Ogród

Z Ogrodu Botanicznego UW skradziono ważny okaz. "To była cenna roślina"

Ogród

Autor:
Sabina
Zięba
Z ogrodu botanicznego UW skradziono tropikalną roślinę
Z ogrodu botanicznego UW skradziono tropikalną roślinęDzień Dobry TVN
wideo 2/13

Ogród Botaniczny UW jest odwiedzany przez wielu miłośników roślin, którzy doceniają możliwość obejrzenia ich na żywo. Ostatnio jednak złodziej ukradł stamtąd niezwykle cenny okaz. Jak do tego doszło? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedziała kurator kolekcji roślin tropikalnych, Joanna Bogdanowicz.

Rośliny w Ogrodzie Botanicznym UW

W Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Warszawskiego znajduje się największa w stolicy kolekcja roślin szklarniowych, obejmująca ponad 2 tys. gatunków. Są one często unikatowe i pochodzą z różnych stron świata, a ich utrzymanie wymaga troski i umiejętności. Pracownicy chętnie dzielą się zasobami ogrodu, udostępniając zdjęcia i informacje, ale także kolekcję zwiedzającym, która jest w tym roku po raz pierwszy otwarta również zimą. Niestety ostatnio doszło do przykrej sytuacji, bowiem jedna z cenniejszych roślin została kilka dni temu skradziona.

- Rośliny z rodziny obrazkowatych są niezwykle modne ostatnio i to była cenna roślina - duża i gatunkowa, czyli pochodząca z Ameryki Południowej - mówiła w Dzień Dobry TVN Joanna Bogdanowicz.

Kradzież Anthurium veitchii

W środę 26 stycznia Ogród Botaniczny UW poinformował, że z kolekcji szklarni tropikalnej zginęło Anthurium veitchii, które przywędrowało do Warszawy z Drezna w postaci małej sadzonki. Roślina szybko się zaaklimatyzowała, stając się częścią kolekcji południowoamerykańskiej. Był to jedyny okaz tego gatunku w Ogrodzie, o dużej wartości naukowej. Po kradzieży pozostała tylko etykieta oraz urwany liść wetknięty w ziemię. Co ciekawe - złodziej nie potrzebował szpadla. Na łodygach tej rośliny są korzonki, które umożliwiają jej wczepienie w podłoże.

- Jest to epifit, czyli roślina, która rośnie na drzewach, przyczepia się. (...) Nie ma jakichś ogromnych korzeni pod ziemią, nie potrzebuje bardzo dużo mocnej ziemi pod sobą. (...) To Anthurium nie jest wcale taką rośliną łatwą. Potrzebuje dużo wilgoci w powietrzu - tłumaczyła kuratorka kolekcji roślin tropikalnych w naszym programie.

Florystka Anna Wojtala o modzie na egzotyczne rośliny w domu:

Egzotyczny ogród w domu
Egzotyczny ogród w domu Źródło: Dzień Dobry TVN

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zobacz także:

Autor:Sabina Zięba

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości