wilgoć, np. paprotki, bluszczu czy oplątwy. Każde pomieszczenie należy również codziennie wietrzyć (przez mniej więcej 10 minut), a podczas gotowania koniecznie należy włączać okap. Trzeba jednak jasno powiedzieć, że domowe sposoby nie będą skuteczne, jeśli nie wyeliminuje się przyczyny zawilgocenia. Bez względu na to, czym natrze się ścianę i jak starannie usunie grzyb, powróci, jeżeli źródło wody nie zostanie odcięte. 

Grzyb jest groźny!

Jeżeli na ścianie pojawią się mokre wykwity, bardzo szybko pokaże się grzyb, który stanowi duże niebezpieczeństwo dla zdrowia. Działa niekorzystnie na każdy organizm, jednak w szczególności groźny jest dla bardzo małych dzieci, osób starszych oraz alergików. Dlatego, niezwykle ważne jest, aby szybko reagować na każde pojawiające się w domu zawilgocenie. Po znalezieniu i wyeliminowaniu przyczyny należy pozbyć się wilgoci ze ścian. Preparat do usuwania wilgoci ze ścian można kupić w każdym sklepie budowlanym. Środki te często nazywane są blokerami wilgoci. Niektóre można stosować zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku. Nadają się na ściany oraz sufity. Preparaty te tworzą elastyczną powłokę, która nie przepuszcza wilgoci.

Zobacz także:

sposób na wnętrze
sposób na wnętrze
podziel się:

Pozostałe wiadomości