Ogród

Wierzba "Hakuro Nishiki" – efektowna i wytrzymała roślina z Japonii

Ogród

Autor:
Adrian
Adamczyk
Wierzba ‘Hakuro Nishiki’ to ozdobna roślina nadająca się do przycinania. Jak ją uprawiać?

Wierzba "Hakuro", a właściwie wierzba "Hakuro Nishiki", to roślina wieloletnia należąca do rodziny wierzbowatych. Jak sugerować może nazwa, pochodzi z Japonii. W Polsce wierzba "Hakuro Nishiki" uprawiana jest głównie jako roślina ozdobna. Warto znać sposoby pielęgnacji tego drzewka, aby zachwycało swoim wyglądem.

Jak szybko rośnie wierzba "Hakuro Nishiki" i czy warto ją sadzić? Odpowiednio pielęgnowana rośnie bardzo szybko – już po dwóch latach będzie prawie dwumetrowym drzewem, ale może dorastać nawet do 3 metrów. Szczepiona na pniu, ma cienkie, zwisające pędy i parasolowatą koronę. Jej liście są ostro zakończone i mogą wybarwiać się różnokolorowo. Uprawiana w formie piennej na wierzbie innego gatunku osiąga 70–170 cm jako roślina ozdobna. Kwiaty rozwijają się w marcu, najpóźniej w kwietniu, co ciekawe – zanim pojawią się liście.

Ogród

Szkodniki w naszych ogrodach
Szkodniki w naszych ogrodachDzień Dobry TVN
wideo 2/5

Wierzba "Hakuro Nishiki" na pniu to nie jedyna forma, w jakiej roślina jest sprzedawana. Można ją również kupić w formie niskiego drzewka, które urośnie do ok. 1 metra.

Uprawa wierzby "Hakuro Nishiki"

Wierzba "Hakuro Nishiki" to odmiana pienna, nie jest bardzo wymagającym drzewkiem, jeśli chodzi o warunki glebowe, a także atmosferyczne, więc przetrwa nawet chłodną zimę. Ważne, aby stanowisko, w którym jest posadzona, było jasne i słoneczne. Lato to istotny okres dla rozwoju tej wierzby. W sezonie potrzebuje obfitego podlewania, nie należy więc o niej zapominać podczas upałów. Niepodlewana regularnie wierzba "Hakuro Nishiki" usycha. Czego jeszcze potrzebuje wierzba "Hakuro Nishiki"? Przycinanie jej jest bardzo istotnym zabiegiem pielęgnacyjnym. Jeśli nie będzie formowana, wypuści jedynie kilka grubych gałązek w koronie i powoli zacznie tracić swój pożądany, kulisty kształt. Przy braku odpowiednich zabiegów pielęgnacyjnych roślina będzie jednolicie zielona. Jeśli zadba się o nią właściwie, odwdzięczy się pięknie wybarwionymi, pastelowymi odcieniami. Wierzba "Hakuro Nishiki" to drzewko, który wymaga zdecydowanego i jak najbardziej regularnego przycinania. Dzięki temu wiosną pojawią się na niej młode, różowe liście, które w lecie przebarwią się na zielono-biało. Natomiast w marcu, najpóźniej w kwietniu, oko ogrodnika ucieszą srebrzyste "kotki".

Sadzenie wierzby "Hakuro Nishiki"

Sadzenie "Hakuro Nishiki" wymaga przede wszystkim precyzji. Należy umieścić bryłę korzeniową w dołku na warstwie świeżej gleby. Fragment rośliny między korzeniami a pniem powinien znajdować się na linii gruntu. Następnie trzeba zasypać dołek ziemią i lekko przydeptać. Dobrym rozwiązaniem będzie również uformowanie niecki wokół rośliny; to zatrzyma wodę i ułatwi jej dopływ do korzeni. Na końcu trzeba drzewo koniecznie obficie podlać.

Wierzba "Hakuro Nishiki" – kiedy przycinać?

Cięcie w nieodpowiednim czasie wzrostu drzewka może doprowadzić do jego obumierania. Wystarczy, że pędy skróci się raz w ciągu całego sezonu, ale konsekwentnie i mocno. Najlepiej jednak jest robić to co miesiąc, od początku marca do końca sierpnia, dzięki czemu można za każdym razem nadać pędom nową długość. To pozwoli precyzyjnie rozplanować wygląd korony i uformować odpowiedni kształt. Absolutnie wykluczone jest przycinanie jej zbyt późno. Robienie tego jesienią osłabia roślinę i naraża ją na szkodliwe skutki przymrozków.

Cięcie wierzby "Hakuro Nishiki"

Przycinanie w dużym stopniu wpływa na żywotność i stan drzewa oraz pobudza wytwarzanie nowych pędów wierzby "Hakuro Nishiki". Cięcie jest raczej proste i nie powinno sprawić kłopotu, nawet jeśli ktoś dopiero rozpoczyna przygodę z ogrodnictwem.

Najlepiej wybrać pogodny, bezmroźny dzień. Przed przystąpieniem do działania należy oczyścić i naostrzyć narzędzia (można użyć do tego zwykłego sekatora do roślin). Ważne, aby wszystkie pędy ciąć nad dobrze wykształconym 2–3 pąkiem, który skierowany jest na zewnątrz drzewka. Jeśli jednak wierzba ma być wyższa, pędy należy ciąć nad 4 lub 5 pąkiem. Istotne jest również, aby usunąć wszystkie słabe, martwe czy uszkodzone gałązki. Bardzo stare można usunąć całkowicie. Dzięki temu drzewko nie będzie się niepotrzebnie zagęszczało.

Wierzba "Hakuro Nishiki" – choroby

Jeśli ogrodnik odpowiednio zadba o wierzbę "Hakuro Nishiki", choroby jej raczej nie grożą. W przypadku popełnienia jakiegoś błędu, można wprawdzie narazić ją na zamieranie pędów, atak mszyc, rynnicy wierzbowej, przędziorków czy pienika wierzbowego, ale szybka reakcja i użycie odpowiednich preparatów sprawią, że roślina prędko wyzdrowieje. Wierzba "Hakuro Nishiki" szczepiona na pniu jest stosunkowo odporna na choroby.

Rozmnażanie wierzby "Hakuro Nishiki"

Rozmnażanie wierzby japońskiej "Hakuro Nishiki" jest bardzo proste. W czerwcu i lipcu można to robić standardowo przez sadzonki zielne, natomiast w marcu i kwietniu przez sadzonki zdrewniałe. Japońskie drzewa nadają ogrodom bardzo oryginalnego wyrazu. Wierzba "Hakuro Nishiki" jest przykładem tego, że nie zawsze uprawa rośliny, która pochodzi z tak daleka, jest trudna czy wręcz niemożliwa w naszej strefie klimatycznej.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: NataliaVo/Getty Images

Pozostałe wiadomości